اخبار گردشگری

ریگ یلان خراسان جنوبی گرمترین نقطه کره زمین شناخته شد

ریگ یلان خراسان جنوبی در کویر لوت، با ثبت دمای 73.5 درجه بالای صفر، به عنوان گرمترین نقطه کره زمین شناخته شد.

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خراسان جنوبی اظهار داشت:

دمای 73.5 درجه ای در ریگ یلان ثبت شده و این گرما مزیتی بی‌نظیر برای حوزه گردشگری استان است.

هادی شاه‌وردی بیان کرد:

طبق نتایج نهایی تحقیقات علمی، گرمترین نقطه در بیابان لوت خراسان جنوبی با ثبت زمینی دمای 73.5 (هفتاد و سه و نیم) درجه‌ای به ثبت رسید.

وی افزود:

گروهی از محققین دانشگاه‌ها و مؤسسات علمی کشور با همکاری وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی، پایگاه میراث جهانی بیابان لوت و اداره‌کل میراث‌فرهنگی خراسان جنوبی تیرماه سال گذشته در اولین رویداد ثبت زمینی دمای سطح زمین در ایران، به ثبت زمینی داده‌های هواشناسی در قسمتی از بیابان لوت واقع استان پرداختند و دمای سطح زمین در بیابان لوت به عنوان داغ‌ترین نقطه زمین توسط گروهی 10 نفره به‌صورت 24 ساعت اندازه‌گیری شد.

او ادامه داد:

پس از بررسی‌های نهایی، برداشت‌های اولیه و پژوهش‌های متعدد اکنون مشخص شد گرمترین نقطه کره زمین در ریگ یلان روستای دهسلم شهرستان مرزی نهبندان خراسان جنوبی واقع است.

شاه‌وردی در ادامه گفت:

بر اساس نتایج نهایی بدست آمده بیشینه دمای ثبت شده در بین نقاط مورد آزمون 50/73 (هفتاد و سه و نیم) است که در ساعت 12:30 بعدازظهر روز 26 تیرماه 1401 ثبت شده است.

این مقام مسئول خاطرنشان کرد:

قبل از انجام این پروژه، گرمترین نقطه زمین بر اساس تصاویر ماهوره‌ای مشخص شده در ایران منطقه گندم بریان شهداد در استان کرمان گزارش شده بود که بر اساس مطالعات و پژوهش‌های علمی جدید گرمترین نقطه زمین در خراسان جنوبی است.

وی در پایان اظهار داشت:

ثبت گرمترین نقطه کره زمین در خراسان جنوبی می‌تواند منشأ توسعه استان در زمینه گردشگری و جذب توریست باشد چراکه بیابان لوت خراسان جنوبی علاوه بر گرمترین نقطه زمین، بلندترین تپه‌های ماسه‌ای جهان را دارد و در حاشیه این دمای بالا، تمدن و زندگی، نیز در روستای دهسلم وجود دارد.

ترتیب ستاره‌های امتیازدهی از راست به چپ می‌باشد.
0 / 5 میانگین امتیازات 4 تعداد کل امتیازات 1

رتبه صفحه شما:

منبع
خبرگزاری مهر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا