رپورتاژ آگهی

بیماری جارویی نهال بادام چیست؟

آیا می‌دانید « بیماری جارویی نهال بادام چیست؟» اگر جزء باغداران نهال بادام در ایران در حال فعالیت هستید حتما با بیماری و افات زیادی تا به امروز برای نهال‌های بادام آشنایی داشته‌اید، به طوری که یکی از این مشکلات بیماری جارویی شدن نهال بادام هست که به صورت علمی آن را بیماری فیتو پلاسمایی هم می‌شناسند.

سلب مسئولیت: تحریریه گردشی تاپ نقشی در تهیه این محتوای تبلیغاتی ندارد.

علت جارویی شدن درخت بادام

 علت جارویی شدن درخت بادام به دلیل باکتریایی شدن و آلوده شدن درختان بادام در باغات شما نماین می‌شود که در ادامه قصد دارید به توضیحاتی بیشتر از آن بپردازیم، این دسته از مشکلات و بیماری‌ها ممکن است از یک درخت بادام آلوده به این بیماری به درختان دیگر باغات شما سرایت داشته باشد.

 به همین خاطر است که اغلب باغداران با تجربه در حین خرید نهال بادام به کیفیت و سلامت آن توجه زیادی را دارند تا در هنگام کاشته شدن آن در باغات دیگر درختان بادام دچار این آلودگی و بیماری فیتو پلاسمایی نشود چرا که به دنبال خود بسیار خسارت‌های مالی را به همراه دارد.

علائم ظاهری بیماری جارویی درخت بادام

علائم ظاهری بیماری جارویی درخت بادام و تشخیص بیماری جارویی در نهال‌های بادام برای کشاورز مهم است و بهتر است قبل از خرید نهال بادام و احداث باغ بادام با آن آشنا باشد، یکی از راه‌های تشخیصی نازک شدن شاخه‌های جدید است.

  باغداران می‌توانند از این دسته بیماری قارچی و باکتریایی در نهال‌های بادام خود داشته باشند این است که در قسمت تنه و شاخه درختان نهال بادام شاخه‌هایی دیگر رشد می‌کنند که این شاخه‌های جدید از ضخامت بسیار پایینی برخوردار هستند و بسیار در معرض کوچک‌ترین فشاری دچار شکستگی می‌شوند همچنین رنگ این دسته از شاخه‌ها مایل به زرد هستند.

 همچنین  درختان بادام بعد از مبتلا شدن به این بیماری شاخه و برگ‌های موجود در آنها به رنگ زرد در می‌آید و خیلی زود دچار ریزش می‌شوند، علت اصلی که می‌تواند به پیدایش این دسته از بیماری‌ها کمک کننده باشد، وجود زخم و شکستگی در قسمت تنه و شاخه این دسته از درختان بادام است که باید به روش‌هایی این موارد را تا حد ممکن کاهش داد.

در مورد مباحث مربوط به بیماری جارویی نهال بادام ، یکی از معتبرترین نهالستان ها در کشور ایران که دارای وب سایت است، پالیز نهال به ادرس paliznahal.ir می باشد و از منابع خارجی در زمینه تولید و خرید نهال می توان به netafimusa، wikifarmerاشاره نمود.

بررسی عوامل متعدد در پیدایش بیماری جارویی نهال بادام

بررسی عوامل متعدد در پیدایش بیماری جارویی نهال بادام به کشاورز کمک می‌کند تا از باغات بادام به خوبی مراقبت کند البته کارشناسان نهالستان به هنگام فروش نهال بادام این بیماری را به طور کامل به باغداران معرفی می‌کنند، امروزه به دلیل این که بسیاری از باغداران نهال بادام دچار این دسته از مشکلات آسیب‌رسان به درختان بادام خود شده‌اند به دنبال این هستند که چه عاملی بر پیدایش این بیماری تاثیر گذار است لذا باید بدانید که این موارد عبارت هستند از:

  • رطوبت بالا در محیط و منطقه باغات بادام
  • وجود علف‌های هرز
  • وجود شکستگی و آسیب همون وجود زخم در درختان بادام

همانطور که متوجه شدید این موارد عامل اصلی در بوجود آمدن بیماری جارویی درختان بادام هستند.

درمان بیماری جاروک بادام

یکی از راه‌های درمان بیماری جاروک بادام، هرس درختان بادام هست، به طوری که در برخی از باغات نهال بادام به دلیل این که هوا به خوبی در جریان نیست درختان دچار کمبود اکسیژن می‌شوند و درنهایت این مشکلات آسیب رسان برای آنها بوجود می‌آید حال باید برای نابودی از این بیماری تا حد ممکن علف‌های هرزی که در اطراف درختان بادام در حال رشد هستند از بین ببرید تا از تغذیه و انرژی درختان استفاده نکنند.

همچنین باید توجه داشته باشید که مهم‌ترین عاملی که نهال‌های بادام بعد از مدتی دچار این بیماری می‌وشوند وجود شکستگی و ترک خوردگی در قسمت تنه و شاخه درختان است که باید تا حد ممکن جلوی این دسته از مشکلات را با راهنمایی افرادی با سابقه در پرورش نهال بادام بگیرید، کارشناسان در سایت paliznahal.ir آماده ارائه مشاوره به شما هستند.

درمان بیماری جاروک بادام

استفاده بیش از اندازه از کودهای اوره دار

شاید جالب باشد بدانید استفاده بیش از اندازه از کودهای اوره دار و ازت دار دلیل اصلی بیماری جارویی شدن درخت هستند، برای احداث باغ بادام و پرورش بسیاری از درختان میوه دار خصوصا درختان و نهال بادام مورد استفاده قرار می‌گیرد حال باید این نکته را هم مد نظر داشته باشید که اگر به صورت طولانی مدت از این دسته از کودهایی شمیایی برای درختان بادام استفاده داشته باشید تا حد زیادی بستری را برای رشد بیماری فیتو پلاسمایی و یا جارویی شدن درختان بادام ایجاد کرده‌اید.

فیتوپلاسما چیست؟

کارشناسان نهالستان به هنگام فروش نهال بادام به سوال فیتوپلاسما چیست؟ جواب می‌دهند؛   وجود برخی از باکتری‌ها بنام فیتوپلاسما در باغات بادام منجر به بروز این بیماری آسیب رسان می‌شود که شما باغداران باید قبل از بوجود آمدن این بیماری با استفاده از سموم مناسب و نابود کردن علف‌های هرز به پیشگیری این مشکلات کمک کننده باشید لذا برای این دسته از موارد ابتدا لازم است خرید نهال بادام را با بالاترین کیفیت از نهالستان‌های معتبر کشور به انجام برسانید.

نتیجه‌گیری:

به عنوان کلام و سخن آخر در این مقاله به خوبی دانستیم که بیماری جارویی یک بیماری قارچی و باکتریایی است که برای نابود کردن آن باید هزینه بسیار زیادی را پرداخت نمایید همچنین دریافتیم که بهتر است کاراهایی را به عنوان پیشگیری برای وجود این بیماری به انجام برسانیم تا مجبور به مبارزه با این دسته از مشکلات نباشیم از طرفی در این مقاله به خوبی دریافتیم که بیماری جارویی بر عوامل مختلفی بستگی دارد.

این بیماری می‌تواند منجر به آسیب‌های زیادی در باغات بادام شود لذا افرادی که به فروش نهال بادام مشغول هستند بهتر است به این نکات گفته شده توجه داشته باشند تا از قیمت نهال بادام کاشته نشود چرا که کیفیت عامل اصلی بر هزینه درختان بادام می‌باشد، شما با مراجعه به سایت نهالستان‌های معتبر می‌توانید مجلات تخصصی آن را مطالعه کرده و با قیمت نهال بادام نیز آشنا شوید.

تماس با پالیز نهال:

09144501007

09144501008

ترتیب ستاره‌های امتیازدهی از راست به چپ می‌باشد.
0 / 5 میانگین امتیازات 5 تعداد کل امتیازات 1

رتبه صفحه شما:

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا