اخبار گردشگری

افزایش 227 درصدی اکتشاف سنگ آهن در خواف

مدیر مجتمع سنگ آهن سنگان خواف از افزایش 227 درصدی اکتشاف سنگ آهن در خواف خبر داد.
به گزارش خبرنگار ایرنا، علی رسولیان عصر سه شنبه در نشست خبری افزود:
برنامه و راهبردی عملیاتی اکتشاف مجتمع سنگ آهن خواف در فروردین ماه جاری 500 متر حفاری بود در حالی که با تلاش دست اندرکاران و فعالان این بخش یک هزار و 136 متر حفاری اکتشافی انجام شد.

وی ادامه داد: میزان استخراج سنگ آهن در منطقه سنگان خواف هم طی همین مدت با افزایش 115 درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل به یک میلیون و 728 هزار و 981 تن رسید.

مدیر مجتمع سنگ آهن سنگان خواف گفت:
دانه بندی سنگ آهن در فروردین ماه سالجاری هم در این منطقه 234 درصد رشد نشان می دهد.

رسولیان تکمیل و توسعه زنجیره های تولید سنگ آهن به عنوان نیاز مهم منطقه را رویکرد مهم مجتمع سنگ آهن سنگان خواف ذکر کرد و افزود:
با توجه به هزینه بالای حمل و نقل و از طرفی نیازهای کشور و کشورهای همسایه، تکمیل زنجیره تولید در زمینه های مختلف شامل کنسانتره سنگ آهن، آهن اسفنجی ، فولاد و غیره پیگیری می شود.

وی تصریح کرد:
با تشکیل کمیته فولاد در استان خراسان رضوی از ظرفیت های بخش خصوصی و سرمایه گذاران در زمینه سرمایه گذاری زنجیره تولید در منطقه سنگان استقبال و از ظرفیتهای آنها بیشتر استفاده می شود.

وی افزود: با توجه به احداث واحد تولید کنسانتره در حال احداث با ظرفیت بیش از چهار میلیون تن در نیشابور و منطقه سنگان خواف و از طرفی وجود پتانسیلهایی مانند انرژی خورشیدی و انرژی بادی در خواف، توسعه کمی و کیفی زنجیره تولید در منطقه سنگان این شهرستان از اهمیت زیادی برخوردار است.
مدیر مجتمع سنگ آهن سنگان خواف گفت:
در راهبردهای کلان این مجتمع در کنار توسعه زنجیره تولید به سرمایه گذاری در بخشهای مختلف حمل و نقل ریلی و زمینی و انرژی خورشیدی و بادی به سایر بخشها مانند صنایع دستی و گردشگری هم توجه می شود به گونه ای که اگر زمانی فعالیتهای معدنی منطقه برای مدتی تعطیل شوند سایر بخش ها همچنان فعالیت لازم داشته و در رونق اقتصادی منطقه نقش آفرین باشند.

وی تاکید کرد:
باید شهرک های صنعتی صنایع معدنی در منطقه ایجاد و از ظرفیت بنگاه‌های اقتصادی برای توسعه زنجیره های فولاد این منطقه استفاده بیشتر شود.

وی اظهار داشت:
توسعه سنگ شکن‌ها به عنوان راهبرد مهم دیگر در جهت توسعه و رونق اشتغال در منطقه مورد توجه مدیریت مجتمع سنگ آهن سنگان خواف قرار دارد.

رسولیان توسعه و تکمیل اکتشافات معدنی جدید را دیگر رویکردها و اهداف مجتمع سنگ آهن سنگان خواف برشمرد و افزود:
16 محدوده معدنی در این مجتمع فعال است و با 19 محدوده معدنی که به تازگی ابلاغ شده به 35 محدوده افزایش یافت.

وی ادامه داد:
در راستای نامگذاری امسال به عنوان سال جهش تولید با مشارکت مردم توسط رهبر معظم انقلاب برنامه هایی هم برای افزایش مشارکت مردم در این بخش در دست تهیه است.

مجتمع سنگ‌ آهن سنگان خواف با بیش از یک میلیارد تن ذخیره یکی از 10 معدن بزرگ سنگ‌ آهن در جهان و تامین‌کننده خوراک اولیه برای تولید 17.5 میلیون تن کنسانتره، 15 میلیون تن گندله و پنج میلیون تن سنگ‌ آهن در ایران است.

مجموعه کانسارهای سنگان با 30 درصد ذخایر سنگ‌ آهن کشور در گستره‌ای به طول 22 کیلومتر و عرض 10 کیلومتر در 300 کیلومتری جنوب شرقی مشهد، 40 کیلومتری جنوب شرقی شهر خواف و 18 کیلومتری شمال شرقی سنگان در جنوب شرقی خراسان رضوی و نزدیک مرز افغانستان قرار دارد.

بارزترین ویژگی‌های این معادن سنگ‌ آهن امکان فعالیت‌های معدنکاری در طول 12 ماه سال، وجود ماده معدنی در سطح زمین، کاهش هزینه‌های استخراج و معدنکاری و وجود عناصر نادر خاکی است که با مشارکت بخش‌ دولتی و سازمان توسعه و نوسازی صنایع و معادن ایران (ایمیدرو)، فولاد سنگان و تعدادی دیگر از شرکت‌های بزرگ معدنی ایران الگوی موفق سرمایه‌گذاری و نمونه بسیار خوبی برای سایر نقاط کشور است.

دسترسی به محل کانسارهای سنگ‌آهن سنگان از 2 مسیر آسفالته مشهد، تربت‌حیدریه، خواف، سنگان و مشهد، فریمان، تربت‌جام، تایباد و سنگان امکان پذیر است و معادن سنگ آهن در 18 کیلومتری سنگان از طریق جاده اختصاصی آسفالته با سنگان، خواف و تایباد در ارتباط است و خط آهن سراسری که از تربت‌حیدریه به سوی هرات در افغانستان در حال احداث است از جنوب سایت معدن سنگان عبور می‌کند.

مرکز شهرستان 170 هزار نفری خواف با 123 کیلومتر مرز مشترک با کشور افغانستان در فاصله 267 کیلومتری جنوب شرقی مشهد و جنوب استان خراسان رضوی قرار دارد.

ترتیب ستاره‌های امتیازدهی از راست به چپ می‌باشد.
0 / 5 میانگین امتیازات 0 تعداد کل امتیازات 0

رتبه صفحه شما:

منبع
ایرنا

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا