با ثبت نام در سایت گردشی تاپ و شرکت در لیگ ما، می‌تونید تورهای داخلی و خارجی برنده بشید. این دوره از لیگ گردشی تاپ در تاریخ 15 تیر به پایان می‌رسه. پس همین الان از منو سایت ثبت نام خود را کامل کنید.

اخبار گردشگری

برخورد با مالکان بنای ریزش کرده در اثر تاریخی پله بچیلون

به گفته سرپرست اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی دزفول، برخورد با مالکان بنای ریزش کرده در اثر تاریخی پله بچیلون مطابق قانون انجام خواهد شد.

حمیدرضا خادم، امروز (14 تیرماه 1402) در این خصوص اظهار داشت:

تمکین نکردن مالکان بنای ریزش کرده در مجموعه تاریخی “پله‌بچیلون” برای آواربرداری از این مجموعه تاریخی موجب شد تا برخورد قانونی با این مالکان در دستور کار قرار گیرد.

وی در ادامه به ریزش یکی از خانه‌های تاریخی مجموعه پله بچیلون اشاره کرد و افزود:

یکی از خانه‌های تاریخی دزفول که به مرمت و بازسازی نیاز داشت به دلیل بی‌توجهی مالک ریزش کرد و باعث آسیب و تخریب قسمت‌هایی از خانه‌ تاریخی همجوار و ریزش بخشی از هر 2 خانه‌ تاریخی در مجموعه پله بچیلون شد.

او درباره برخورد با مالکان بنای ریزش کرده در اثر تاریخی پله بچیلون ادامه داد:

امکان ورود ماشین‌آلات برای خاک‌برداری با توجه به شیب موجود در این منطقه وجود ندارد به همین دلیل براساس قانون، مالک یا مالکان بنای تخریب‌شده مسئول جمع‌آوری آوار از مجموعه تاریخی هستند.

مرمت مجموعه تاریخی پله بچیلون
منبع عکس: گوگل مپ (عکاس: Amirhosein Moghtadaee)

خادم یادآور شد:

بارها از مالکان درخواست کردیم تا آوار ریزش کرده در مجموعه را جمع‌آوری کنند و حتی در این راستا آمادگی همکاری با مالک وجود داشت که متأسفانه تا امروز مالکان در این زمینه تمکین و همکاری لازم را نداشته‌اند.

سرپرست اداره میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی دزفول تصریح کرد:

آوار موجود باعث مسدود شدن برخی از قسمت‌های گذر و اثر تاریخی پله‌بچیلون دزفول و ایجاد مشکلاتی شده است که با توجه به همکاری نکردن مالک بنای تخریب‌شده و همچنین با توجه به مطالبه مردمی، به ناچار از اهرم قانون استفاده و برای مالکان بنای یاد شده، اظهارنامه قانونی تنظیم شده که روند آن در حال اجرا است.

محمدرضا خادم در ادامه گفت:

علت اصلی ریزش برخی از خانه‌های بافت قدیم دزفول این است که مالکان توانایی پرداخت هزینه‌های مرمتی را ندارند و یا همکاری نمی‌کنند، همین موضوع باعث شده که برخی از خانه‌های تاریخی در وضعیت نامناسبی قرار گیرند.

وی در پایان سخنان خود اظهار کرد:

اعتباری از سوی اداره‌کل استان برای بافت تاریخی دزفول تخصیص داده شده که پیمانکار بافت نیز مشخص شده است و به زودی اقدام لازم برای رفع خطر و مرمت بافت تاریخی طی روزهای آینده آغاز می‌شود.

لازم به ذکر است که مجموعه تاریخی پله بچیلون یکی از آثار قدیمی و جاهای دیدنی دزفول است که ارتفاعات شهر را به رودخانه دز وصل می‌کند. این پله تاریخی در بهمن سال 1388 در فهرست آثار ملی ایران ثبت شد و در سال 98 نیز با همکاری سازمان نوسازی شهرداری دزفول مرمت شد.

ترتیب ستاره‌های امتیازدهی از راست به چپ می‌باشد.
0 / 5 میانگین امتیازات 3 تعداد کل امتیازات 1

رتبه صفحه شما:

منبع
ایرنا

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا