اخبار گردشگری

کرمانشاه، اتراقگاهی بی نظیر برای زائران اربعین

کرمانشاه، اتراقگاهی بی نظیر برای زائران اربعین محسوب می‌شود که با جاذبه‌های گردشگری طبیعی، تاریخی و مذهبی خود در مسیر زائران عتبات عالیات قرار دارد.

داود حسنی رئیس اداره میراث فرهنگی شهرستان کرمانشاه، در گفت‌وگو با ایسنا، با اشاره به در پیش بودن ایام اربعین، اظهارکرد:

از سالها پیش کرمانشاه به عنوان دروازه عتبات عالیات پذیرای زائرین حسینی بوده و باتوجه به این میزبانی، میهمان نوازی مردم این دیار در کشور زبانزد بوده است.

وی افزود:

در سال‌های اخیر هم با نزدیک شدن به ایام اربعین زوار زیادی در مسیر رفتن به عتبات عالیات از کرمانشاه عبور کرده و میهمان مردم کرمانشاه می‌شوند.

رئیس اداره میراث فرهنگی شهرستان کرمانشاه تصریح کرد:

طبق پیش‌بینی انجام شده امسال هم حجم زیادی از زائرین از طریق کرمانشاه عازم مرزهای خروجی کشور جهت شرکت در مراسم پیاده رو اربعین حسینی خواهند شد.

وی ادامه داد:

در این راستا، میراث فرهنگی کرمانشاه به همراه سایر دستگاه‌های ذیربط از چندماه گذشته برنامه‌ریزی‌هایی را برای میزبانی شایسته از زوار حسینی داشته و از آنها دعوت می کنیم در مسیر تردد خود بازدیدی هم از زیبایی‌ها و جاذبه‌های شهر کرمانشاه داشته باشند.

حسنی اضافه کرد:

شهر کرمانشاه به واسطه قدمت تاریخی خود دارای جاذبه‌های تاریخی، طبیعی و مذهبی متعددی است که زوار اربعین حسینی می‌تواند در مسیر بازگشت خود بازدیدی از این جاذبه‌ها داشته باشند.

وی تکایا را نمونه‌هایی از جاذبه‌های تاریخی و مذهبی در شهر کرمانشاه خواند و گفت:

تکیه معاون‌الملک و تکیه بیگلربیگی با قدمتی حدود ۱۵۰ سال به منظور برگزاری مراسم عزاداری ایام محرم بنا شده‌اند و معماری و زیبایی فوق‌العاده‌ای دارند.

رئیس میراث فرهنگی شهرستان کرمانشاه کاشی‌های هفت رنگ تکیه معاون الملک و آیینه کاری‌های تکیه بیگلربیگی با یک معماری اصیل ایرانی را از شاخصه‌های اصلی این دو بنای تاریخی مذهبی خواند.

وی در ادامه از تاق بستان به عنوان یادگار باشکوه ساسانیان و اتراقگاهی برای شاهان این سلسله در کرمانشاه نام برد و گفت:

این محوطه باستانی با سنگ نوشته‌ها و سنگ نگاره‌های منحصر ، وقایعی را از دوران چند پادشاه ساسانی همچون خسرو پرویز، اردشیر دوم و شاهپور دوم و سوم به تصویر کشیده است.

حسنی از بازار سنتی و تاریخی کرمانشاه با 200 سال قدمت به عنوان یکی دیگر از جاذبه‌های این شهرستان یاد کرد و افزود:

این بازار سنتی که زمانی یکی از طویل‌ترین بازارهای سرپوشیده خاورمیانه محسوب می‌شده، دارای 18 راسته بازار است که زائرینی که قصد خرید سوغات دارند می‌توانند سوغات و صنایع دستی کرمانشاه را از این راسته بازارها تهیه کنند.

وی از نان برنجی، کاک، نان خرمایی، گلیم، لباس محلی، گیوه، نمد و غیره به عنوان سوغات‌های معروف کرمانشاه نام برد.

رئیس میراث فرهنگی کرمانشاه خاطرنشان کرد:

همچنین زائرین حسینی می‌توانند در کرمانشاه که به عنوان شهر خلاق خوراک ایران ثبت شده، خوراک‌های لذیذی مانند دنده کباب و خورشت خلال را تجربه کنند.

وی یادآورشد:

در بحث مراکز اقامتی هم 1500 تخت رسمی در هتل‌ها، میهمانپذیرها، خانه مسافرها و … در کرمانشاه فراهم شده است.

حسنی در پایان اظهار امیدواری کرد، زائرین اربعین حسینی خاطره‌های خوب را از سفر به کرمانشاه به ارمغان ببرند و در ایام پیک سفر در طول سال بازهم سفری به این استان و دیدن جاذبه‌های متنوع آن داشته باشند.

ترتیب ستاره‌های امتیازدهی از راست به چپ می‌باشد.
0 / 5 میانگین امتیازات 5 تعداد کل امتیازات 1

رتبه صفحه شما:

منبع
ایسنا

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا