اخبار گردشگری

فاز اول مرمت خانه محسنی اراک پایان یافت

به گفته مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان مرکزی، فاز اول مرمت خانه محسنی اراک پایان یافت.

مصطفی مرزبان با اشاره به بازدید از این پروژه که به همراه رئیس دادگاه عمومی و انقلاب شهر اراک، معاون میراث فرهنگی، فرمانده یگان حفاظت و کارشناسان این اداره کل صورت گرفت گفت:

در این بازدید مقرر شد مرمت‌های اضطرای بنا، تقویت و استحکام بخشی پی‌ها، ستون‌ها، مرمت بام و مرمت سازه‌ها و مرمت تزئینات که از مهم‌ترین عملیات مورد نیاز خانه است در دستور کار قرار بگیرد.

وی افزود:

برنامه مرمت حفاظتی و استحکام بخشی این خانه تاریخی با استفاده از اقدامات نوین استحکام بخشی و نجات بخشی مجموعه که توسط مهندسین مشاور با اعتباری بالغ بر 30 میلیارد ریال و با نظارت عالی این اداره کل تهیه و تصویب شده در حال انجام است که فاز اول آن به اتمام رسیده است.

مرزبان گفت:

خانه پنج هزار متری محسنی در اراک با قدمتی بیش از 150 سال، بواسطه معماری خاص خود یکی از شاخص‌ترین بناهای دوره قاجار در این شهر محسوب می‌شود. آرایه‌ها و تزئینات ارزشمند معماری از جمله آجرکاری و ترکیب آجر و کاشی بویژه در بخش حوض‌خانه بنا زینت بخش این خانه تاریخی شده است. خانه تاریخی محسنی شامل بخش اندرونی و بیرونی، حمام، کالسکه خانه و بخشی حوزه علمیه بوده و دارای یک حیاط مرکزی اصلی و پنج حیاط اختصاصی است.

به گزارش ایسنا، به نقل از میراث فرهنگی استان مرکزی، او افزود:

قاب‌بندی‌های اجرا شده در سقف، طاق نماهای تزئینی در فضاهای مسکونی طبقه دوم خانه(در جبهه شمالی و غربی) و تزئینات اجرا شده در حوض‌خانه، شاخص‌ترین عناصر تزئینی خانه حاج‌آقا محسن را تشکیل می‌دهد.

خانه حاج آقا محسن اراکی یکی از زیباترین شاهکارهای معماری دوره قاجار در ایران است که پانزدهم دی 1387 با شماره ثبت 24378 به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

ترتیب ستاره‌های امتیازدهی از راست به چپ می‌باشد.
0 / 5 میانگین امتیازات 0 تعداد کل امتیازات 0

رتبه صفحه شما:

منبع
ایسنا

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا