با ثبت نام در سایت گردشی تاپ و شرکت در لیگ ما، می‌تونید تورهای داخلی و خارجی برنده بشید. این دوره از لیگ گردشی تاپ در تاریخ 15 تیر به پایان می‌رسه. پس همین الان از منو سایت ثبت نام خود را کامل کنید.

جاذبه های گردشگری داخلی

قبرستان باغلق

در فاصله 117 کیلومتری از شمال غربی بجنورد روستایی به نام باغلق قرار گرفته است که یکی از متفاوت‌ترین گورستان‌های جهان را در خود جا داده است. قبرستان باغلق که یکی از جاهای دیدنی بجنورد است، با تمام قبرستان‌هایی که در تمام طول عمر خود دیده‌اید متفاوت است و بازدید از آن می‌تواند شما را شگفت‌زده کند. در ادامه این مقاله همراه گردشی تاپ باشید تا نگاه نزدیکی به این روستای ترکمن‌نشین و گورستان آن داشته باشیم.

معرفی قبرستان باغلق

یکی از عجیب‌ترین و متفاوت‌ترین گورستان‌های جهان است که در آن خبری از سنگ قبر نیست. در قبرستان باغلق اطلاعات هویتی شخص فوت شده مانند نام و نام خانوادگی، نام پدر، تاریخ تولد و تاریخ وفات بر روی سنگ مرمر نوشته نمی‌شود و برای نشان دادن این اطلاعات از چوب استفاده می‌شود. در حقیقت باید بگوییم که بر روی هر قبر یک تکه چوب به صورت عمودی در زمین قرار می‌گیرد و اطلاعات فوق بر روی آن حک می‌شود.

آشنایی با گورستان باغلق
عکس از ایرنا (عکاس: وحید خادمی)

به همین خاطر گورستان باغلق از دور مانند باغی است که درختان آن قطع شده باشد. این گورستان در زمینی خارج از روستا و بر روی یک تپه رسی قرار گرفته است. دور بودن قبرستان از محیط روستا به این خاطر است که مردم محلی می‌گویند مرده‌ها حرمت دارند و کسی نباید از روی خانه ابدی آن‌ها عبور کند. در ادامه بیشتر درباره این قبرستان و رسم و رسوم مردم روستا به شما توضیح خواهیم داد.

قبرستان باغلق کجاست؟

برای رسیدن به این گورستان تاریخی و عجیب، باید ابتدا وارد جاده بجنورد – گرگان شوید. پس از آن‌که تقریبا 89 کیلومتر در این جاده به سمت گرگان رفتید، در یک دو راهی به سمت راست می‌پیچید تا وارد جاده روستای باغلق شوید. در این مسیر پس از عبور از پیش قلعه و تنگه ترکمن، می‌توانید به این روستا و قبرستان باغلق برسید. در نظر داشته باشید که فاصله بجنورد تا این منطقه تقریبا 117 کیلومتر است و طی کردن این مسیر 2 ساعت و 15 دقیقه زمان می‌برد.

برای آن‌که کار شما در مسیریابی راحت‌تر باشد، ما لوکیشن دقیق قبرستان باغلق در گوگل مپ را برای شما قرار داده‌ایم تا نگرانی از بابت گم کردن مسیر نداشته باشید. شما می‌توانید ابتدا لوکیشن گوشی خود را روشن کنید و سپس بر روی نقشه زیر کلیک کنید. در آخر روی گزینه Directions کلیک کنید تا گوگل بهترین مسیر را نسبت به لوکیشن شما نشان دهد.

بهترین زمان برای بازدید از روستای باغلق

این روستا در یک منطقه کاملا کوهستانی قرار گرفته است و شرایط آب‌و‌هوایی آن با شهر بجنورد کمی متفاوت است. فصل بهار هوای بسیار خوب و معتدلی در این منطقه وجود دارد و در برخی از روزها شاهد بارش پراکنده و رگباری باران هستیم. فصل تابستان به لطف وزش بادهای خنک، گرمای هوا آن‌چنان آزاردهنده نیست و می‌تواند یکی از بهترین زمان‌ها برای دیدن قبرستان باغلق باشد.

بهترین زمان برای بازدید از قبرستان باغلق
عکس از ایرنا (عکاس: وحید خادمی)

با رسیدن فصل پاییز هوا سردتر می‌شود و میزان بارش‌ها نیز افزایش پیدا می‌کند. دمای هوا در برخی از روزها به قدری پایین است که تردد بسیار سخت و دشوار می‌شود. با رسیدن فصل زمستان این کاهش دما بیشتر از قبل می‌شود و شرایط برای بازدید سخت‌تر خواهد شد. با توجه به این سخنان می‌توان نتیجه گرفت که فصل بهار و پاییز بهترین زمانی است که می‌توانید برای دیدن گورستان باغلق انتخاب کنید.

آدرس این قبرستان در بلد

رسم و رسومات مردم باغلق

علاوه‌بر اینکه قبرستان این روستا با سایر نقاط ایران متفاوت است، رسم و رسومات مردم آن نیز در زمان دفن کردن میت با سایر شهرها و روستاهای ایران تفاوت زیادی دارد. پس از آن‌که شخصی در این روستا جان خود را از دست می‌دهد، نزدیک‌ترین شخص به او چشم‌ها و دهان میت را می‌بندد. سپس انگشتان شست پای میت را به وسیله نخ به یکدیگر می‌بندد و دست‌های میت را نیز به روی سینه‌اش می‌گذارد. همه این کارها پیش از دفن باید دقیق انجام شوند.

رسم و رسومات مردم باغلق
عکس از خبرگزاری مهر (عکاس: Maryam Davarnia)

سپس یکی از نزدیکان میت در بلندگوی مسجد اعلام می‌کند که چه کسی فوت کرده است. جالب است بدانید که نحوه اعلام کردن نیز با سایر نقاط ایران متفاوت است. پس از آن‌که مردم از فوت هم‌روستایی خود باخبر شدند، برای اقامه نماز میت خود را به قبرستان باغلق می‌رسانند. رسم است که تمام مردم روستا چه فامیل و چه غیر فامیل باید در مراسم نماز میت شرکت کنند. همچنین باید بدانید که خبر مرگ به سرعت به روستاهای اطراف می‌رسد و آن‌ها نیز خود را به نماز میت می‌رسانند.

مانند تمام نقاط ایران، همزمان با اینکه مردم در حال اقامه نماز میت هستند، عده‌ای در قبرستان باغلق مشغول کندن قبر می‌شوند تا پس از اقامه نماز میت را دفن کنند.

جاذبه‌های نزدیک قبرستان باغلق

جاذبه‌های نزدیک قبرستان باغلق
عکس از ایرنا (عکاس: وحید خادمی)

بجنورد جاهای دیدنی زیادی دارد که همه آن‌ها مانند گورستان باغلق شما را شگفت‌زده خواهند کرد. در این قسمت از مقاله لیستی از بهترین جاهای دیدنی این شهر که در نزدیکی این قبرستان قرار دارند را برای شما آماده کرده‌ایم.

  • روستای ایوب پیغمبر: اگر می‌خواهید از یک چشمه تاریخی با خاصیت درمانی دیدن کنید، روستای ایوب پیغمبر می‌تواند این نیاز را برای شما برطرف کند. این روستا 199 کیلومتر (3 ساعت و 22 دقیقه) با قبرستان باغلق فاصله دارد.
  • آبشار حمید: اگر در یک روز گرم تابستانی هوس کرده‌اید از مرتفع‌ترین آبشار موجود در استان خراسان شمالی دیدن کنید، آبشار حمید جایی است که به دنبال آن می‌گردید. فاصله این آبشار تا باغلق 133 کیلومتر (2 ساعت و 25 دقیقه) است.
  • کوشک علی آباد: اگر از بازدید از روستاها و جاهای طبیعی خسته شده‌اید و می‌خواهید از یک بنای تاریخی دیدن کنید، کوشک علی آباد می‌تواند گزینه جذابی باشد که رد کردن آن کار دشواری است. فاصله کوشک علی آباد تا قبرستان باغلق 122 کیلومتر (1 ساعت و 55 دقیقه) است.

سخن پایانی

قبرستان باغلق جاذبه متفاوتی است که نمونه آن را در هیچ نقطه‌ای از کشور نمی‌توانید مشاهده کنید. در این قبرستان به جای سنگ قبر از چوب‌های عمودی که در زمین قرار می‌گیرند استفاده می‌شود و همین موضوع سبب شده تا در تمام کشور شهرت داشته باشد. در این مقاله به صورت کامل درباره این گورستان و آداب و رسوم مردم و همچنین جاهای دیدنی که نزدیک آن قرار دارد به شما توضیح دادیم. چنانچه تجربه دیدن این قبرستان را از نزدیک دارید، آن را با سایر کاربران گردشی تاپ به اشتراک بگذارید.

سوالات متداول

قبرستان باغلق کجاست؟

این قبرستان در فاصله 117 کیلومتری از شمال غربی شهر بجنورد و در روستایی به همین نام جا خوش کرده است.

دلیل خاص بودن قبرستان باغلق چیست؟

در این گورستان هیچ سنگ قبری وجود ندارد و اطلاعات افرادی که فوت شده‌اند بر روی چوب‌هایی که به صورت عمودی در زمین فرو رفته‌اند حک می‌شود. این موضوع را می‌توانیم به عنوان اصلی‌ترین دلیل شهرت این مکان عنوان کنیم.

بهترین زمان برای بازدید از گورستان باغلق چیست؟

بازه زمانی اردیبهشت ماه تا اوایل مهر را باید به عنوان بهترین زمان برای سفر به این روستا و بازدید از قبرستان آن معرفی کنیم.

ترتیب ستاره‌های امتیازدهی از راست به چپ می‌باشد.
0 / 5 میانگین امتیازات 0 تعداد کل امتیازات 0

رتبه صفحه شما:

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا