جاذبه های گردشگری داخلی

روستای ایوب پیغمبر

روستای ایوب پیغمبر یکی از جاهای دیدنی بجنورد است که تقریبا در فاصله 94 کیلومتری از این شهر قرار دارد. این روستا جاذبه‌های بسیار زیادی را در خود جا داده است که بازدید از آن‌ها می‌تواند شما را شگفت‌زده کند. از چشمه‌های آب سرد زلال تا چشمه آب گرمی که خاصیت درمانی دارد، جاذبه‌هایی هستند که این روستای خارق‌العاده در دل خود پنهان کرده است. در ادامه همراه ما باشید تا نگاهی به تاریخچه و جاذبه‌های این دهستان بیندازیم.

مختصری درباره روستای ایوب پیغمبر

ایوب پیغمبر روستایی با قدمت بیشتر از 170 سال است که کیلومترها دورتر از شهر بجنورد جا خودش کرده است. این روستا سالیان سال است که با جاذبه‌های خود گردشگران را به سمت خود جذب می‌کند. نقل است که در گذشته با نام روستای حاجی عبدالوهاب شناخته می‌شده و در گذر زمان نام آن به روستای ایوب پیغمبر تغییر کرده است. دلیل این موضوع نیز زیارتگاهی است که در قلب این روستا قرار گرفته است.

آشنایی با روستای ایوب پیغمبر
عکس از گردشگری 724 (عکاس: ناشناس)

روستای ایوب پیغمبر دنیایی از شگفتی را در گوشه و کنار خود جا داده است که می‌توانند یک روز کامل شما را غرق زیبایی‌های خود کنند. از جمله مهم‌ترین این شگفتی‌ها باید به چشمه آب گرم بجنورد یا همان چشمه ایوب پیغمبر، چشمه آب سرد و زیارتگاه روستا اشاره کنیم. در نظر داشته باشید که در ایام عید نوروز جمعیت زیادی به این روستا هجوم می‌برند. اگر اهل مکان‌های شلوغ نیستید، بهتر است که زمان دیگری را برای بازدید انتخاب کنید.

روستای ایوب پیغمبر کجاست؟

این روستا تقریبا 94 کیلومتر از شمال شهر بجنورد فاصله دارد و برای دسترسی به آن بهترین راه استفاده از ماشین خودتان است. البته در نظر داشته باشید که ماشین‌های خطی این مسیر نیز راه دیگر دسترسی به روستای ایوب پیغمبر است؛ اما اگر از ماشین خودتان استفاده کنید می‌توانید از زیبایی‌های مسیر و روستاهایی که در مسیر وجود دارد لذت ببرید. لوکیشن دقیق این روستا و چشمه آب گرم ایوب پیغمبر در قسمت پایین برای شما قرار داده شده تا از آن برای مسیریابی به سمت روستا استفاده کنید.

جاذبه های روستای ایوب پیغمبر

طبیعت و مردمان خون‌گرم تاثیر بسیار زیادی در محبوبیت این روستا داشته‌اند؛ اما چیزی که بیشتر از این دو عامل سبب توجه به این منطقه شده است، جاذبه‌های فوق‌العاده‌ای است که در گوشه و کنار روستا می‌توانید مشاهده کنید. مطمئن باشید که بازدید از جاهای دیدنی ایوب پیغمبر می‌تواند شما را تحت تاثیر قرار دهد و یکی از خاطره‌انگیزترین سفرهای عمرتان را رقم بزند. در ادامه با گردشی تاپ باشید تا شما را با آن‌ها آشنا کنیم.

چشمه آب گرم ایوب پیغمبر

چشمه آب گرم ایوب پیغمبر
منبع عکس: ناشناس

چشمه آب گرم این روستا که با نام چشمه آب گرم بجنورد نیز شناخته می‌شود، جزو برجسته‌ترین جذابیت‌های روستا است. این چشمه در قسمت غربی روستا و بر روی یک تپه که ارتفاع آن 300 متر است قرار دارد. جالب است بدانید که گرمای این چشمه کاملا طبیعی است و انسان در این موضوع نقشی ندارد. همچنین باید بدانید که وجود گوگرد در این آب سبب شده که خاصیت درمانی داشته باشد و برای بسیاری از بیماری‌های پوستی مفید باشد.

در طول سال افرادی که بیماری پوستی دارند از سراسر ایران خود را به روستای ایوب پیغمبر می‌رسانند تا شفای بیماری خود را از آب چشمه آن بگیرند. امروزه در اطراف چشمه آب گرم ایوب پیغمبر حصارکشی‌هایی به ارتفاع تقریبی 1.70 متر انجام شده است تا از افتادن کودکان، حیوانات و افراد سالخورده به درون چشمه جلوگیری شود. این چشمه دقیقا در مجاورت زیارتگاه روستا قرار گرفته است که بازدید از آن مرحله بعدی ماجراجویی در روستا است.

راستی باید بگوییم که چشمه آب گرم ایوب پیغمبر دو ورودی جداگانه دارد که یکی مخصوص آقایان و دیگری مخصوص بانوان است. ورودی آقایان در محل جوشش چشمه قرار گرفته است و دمای آب در آن نقطه نسبت به ورودی بانوان کمی بیشتر است. به صورت کلی باید بگوییم که میانگین دمای آب چشمه در نقاط مختلف 46 درجه سانتی‌گراد است.

آدرس این چشمه در مسیریاب بلد

زیارتگاه روستای ایوب پیغمبر

زیارتگاه ایوب پیغمبر
عکس از سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی خراسان شمالی

در فاصله چند قدمی از چشمه آب گرم ایوب پیغمبر، یک زیارتگاه کوچک به همین نام قرار گرفته است. این مکان با گنبد طلایی رنگ خود از تمام نقاط روستا قابل مشاهده است و مردم محلی معتقدند که ایوب پیغمبر در این مکان دفن شده است. بررسی‌هایی که انجام شده است گویای آن است که این آرامگاه در دوران پیش از اسلام ساخته شده است. بد نیست بدانید که در سال 1334 جهت سنگ قبر آن به سمت قبله تغییر کرده است.

درست است که هدف اصلی بازدید از روستای ایوب پیغمبر چشمه آب گرم آن است؛ اما باید بدانید که تقریبا تمام گردشگران پس از شنا کردن در چشمه، برای دیدن این زیارتگاه نیز می‌روند تا کمی معنویت را چاشنی سفر خود کنند.

داستانی درباره چشمه آب گرم ایوب پیغمبر

اگر به پای صحبت‌های مردم محلی بنشینید، متوجه می‌شوید که همه آن‌ها به یک داستان خاص در خصوص چشمه آب گرم باور دارند. آن‌ها معتقدند که در گذشته‌های دور ایوب پیغمبر در حال عبور از این منطقه بوده است که ناگهان متوجه بیماری پوستی خود می‌شود. پس از این موضوع ایشان عصای خود را به زمین می‌زنند تا چشمه آب گرمی با خاصیت درمانی در این منطقه خلق شود. ایشان در این چشمه استحمام می‌کنند و بیماری به اذن خداوند درمان می‌شود.

آن‌ها می‌گویند از آن زمان تاکنون خاصیت درمانی در این چشمه مانده است تا تمام انسان‌های بعد از ایوب پیامبر نیز از آن استفاده کنند. هنوز مشخص نیست که این روایت تا چه اندازه صحت دارد؛ اما باید بدانید که وجود فسیل‌هایی از کرم در اعماق استخر، صحت داشتن این داستان را تقویت می‌کند.

جاهای دیدنی نزدیک روستای ایوب پیغمبر

جاذبه های اطراف روستای ایوب پیغمبر
عکس از بلد (عکاس: ناشناس)

مطمئنا هیچکدام از شما تنها برای دیدن این روستا به شهر بجنورد سفر نکرده‌اید و همه قصد دارید تمام جاهای دیدنی بجنورد را ببینید. پس از بازدید از تمام بخش‌های روستا ایوب پیغمبر وقت آن رسیده که به سمت شهر برگردید و ماجراجویی خود را در شهر ادامه دهید. در قسمت پایین می‌توانید نزدیک‌ترین مکان‌ها به این روستا را مشاهده کنید.

  • آبشار حمید: مرتفع‌ترین آبشار در خراسان شمالی است و بازدید از آن در یک روز گرم تابستانی می‌تواند بهترین گزینه باشد. آبشار حمید 97.1 کیلومتر (1 ساعت و 55 دقیقه) با روستای ایوب پیغمبر فاصله دارد.
  • گورستان باغلق: جایی که قبرها سنگ ندارند و اطلاعات شخص فوت شده بر روی چوب‌های عمودی فرو رفته در زمین نوشته می‌شود. این قبرستان 207 کیلومتر (3 ساعت و 6 دقیقه) با روستا فاصله دارد.
  • کوشک علی آباد: یکی از بهترین بناهای تاریخی شهر است که در میان یک باغ بزرگ قرار گرفته است. کوشک علی آباد با روستای ایوب پیغمبر 88 کیلومتر (1 ساعت و 29 دقیقه) فاصله دارد.

سخن پایانی

روستای ایوب پیغمبر با در اختیار داشتن چشمه‌های خارق‌العاده، طبیعت بکر، آب‌و‌هوای عالی و زیارتگاه کوچک به یکی از بهترین روستاهای شهر بجنورد تبدیل شده است. سالانه گردشگران داخلی زیادی برای استحمام در چشمه آب گرم ایوب پیغمبر خود را به این روستا می‌رسانند. اگر آسفالت مسیر رسیدن به این روستا و امکانات رفاهی که در روستا در نظر گرفته شده بهبود پیدا کند، هجوم گردشگران بسیار بیشتر از قبل نیز می‌شود. گردشی تاپ قدردان نگاه گرم شما است که تا انتهای مقاله به ما هدیه دادید.

سوالات متداول

بهترین زمان بازدید از روستای ایوب پیغمبر کدام است؟

اواسط بهار تا اوایل پاییز بهترین زمانی است که می‌توانید برای بازدید از این روستا انتخاب کنید. در این بازه زمانی هوای معتدلی را می‌توانید شاهد باشید.

جاذبه های روستای ایوب پیغمبر چیست؟

چشمه آب گرم، چشمه آب سرد، زیارتگاه و طبیعت بکر منطقه را باید به عنوان مهم‌ترین جاذبه‌ها معرفی کنیم.

چشمه آب گرم ایوب پیغمبر کجاست؟

این چشمه بر روی یک تپه به ارتفاع 300 متر در بخش غربی روستا قرار گرفته است.

ترتیب ستاره‌های امتیازدهی از راست به چپ می‌باشد.
0 / 5 میانگین امتیازات 0 تعداد کل امتیازات 0

رتبه صفحه شما:

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا