اخبار گردشگری

فعالیت 7 کارگاه مرمتی در شهر تاریخی استرآباد

مدیرکل میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری گلستان از فعالیت 7 کارگاه مرمتی در شهر تاریخی استرآباد خبر داد.

به گزارش خبرگزاری مهر، محمدجواد ساوری با اشاره به اینکه 7 کارگاه مرمتی در شهر تاریخی استرآباد (گرگان) فعال است، اظهار کرد:

این هفت کارگاه مرمتی در محدوده شهر تاریخی استرآباد با حجم سرمایه‌گذاری 468 میلیارد ریال در حال مرمت است که پس از مرمت و احیا با کاربری گردشگری و فرهنگی مورد بهره‌برداری قرار می‌گیرد.

وی افزود:

این بناها شامل خانه میر کاظمی، خانه عطایی، خانه هروی، خانه احمد دوست (غفاری)، خانه اورسجی، خانه قوانلو و خانه رمضانعلی خراسانی است که توسط بخش خصوصی در حال مرمت و احیاست و اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی مبلغی بالغ‌بر 77 میلیارد ریال تسهیلات به این هفت کارگاه مرمتی فعال پرداخت کرده است.

مدیرکل میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری گلستان گفت:

در شهر تاریخی استرآباد حدود 800 بنای تاریخی داریم که سالیان گذشته حدود ۵۰ بنای آن با همکاری دستگاه‌های اجرایی، بانک‌های عامل و مشارکت سرمایه‌گذاران مورد مرمت اصولی قرارگرفته است.

ساوری اظهارکرد:

امید است با تخصیص منابع مناسب از اعتبارات دولتی و کمک بخش خصوصی و جذب سرمایه‌گذاران بتوانیم این آثار را مرمت و احیا کنیم.

وی در افزود:

مالکان بناهای تاریخی استان که متقاضی مرمت بنا و بهره‌برداری آن با کاربری گردشگری و فرهنگی هستند می‌توانند با مراجعه به اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان و یا ادارات شهرستانی درخواست خود را برای رسیدگی اعلام کنند.

شهر تاریخی استرآباد اولین شهر ثبت‌شده در فهرست آثار ملی ایران به شماره 41 است. این محدوده تاریخی در مرکز شهر گرگان با مساحت 156 هکتار قرار دارد

ترتیب ستاره‌های امتیازدهی از راست به چپ می‌باشد.
0 / 5 میانگین امتیازات 0 تعداد کل امتیازات 0

رتبه صفحه شما:

منبع
مهر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا