جاهای دیدنی آبادانایرانگردیسفر به آبادانسفر به خوزستان

پل کابلی امام رضا

پل کابلی امام رضا یک شاهکار معماری در دل شهر آبادان است. پل‌های کابلی زیادی در جهان وجود دارد که هر کدام به نوعی مردم جهان را شگفت‌زده کرده است. عده زیادی از افراد هستند که تصور می‌کنند برای بازدید از این پل‌ها حتما باید به خارج از کشور سفر کنند؛ اما غافل از اینکه یکی از بهترین آن‌ها در همین آبادان خودمان جا خوش کرده است. این سازه غول‌پیکر یکی از خفن‌ترین جاهای دیدنی آبادان است که در این مقاله قصد داریم همه نکات را درباره آن به شما بگوییم.

آشنایی با پل کابلی امام رضا

این پل که افراد زیادی آن را با نام پل کابلی آبادان نیز می‌شناسند، یکی از شاهکارهای معماری است که توجه همه مردم جهان را به خود جلب کرده است. بر خلاف تمام پل‌های جهان که بر روی یک رودخانه ساخته شده‌اند تا امکان جا‌به‌جایی بین دو طرف رودخانه فراهم شود، پل کابلی امام رضا روی خشکی ساخته شده است. این موضوع باعث شده که لقب اولین پل کابلی روی خشکی را به خود اختصاص دهد.

پل کابلی امام رضا پس از غروب آفتاب و تاریک شدن هوا، جذابیت بیشتری دارد. به همین خاطر است که بیشتر گردشگران این زمان را برای بازدید از آن انتخاب می‌کنند. به غیر از خودنمایی بیشتر پل در شب، باید این نکته را نیز در نظر داشته باشید که هوای شهر آبادان در طول روز به‌قدری گرم است که به هیچ عنوان نمی‌توانید در شهر تردد کنید. به همین خاطر اگر قصد بازدید از این پل را دارید، بهترین زمان پس از غروب آفتاب است.

معماری پل کابلی امام رضا

معماری پل کابلی آبادان
منبع عکس: ناشناس

معماری بخش دیگری است که توجه مردم جهان را به این پل زیبا جلب کرده است. مانند تمام پل‌های کابلی که در سطح جهان می‌بینیم، برای استحکام پل کابلی آبادان نیز از قوانین دینامیک و خرپا استفاده شده است. افرادی که در دانشگاه درس دینامیک را پاس کرده‌اند به خوبی می‌توانند معماری این سازه غول‌پیکر را درک کنند.

پل کابلی امام رضا با طول 225 متر، ارتفاع 26 متر و عرض 17 متر در ورودی شهر آبادان قرار گرفته است و روزانه ماشین‌های زیادی از روی آن عبور می‌کنند. همچنین باید بگوییم که در ساخت این سازه، بیشتر از 5 میلیارد تومان هزینه شده است که هزینه تقریبا بالایی محسوب می‌شود.

پل کابلی آبادان کجاست؟

همانطور که در قسمت بالا گفتیم، پل کابلی آبادان در ورودی این شهر و در مجاورت پل رودخانه بهمنشیر قرار گرفته است. احتمالا وقتی که وارد شهر آبادان می‌شوید، این پل را خواهید دید. با این حال ما لوکیشن پل کابلی امام رضا در گوگل مپ را در قسمت پایین برای شما قرار می‌دهیم تا از آن برای مسیریابی استفاده کنید و بتوانید به راحتی خود را به این سازه برسانید. راستی این نکته را هم اضافه کنیم که بازدید از این پل رایگان است.

سخن پایانی

پل کابلی امام رضا یکی از معروف‌ترین سازه‌های شهر آبادان در سطح جهان است و بازدید از آن ارزش بسیار زیادی دارد. این پل در ورودی شهر قرار گرفته و همه روزه ورود گردشگران به داخل شهر را خوش‌آمد می‌گوید. پیشنهاد گردشی تاپ به شما این است که پس از رسیدن به شهر آبادان، ابتدا به هتل بروید و وسایل خود را در آن‌جا بگذارید. سپس تا غروب آفتاب در هتل استراحت کنید تا خستگی سفر از وجودتان خارج شود. پس از غروب آفتاب، ماجراجویی خود را از این پل آغاز کنید.

سوالات متداول

هزینه ساخت پل کابلی امام رضا چقدر است؟

برای ساخت این سازه تقریبا 5 میلیارد تومان هزینه شده است.

ارتفاع پل کابلی امام رضا چقدر است؟

ارتفاع این پل از سطح زمین 26 متر است و طول آن نیز 225 متر است.

پل کابلی آبادان کجاست؟

این پل در ورودی شهر آبادان و در مجاورت پل رودخانه بهمنشیر قرار گرفته است.

ترتیب ستاره‌های امتیازدهی از راست به چپ می‌باشد.
0 / 5 میانگین امتیازات 0 تعداد کل امتیازات 0

رتبه صفحه شما:

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا