اخبار گردشگری

مرمت خانه میراثی مولانا در بابل

یک کارشناس میراث فرهنگی بابل از مرمت خانه میراثی مولانا در بابل با مشارکت مردم و بخش خصوصی خبر داد.

تنها واگذاری حق بهره‌برداری در مدت معین در قبال مرمت و احیای بنا به بخش خصوص داده می‌شود که با جذب مشارکت و سرمایه‌گذاری مردمی، بناهای در حال فرسایش و تخریب را بازسازی و راه‌اندازی می‌کنند و این رویکرد بافت‌های تاریخی کشور را از دستبرد حوادث حفظ و با جذب مشارکت مردم، روح زندگی را به این بناها باز می‌گرداند.

یک کارشناس میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی بابل در گفت‌وگو با ایسنا اظهار کرد:

بعد از این که شهر مامطیر از بین رفت 100 سال در اینجا شهری بنا نشد اما بعد از آن به واسطه کالاهایی که باید از بندر روسیه و بندر مشهد سر جابجا می‌شد نیاز به بازار مرکزی در مازندران احساس شد.

علی جهانیان ادامه داد:

این بازار در نزدیکی بارگاه مقدس امامزاده قاسم(ع) که بنا آن به دوره سلجوقیه می‌رسد تشکیل شد، چون در دوره اسلامی در کنار بازارها مسجدی بنا می‌شد لذا «مولانا» تاجر معروف بابلی اقدام به ساخت مسجد مولانا در کنار این بازار و همچنین یک کارونسرا کرد.

این کارشناس میراث فرهنگی تصریح کرد:

مولانا همچنین اقدام به ساخت بناهای مختلفی در 17 شهریور فعلی بابل انجام داد که از جمله ساخت بنا برای “محقق بهشتی” که امروزه به مرکز اداری و تجاری تبدیل شده و همچنین ساخت بنا برای خواهر خود نموده است.

وی یادآور شد:

معماری این ساختمان مربوط به اواخردوره زندیه و اوایل قاجاریه است که به مرور زمان دچار آسیب شد که اخیرا با مشارکت بخش خصوصی و نظارت میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری بابل با متریال و آیتم‌های آن دوره مرمت و بازسازی و تبدیل به کافه شده است.

وی با اشاره به اینکه مجوز بهره برداری از ساختمان میراثی و تاریخی مولانا توسط اداره میراث فرهنگی و گردشگری صادر شده است، گفت:

این بنای تاریخی توسط یک سرمایه‌گذار بخش خصوصی با هماهنگی میراث فرهنگی بازسازی مرمت و زیرنظر میراث به بهره برداری رسید.

جهانیان یادآور شد:

در این بنای تاریخی به‌زودی شاهد اجرای برنامه‌های سنتی چون شاهنامه خوانی، حافط خوانی، موسیقی سنتی و هم چنین برنامه‌ها وجشن‌های سنتی ایام سال مثل تحویل سال نو، جشن شب یلدا و دیگر برنامه‌های فرهنگی خواهیم بود.

وی افزود:

از برنامه‌های مهم اداره میراث فرهنگی حفظ بناهای تاریخی با حمایت سرمایه گذاران بخش خصوصی برای ماندگاری این بناها برای نسل آینده است.

جهانیان از مرمت و بازسازی مهدکودک سلمان یکی از بناهای میراثی در بابل با همکاری اداره بهزیستی این شهرستان خبر داد و خاطرنشان کرد:

برای جلوگیری از تخریب، حفظ و مرمت این بنای تاریخی دوره پهلوی اول که ثبت ملی شده است با رایزنی که با اداره بهزیستی بابل داشتیم مقرر شد در اختیار سرمایه گذار بخش خصوصی به صورت اجاره چند ساله قرار گیرد.

وی افزود: درصدد هستیم این بنای تاریخی مرکز پزشکی شده و برای درمان مردم مورد استفاده قرار گیرد.

این کارشناس میراث فرهنگی و صنایع دستی و گردشگری بابل با اشاره به اینکه بابل بناهای تاریخی زیادی دارد که نیاز به مرمت و بازسازی داشته منتهی تعدادی زیر نظر اوقاف و تعدادی هم در دست مالکین است، گفت:

اگر اداره اوقاف و امور خیریه بابل با اداره میراث فرهنگی همکاری داشته باشد می‌توان این بناهای تاریخی که ثبت ملی شده‌اند را برای مرمت و بازسازی در اختیار بخش خصوصی با اجاره چند ساله قرار داد تا به شکل عام المنفعه برای مردم این شهر بهره برداری شود.

با اعتبار دومیلیارد و 500 میلیون تومان خانه مولانا بابل مرمت و بازسازی شد

سیماعدنانی سرمایه گذار بخش خصوصی است که بنای تاریخی را برای سرمایه گذاری انتخاب کرده است.

وی در گفت‌وگو با ایسنا اظهار کرد:

مرمت و بازسازی این خانه تاریخی را با هماهنگی اداره میراث فرهنگی و گردشگری برعهده گرفتم و اجاره آن به مدت 10 سال در اختیار من قرار دارد.

این سرمایه گذار افزود:

برای بازسازی و مرمت این بنای تاریخی بیش از دومیلیارد و 500 میلیون تومان هزینه کردم.

عدنانی با اشاره به اینکه برای انجام این پروژه از آورده شخصی استفاده شد، تصریح کرد:

800 میلیون تومان تسهیلات بانکی به این طرح تعلق گرفت.

این سرمایه گذار خواستار طرح توسعه این پروژه برای ارائه خدمات آسان‌تر به شهروندان شد و تصریح کرد:

برای ایجاد پارکینگ مشتریان، خواستار اجاره زمین متصل به این کافه هستم که هنوز محقق نشده است.

ترتیب ستاره‌های امتیازدهی از راست به چپ می‌باشد.
0 / 5 میانگین امتیازات 0 تعداد کل امتیازات 0

رتبه صفحه شما:

منبع
ایسنا

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا