با ثبت نام در سایت گردشی تاپ و شرکت در لیگ ما، می‌تونید تورهای داخلی و خارجی برنده بشید. این دوره از لیگ گردشی تاپ در تاریخ 15 تیر به پایان می‌رسه. پس همین الان از منو سایت ثبت نام خود را کامل کنید.

جاذبه های گردشگری داخلی

موزه حیات وحش دارآباد 

یکی از جاذبه ‌های گردشگری تهران که احتمالا تا بحال از آن نشنیده‌اید موزه حیات وحش دارآباد است. این موزه به ویژه در میان کودکان بسیار محبوب بوده و با بازدید از آن اطلاعات بسیاری از حیوانات و سیر تکامل و رشد آنها و غیره به دست می‌آورید. اگر خودتان یا کودکتان علاقه زیادی به یادگیری درباره حیوانات دارید، فرصت بازدید از این موزه و کسب اطلاعات درباره حیوانات را از دست ندهید. امیدوارم این مقاله به شما در شناخت و افزایش اطلاعاتتان درباره موزه کمک کند.

تاریخچه موزه حیات وحش دارآباد

تاریخچه موزه حیات وحش دارآباد
منبع عکس: گوگل مپ (عکاس: Saeid Nazi)

محل موزه حیات وحش دارآباد یکی از کاخ‌های فاطمه پهلوی، دهمین فرزند رضا شاه بود که برای میهمانان ساخته شده ‌بود ولی مورد استفاده قرار نگرفت و پس از انقلاب تغییراتی روی آن صورت گرفت که به موزه‌ای با محوریت طبیعت ایران برای استفاده عموم تبدیل شد. این موزه در سال ۱۳۷۲، توسط شهرداری تهران و به منظور آشنایی شهروندان با میراث فرهنگی و طبیعی و شناخت اهمیت حفاظت از محیط زیست و حیات وحش، افتتاح گردید.

موزه حیات وحش دارآباد در سال ۱۳۷۶ به عضویت شورای بین‌المللی موزه‌ها (به انگلیسی: ICOM) در آمد و در همین سال نیز به عنوان اولین موزه ایرانی به شبکه جهانی اینترنت پیوست و مجله اینترنتی پرطرفدار «طبیعت و حیات وحش ایران» را با حمایت شرکت خدمات اینترنتی ندا رایانه راه‌اندازی نمود. همچنین با عضویت مدیر آموزش و نمایشگاه موزه در کمیسیون آموزش و ارتباطات سازمان جهانی حفاظت از محیط زیست (به انگلیسی: IUCN-CEC)، به صورت فعال در گردهمایی‌های بین‌المللی شورای جهانی موزه‌ها (به انگلیسی: ICOM) در اسپانیا و سازمان جهانی حفاظت از محیط زیست (به انگلیسی: IUCN) در شمال آفریقا، شرکت نمود.

موزه حیات وحش دارآباد کجاست؟

موزه حیات وحش دارآباد کجاست؟
منبع عکس: گوگل مپ (عکاس: Di Jalalkhan)

موزه حیات وحش دارآباد در محدوده شمال شرق تهران در میدان نیاوران، خیابان دارآباد، بعد از آجودانیه، خیابان موزه و جنب هیومن پارک واقع شده است. اگر قصد دارید با وسایل نقلیه عمومی به این موزه بروید،  باید بدانید، نزدیک‌ترین ایستگاه مترو به موزه، مترو تجریش است که پس از پیاده شدن از قطار می‌توانید از میدان تجریش به وسیله تاکسی‌های نیاوران-دارآباد خود را به موزه برسانید.

همچنین در صورتی که بخواهید از اتوبوس استفاده کنید، باید سوار اتوبوس تجریش-دارآباد شده و در ایستگاه موزه حیات وحش پیاده شوید و باقی مسیر را پیاده روی کنید. به وسیله اتوبوس تندرو نیز می‌توانید خود را به میدان تجریش برسانید و باقی مسیر را با تاکسی بروید. در قسمت زیر لوکیشن دقیق موزه حیات وحش دارآباد را برایتان قرار داده‌ایم تا در مسیریابی شما را یاری کند.

 

لوکیشن در نشان

آثار موجود در حیات وحش دارآباد

آثار موزه حیات وحش دارآباد
منبع عکس: گوگل مپ (عکاس: Morteza Borji)

در سال ۱۳۸۰ موزه حیات وحش دارآباد یک گروه چهار نفره شامل دو زمین‌شناس (علی میثمی و مهندس امیرحسین چیذری) یک هنرمند مجسمه‌ساز (سیامک خدابنده) و یک نفر هماهنگ‌کننده (مهندس فرهاد مهران رازی) را به روستای علی رضا زرند در کرمان اعزام کرد و این گروه، قالب رد پای دایناسور را گرفته و به موزه انتقال دادند، مجسمه این دایناسور گیاهخوار «کامپتوزوروس» که در دوران ژوراسیک در ایران می‌زیسته‌است توسط هنرمندان ایرانی در یزد ساخته، و به عنوان نماد در محل ورودی موزه نصب گردیده‌است.

در موزه طبیعت و حیات وحش دارآباد پستانداران با پنج گروه جوندگان، خرگوش ها، فرد سمان، زوج سمان و گوشت خواران در 13 خانواده از قبیل خرگوش، سگ سانان، خرس ها، راسو، سنجاب، موش، اسب و الاغ، گاوسانان، فک ها، گوزن، گربه سانان، کفتار و خوک ها بیش از 26 گونه مختلف از موجودات در معرض دید عموم قرار گرفته و علاوه بر آن، تعداد 165 گونه پرنده نیز در این موزه به نمایش در آمده است. تمامی این جانوران در سالن‌های مختلفی دسته بندی شده و به صورت مجزا در معرض دید عموم قرار گرفته‌اند.

از ویژگی‌های خاص این موزه، می‌توان به دارا بودن بخش‌های جانوران زنده مانند پرندگان، خزندگان و دوزیست ها، آبزیان، پستانداران بخصوص گربه‌سانان بزرگ و در بخش غیر زنده، نوع کم‌یاب پوست ببر مازندران که خود منقرض شده‌است و نمونه‌های پوست آن با رعایت مقررات CITES، جهت بررسی ژنتیکی به آمریکا فرستاده شده‌است و همچنین، دو نمونه از نادرترین و زیباترین پستانداران در حال انقراض، با نام‌های گورخر ایرانی و یوزپلنگ آسیایی که در آن به نمایش گذاشته شده‌است، اشاره کرد.

بخش‌های مختلف موزه حیات وحش دارآباد

بخش های مختلف موزه حیات وحش دارآباد
منبع عکس: گوگل مپ (عکاس: Saeid Nazi)

موزه حیات وحش دارآباد دارای ساختمانی دو طبقه با مساحت 2500 متر مربع و زیر بنایی به اندازه 12000 متر مربع است. بخش‌های مختلف این موزه عبارتند از:

  • بخش آبزیان، پرندگان و پستان‌داران
  • بخش زمین‌شناسی
  • سالن پروانه‌ها
  • کارگاه تاکسیدرمی

بخش آبزیان، پرندگان و پستانداران

بخش پستانداران موزه حیات وحش دارآباد
منبع عکس: گوگل مپ (عکاس: Saeid Nazi)

این بخش از موزه حیات وحش دارآباد دارای سالن‌های مجزایی است که حیوانات مختلف از مناطق و با شیوه نگهداری متفاوت در آن جمع آوری و بررسی می‌شود. این بخش نیز خود به بخش‌های کوچکتری تقسیم می‌شود که در ادامه به معرفی آن‌ها پرداخته‌ایم.

سالن نمونه‌ های اروپایی، آسیایی و آمریکای شمالی

در این سالن یا به عبارتی در سالن اول موزه حیات وحش دارآباد جانورانی از سه قاره جهان به نمایش در آمده‌اند، موجوداتی همچون طاووس نر و ماده متعلق به هند و سریلانکا، ببر بنگال و چندین جانور دیگر از آسیا هستند و جانورانی همچون گوزن زرد اروپایی، ببر سیبری، خرس قهوه ای آمریکای شمالی و شاموا نیز متعلق به قاره های اروپا و آمریکای شمالی در این سالن قرار داده شده‌اند، از جانوران شاخصی که در این سالن هستند می توان به “پایتون” دراز‌ترین مار دنیا و بزرگترین گوزن جهان با نام “موس” اشاره کرد.

سالن آفریقا

سالن آفریقا موزه حیات وحش دارآباد
منبع عکس: گوگل مپ (عکاس: Tourist Attraction)

در این سالن از موزه حیات وحش دارآباد نیز موجودات و جانوران متعلق به قاره آفریقا به نمایش داده شده‌اند. جانورانی از جمله گاو وحشی آفریقایی، عاج فیل آفریقایی، سگ وحشی، گراز زگیل دار آفریقایی، پلنگ و کرگدن سیاه در این سالن جای گرفته‌اند. همچنین در سمت راست سالن نیز نمونه‌های مختلفی از گاوسانان آفریقا مانند آنتیلوپ ها به نمایش گذاشته شده‌اند.

سالن شمال ایران

در این سالن همانطور که از نامش پیداست، حیوانات بومی شمال، شمال غربی و شمال شرقی ایران به نمایش گذاشته شده‌اند. قوچ ارمنی، آهو، قوچ البرزی، شوکا، شاه بوف، قرقاول، فلامینگو و غیره از بخش شمال غربی ایران، فیل ماهی خزر با طول بیش از 4 متر و گونه‌های جنگلی خزر از بخش شمالی ایران، قوچ‌های اوریال از گونه‌های شمال شرق نمونه ای از حیواناتی هستند که در این موزه نمایش داده شده‌اند. همچنین پرندگان تاکسیدرمی شده نیز در این سالن دیده می‌شوند.

سالن مرکز و جنوب ایران

این سالن نیز نمایش دهنده حیوانات بومی بخش‌های مرکزی و جنوبی کشور است. این سالن از مهم‌ترین بخش‌های موزه حیات وحش دارآباد است که گردشگران نیز علاقه زیادی به آن دارند. علت اهمیت و محبوبیت این سالن حضور نادرترین و زیباترین پستانداران ایرانی و جهان، یعنی گور ایران و یوزپلنگ ایرانی بوده که در حال حاضر رو به انقراض هستند. در این سالن نیز پرندگان تاکسیدرمی شده به چشم می خورد، همچنین پستاندارانی از قبیل شغال، روباه و کفتار نیز به نمایش در آمده‌اند.

سالن آبزیان و خزندگان

بخش آبزیان موزه حیات وحش دارآباد
منبع عکس: گوگل مپ (عکاس: A KARIMI (gardeshgar))

در سالن آبزیان زنده از قبیل ماهی‌های آب‌های شیرین شیرین شامل نمونه‌هایی از آسیا، آفریقا، آمریکای جنوبی و ماهیان آب شور شامل نمونه‌هایی از خلیج فارس مشاهده می‌شود. علاوه بر آنها در این بخش می‌تونید حیوانات تاکسیدرمی شده را از نزدیک ببینید.

بخش زمین شناسی

بخش زمین شناسی موزه حیات وحش دارآباد
منبع عکس: گوگل مپ (عکاس: A KARIMI (gardeshgar))

در بخش زمین‌شناسی موزه حیات وحش دارآباد ویژگی‌های دوران مختلف زمین‌شناسی از اولین دوران تا به حال حاضر با دیدگاه محیط زیست جانوری و گیاهی به همراه صدها نمونه از سنگ‌ها، کانی‌ها و سنگواره‌های ایرانی، به نمایش درآمده‌اند که طرفداران خاص خود را دارد.

سالن پروانه ‌ها

سالن پروانه های موزه حیات وحش دارآباد
منبع عکس: گوگل مپ (عکاس: Amir Jafary)

در بخش سالن پروانه‌ها از موزه حیات وحش دارآباد بیش از۳۰۰ نوع از پروانه‌های ایران و جهان وجود دارند. غیر از پروانه‌ها انواع مختلفی از قاب‌بالان، عقرب‌ها و رتیل‌ها هم اینجا هستند. پیشنهاد می‌کنیم در بازدید از این موزه این بخش زیبا را از دست ندهید.

کارگاه تاکسیدرمی

در کارگاه تاکسیدرمی ضمن تاکسیدرمی نمونه‌ها زیر نظر اساتید بین‌المللی این فن، هدایت الله تاجبخش، چگونگی حفظ و نگه‌داری نمونه‌های موجودات را نیز به نمایش گذاشته شده‌است. همچنین کارگاه‌های لمس حیوانات زنده برای دانش‌آموزان در ایام جشنواره کودک و طبیعت و در طول سال، در این محل برقرار می‌شود.

امکانات موزه حیات وحش دارآباد

امکانات موزه حیات وحش دارآباد
منبع عکس: گوگل مپ (عکاس: Marzieh Miri)

موزه حیات وحش دارآباد دارای امکانات رفاهی زیادی بوده که علاقه‌مندان می‌توانند از آن نیز استفاده کنند.

کتابخانه

کتابخانه موزه با داشتن بیش از پانزده‌هزار جلد کتاب در زمینه‌های تخصصی مربوط به محیط زیست، از معتبرترین کتابخانه‌های علوم گیاهی، جانوری و زمین‌شناسی در تهران به‌شمار می‌رود. این کتابخانه در مدخل ورودی موزه جهت دسترسی آسان عموم علاقه‌مندان قرار داده شده‌است و اولین کتابخانه عمومی در ایران است که از سال ۱۳۷۶ امکان دسترسی و استفاده مراجعین از شبکه اینترنت را فراهم آورد.

کلینیک دامپزشکی

کلینیک دامپزشکی موزه حیات وحش دارآباد
منبع عکس: گوگل مپ (عکاس: Faraz Rad)

کلینیک دامپزشکی در مجاورت موزه، جهت معاینه و درمان حیوانات مختلف خانگی وجود دارد. همچنین در فروشگاه این کلینیک، حیوانات مختلف اهلی از جمله انواع پرندگان، سنجاب‌ها، خرگوش‌ها، سگ‌ها و گربه‌ها، لاک‌پشت‌ها و غیره توسط دامپزشک متخصص به فروش می‌رسد.

هیومن پارک دارآباد

هیومن پارک دارآباد بزرگترین ماکت بدن انسان در خاورمیانه است. با ورود به این مجموعه ماکت های بزرگی از اعضای بدن انسان را می‌بینید. قابل ذکر است که همه‌ی ماکت‌ها به غیر از بخش قلب، قابل لمس هستند.

دکتر لند

در کنار هیومن پارک، اولین بیمارستان تفریحی کودکان در ایران قرار دارد که با نام دکتر لند شناخته می‌شود. در این بیمارستان، کودکان نقش‌های مختلفی را تجربه می کنند؛ عصب کشی دندان به عنوان یک دندانپزشک، احیای بیمار به عنوان یک پزشک و غیره . نکته جالب آنکه کودک بعد از انجام این کارها در محیطی امن از اورژانس، مدرک دریافت می‌کند.

جاهای دیدنی اطراف موزه حیات وحش دارآباد 

جاهای دیدنی اطراف موزه حیات وحش دارآباد 
منبع عکس: گوگل مپ (عکاس: Majid Madadi)

موزه حیات وحش دارآباد در شمال تهران قرار گرفته و همانطور که می‌دانید شمال تهران دارای جاهای دیدنی زیادی است که برخی از آنها را با هم بررسی می‌کنیم.

نکات بازدید از موزه حیات وحش دارآباد

نکات بازدید از موزه حیات وحش دارآباد
منبع عکس: گوگل مپ (عکاس: behnam samadi)
  • موزه حیات وحش دارآباد روزهای یکشنبه تا جمعه در شش ماه اول سال از ساعت 8 الی 20 و در شش ماه دوم سال از ساعت 8 الی 18 میزبان علاقه مندان و بازدیدکنندگان است.
  • لازم به ذکر است موزه در روزهای سوگواری و عید سعید فطر تعطیل است.
  • هزینه بلیط بازدید از این موزه برای تمامی افراد مبلغ 25 هزار تومان بوده و شما می‌توانید هم به صورت حضوری و هم اینترنتی بلیط ورودی را دریافت کنید.
  • در هنگام بازدید از موزه حیات وحش دارآباد، از قوانین موزه پیروی کنید.
  • این موزه می‌تواند مکانی بسیار سرگرم‌کننده و عالی برای کودکانتان باشد.

سخن آخر

یکی از آموزنده‌ترین موزه‌های ایران موزه حیات وحش دارآباد است که با بخش‌های جذاب خود، سالانه گردشگران زیادی را جذب می‌کند. یکی از اهداف و دغدغه‌های این موزه و صاحبان آن آگاهی مردم به ویژه دانش آموزان و نوجوانان نسبت به طبیعت و محیط زیست و ارزش قائل شدن برای آن است. اگر کودکی دارید و دوست دارید که درباره طبیعت و محیط زیست دغدغه‌مند باشد و در حفظ آن تلاش و کوشش کند، او را به این موزه بیاورید. امیدوارم این مقاله در آشنایی بیشتر شما با یکی از موزه‌های زیبای کشور مفید بوده باشد.

چنانچه تجربه بازدید از این موزه را دارید، خوشحال می‌شویم دیدگاه خود را با ما و سایر کاربران گردشی تاپ به اشتراک بگذارید.

سوالات متداول

موزه حیات وحش دارآباد کجاست؟

این موزه در میدان نیاوران، خیابان دارآباد قرار گرفته است.

این موزه در چه سالی تاسیس شد؟

این موزه زیبا در سال 1372 افتتاح گردیده است.

بخش های مختلف موزه حیات وحش دارآباد کدام است؟

بخش‌های مختلف موزه شامل بخش آبزیان، پرندگان و پستانداران، بخش زمین شناسی، سالن پروانه ها و کارگاه تاکسیدرمی می‌شود.

هزینه بازدید از موزه حیات وحش دارآباد چقدر است؟

بلیط ورودی برای همه افراد مبلغ 25 هزار تومان است.

ترتیب ستاره‌های امتیازدهی از راست به چپ می‌باشد.
0 / 5 میانگین امتیازات 0 تعداد کل امتیازات 0

رتبه صفحه شما:

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا