اخبار گردشگری

صدور مجوز دو فروشگاه صنایع دستی در مهدیشهر

سرپرست معاونت صنایع‌دستی و هنرهای سنتی استان سمنان از صدور مجوز دو فروشگاه صنایع دستی در مهدیشهر خبر داد.

به گزارش خبرنگار ایرنا، سمانه سلطانی پور روز دوشنبه به خبرنگاران افزود:

با صدور مجوز فعالیت 2 فروشگاه صنایع‌دستی در شهرستان مهدیشهر، تعداد فروشگاه‌های مجاز صنایع‌دستی در استان سمنان به 16 باب افزایش یافت.

سرپرست معاونت صنایع‌دستی و هنرهای سنتی استان سمنان افزود:

بر اساس ابلاغ دستورالعمل صدور مجوز فروشگاه‌های صنایع‌دستی از سوی وزارتخانه میراث، گردشگری و صنایع‌دستی و واگذاری آن به استان‌ها و با استناد به بند پ و تبصره یک ماده سه قانون حمایت از هنرمندان، استادکاران و فعالان صنایع‌دستی مصوب مجلس شورای اسلامی، مجوز فعالیت این فروشگاه‌ها در مهدیشهر صادر شد.

وی گفت:

تمام فروشگاه‌های صنایع‌دستی فعال دارای پروانه کسب معتبر از اتحادیه‌های صنفی مختلف استان سمنان می‌توانند با مراجعه به حوزه معاونت صنایع‌دستی و هنرهای سنتی با ارائه مدارک لازم، از این امتیاز بهره‌مند و با دریافت مجوز فروشگاه صنایع‌دستی، مشمول قانون حمایت از هنرمندان، استادکاران و فعالان صنایع‌دستی شوند.

وی بیان کرد:

در حال حاضر، پنج فروشگاه صنایع‌دستی در سمنان، هفت فروشگاه صنایع‌دستی در شاهرود، 2 فروشگاه صنایع‌دستی در دامغان و 2 فروشگاه صنایع‌دستی در مهدیشهر، تحت مجوز اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان سمنان فعالیت دارند.

استان سمنان دارای بیش از چهار هزار و 500 هنرمند صنایع‌دستی است و این افراد در 52 رشته صنایع‌دستی از جمله سفال و سرامیک، گلیم‌بافی، منبت و معرق چوب، گوهر تراشی، زیورآلات سنتی، چاپ قلمکار، نساجی سنتی، سوزن‌دوزی سنتی، نمدمالی، قلم‌زنی، و حوله‌بافی، مشغول فعالیت هستند.

مسئول نمایندگی میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی شهرستان سرخه نیز از اتمام عملیات بهسازی به مسیر ورودی به مغار روستای اروانه خبر داد.

حسن عربی خاطرنشان کرد:

در این عملیات ایجاد راه دسترسی از جاده روستایی به غار به طول یک کیلومتر، اجرای پله، پی‌بندی و پی‌سازی فضای ورودی مغار انجام‌شد.

وی افزود:

عملیات بهسازی مسیر ورودی به مغار روستای اروانه باهدف توسعه گردشگری با اعتباری بالغ‌بر 126 میلیون تومان به اتمام رسیده است.

مسئول نمایندگی میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی سرخه گفت:

مغار روستای اروانه واقع در شهرستان سرخه و در چهار کیلومتری شرق روستای اروانه در دامنه‌ کوه قرار دارد و به‌عنوان سردخانه طبیعی برای نگه‌داری محصولات لبنی ازجمله پنیر از آن استفاده می‌شود.

ترتیب ستاره‌های امتیازدهی از راست به چپ می‌باشد.
0 / 5 میانگین امتیازات 0 تعداد کل امتیازات 0

رتبه صفحه شما:

منبع
ایرنا

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا