اخبار گردشگری

کاوش در خیابان باباطاهر همدان آغاز شد

به گفته معاون میراث‌فرهنگی اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان همدان، کاوش در خیابان باباطاهر همدان آغاز شد.

حمیدرضا حیدری در گفت‌وگو با ایسنا، اظهارکرد:

هنوز به صورت رسمی مجوز کاوش در محدوده ابتدایی خیابان باباطاهر، یعنی جایی که دیواره آجری تاریخی یک بنا که براساس شواهد مربوط به دوره متأخر اسلامی است، صادر نشده اما به صورت ضمنی موافقت شده است.

وی با بیان اینکه معمولا روند صدور مجوز کاوش طولانی بوده و حدود دو ماه به طول می‌انجامد، تصریح کرد:

با توجه به اینکه این مورد نیازمند اقدام سریع است، قول صدور سریع مجوز طی چند روز آینده داده شده و فعلا کارهای مقدماتی کاوش به سرپرستی محمد شعبانی، کارشناس باستان‌شناسی اداره‌کل میراث‌فرهنگی استان آغاز شده است.

به گفته حیدری، در آن قسمت از پروژه که آثار تاریخی کشف شده و باید کاوش انجام گیرد، عملیات پیاده‌راه‌سازی متوقف شده و به عبارتی محدوده فریز شده است.

وی با اشاره به اینکه در حال انجام کارهای مقدماتی به منظور کاوش هستیم، درباره قسمت سیمان و منهول شده خیابان باباطاهر گفت:

قسمت منهول شده با تشخیص شعبانی، باستان‌شناس ما انجام شده است.

حیدری با تأکید بر اینکه با شهرداری منطقه 4 و پیمانکار در انجام کاوش و ادامه عملیات پیاده‌راه‌سازی خیابان باباطاهر کاملا هماهنگ هستیم، درباره کشف دیواره دوم در همان محدوده اولیه اثر کشف شده خاطرنشان کرد:

دیواره یافت شده قسمتی از بناست ‌و دیواره دومی در کار نیست.

وی با ابرازامیدواری از اینکه انجام کاوش نتایج خوبی برای مردم داشته باشد، یادآور شد:

دو طرف خیابان حفاری شده است و اگر پس از انجام کاوش آثار درخوری کشف شود و قابلیت داشته باشد، سایت‌موزه کوچکی ایجاد می‌کنیم تا اشیاء تاریخی در معرض دید عموم قرار گیرد و در واقع به جاذبه‌ای برای بافت تاریخی همدان و کل استان تبدیل شود.

ترتیب ستاره‌های امتیازدهی از راست به چپ می‌باشد.
0 / 5 میانگین امتیازات 0 تعداد کل امتیازات 0

رتبه صفحه شما:

منبع
ایسنا

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا