اخبار گردشگری

آخرین وضعیت مسافران در راه مانده در خراسان جنوبی

مدیر کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان خراسان جنوبی با اشاره به این موضوع که بارش‌های اخیر تهدیدی برای آثار باستانی استان نبوده، درباره آخرین وضعیت مسافران در راه مانده توضیح داد.

به‌دنبال بارش‌های اخیر و مسدود شدن برخی از مسیرها، هادی شاهرودی به آخرین وضعیت مسافران در راه مانده اشاره و کرد چنین گفت:

در ستاد مدیریت بحران استان به ریاست استانداری و در شهرستان‌ها به ریاست فرمانداری‌ها، هماهنگی‌هایی برای اقامت مسافران در راه مانده انجام شده و مقرر است یکسری از مساجد و حسینیه‌ها برای اسکان موقت این مسافران آماده و تجهیز شوند.

وی در ادامه به وضعیت سوخت در اقامت‌گاه‌های خراسان جنوبی اشاره کرد و در این باره اظهار کرد:

درشهرستان‌هایی که فشار گاز پایین بوده، تقریبا گاز فضاهای اقامتی قطع شده و از سوخت جایگزین استفاده شده است. اعلام کردیم هر یک از اقامتگاه‌ها که به سوخت جایگزین نیاز داشته باشند از طریق ادارات شهرستانی به فرمانداری معرفی می‌شوند تا سهمیه سوخت دریافت کنند.

هادی شاهرودی در ادامه در خصوص وضعیت آثار باستانی استان در به دنبال این بارش‌ها گفت:

در تمام شهرستان‌های استان، اداره‌های میراث فرهنگی فعال هستند و پیش از این‌که هشدارهای آب‌وهوایی و سرما داده شود، در ابتدای زمستان و در چنین شرایطی به آن‌ها ابلاغ کردیم که از تمام آثار تاریخی سرکشی داشته باشند و تمهیدات لازم را اتخاذ کنند.

سخنان هادی شاهرودی درباره وضعیت مسافران در راه مانده
منبع عکس: خبرگزاری موج (عکاس: نامشخص)

وی خاطرنشان کرد:

در شرایط اخیر گزارشی از آسیب‌دیدگی آثار تاریخی نداشتیم. بناهای تاریخی و قدیمی بسته به نوع مصالح، ممکن است در برابر بارش برف و باران آسیب ببیند. با توجه به این‌که پوشش آن‌ها کاه‌گِل و خشت خام است و عایقی مانند ایزوگام ندارند، وقتی بارندگی‌ها بیشتر باشد، قاعدتاً دچار نم‌زدگی می‌شوند، اما همکاران ما پیش‌بینی کرده‌اند در بناها و آثاری که احتمال خطر وجود دارد، پیش از شروع فصل بارش و سرما اقدامات پیشگیرانه، مانند بام‌اندودی، ایجاد کانال و پوشش‌های ایمن برای حفظ آن‌ها انجام شود.

شاهرودی در خصوص برنامه‌های مرمتی در این شرایط جوی استان بیان کرد:

عملیات عمرانی، یعنی هم مرمت و هم ایجاد زیرساخت‌های گردشگری هر سال در فصل سرما کم‌تر می‌شود. در هفته اخیر نیز به علت برودت و شدت سرما تمام عملیات‌های عمرانی را متوقف کردیم، مثلاً در بیرجند باغ اکبریه، باغ رحیم‌آباد و ارگ کلاه فرنگی در دست مرمت هستند، اما در این هفته عملیات عمرانی آن‌ها متوقف شده است.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خراسان جنوبی با اشاره به این موضوع که کاوش‌های محوطه‌های تاریخی در فصل سرد سال انجام نمی‌شود، اظهار کرد:

آخرین کاوشی که انجام دادیم مربوط به محوطه «کله‌کوب آیسک» است که در برج چهار و پنج امسال بوده و در حال حاضر منتظریم از محل اعتبارات جدید بودجه کسب کنیم و ادامه این کاوش را انجام دهیم.

شاهرودی در انتها به این موضوع اشاره کرد:

در محوطه‌هایی که کاوش انجام می‌دهیم، به دلیل این‌که فصل هیچ کدام به پایان نرسیده، آن‌ها را با ماسه بادی پوشش می‌دهیم تا در سرما و بارندگی مشکلی برای آن‌ها پیش نیاید. در محوطه «قاین» و مسجد جامع آن، سقف موقت گذاشته‌ایم و به این شکل از آن حفاظت می‌کنیم. همچنین پیش‌بینی کردیم اگر بتوانیم از محل سفر رییس‌جمهور به استان اعتباری را جذب کنیم، این محوطه‌ها را به سایت موزه تبدیل کنیم تا مردم هم آن‌ها را ببینند.

ترتیب ستاره‌های امتیازدهی از راست به چپ می‌باشد.
0 / 5 میانگین امتیازات 0 تعداد کل امتیازات 0

رتبه صفحه شما:

منبع
ایسنا

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا