با ثبت نام در سایت گردشی تاپ و شرکت در لیگ ما، می‌تونید تورهای داخلی و خارجی برنده بشید. این دوره از لیگ گردشی تاپ در تاریخ 15 تیر به پایان می‌رسه. پس همین الان از منو سایت ثبت نام خود را کامل کنید.

اخبار گردشگری

سقف سرای هزاوه ای های بازار اراک مرمت شد

به گفته معاون میراث‌فرهنگی اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان مرکزی، سقف سرای هزاوه ای های بازار اراک مرمت شد.

حسین محمودی در این باره گفت:

عملیات آواربرداری، پاکسازی، حفاظت اضطراری، عملیات مرمتی با آجر، عملیات مرمتی با چوب، اندودکاری، بندکشی و پوشش با ورق‌های فلزی با اعتباری بالغ بر 7 میلیارد ریال آغاز شد.

وی بیان کرد:

سرای هزاوه‌ای‌ها یکی از سراهای بازار تاریخی شهر اراک و دارای دو بخش تیمچه و سراست و مساحتی حدود 1359 متر مربع دارد. بخش تیمچه، دو طبقه با پلانی مستطیل شکل است و پوشش آن با ورقه‌های موجدار فلزی ساخته شده است. در طبقه اول 12 حجره و طبقه دوم 14 حجره قرار دارد.

محمودی گفت:

این سرا مرکز فرش فروشی و ملزومات جانبی فرش مثل خامه(نخ پشمی مورد استفاده برای بافت قالی) و دار قالی و نقشه است. در قدیم، به علت وجود مالکین و تردد اکثر ساکنین روستای هزاوه( محل تولد امیرکبیر) این سرا، سرای هزاوه‌ای‌ها نامیده و به همین اسم معروف شده است.

به گزارش ایسنا، به نقل از میراث فرهنگی استان مرکزی، وی افزود:

کف حیاط کفپوش سنگی دارد و این سرا به گذر ملاقاسم متصل است. سرای هزاوه‌ای‌ها واقع در گذر سوم تا چهارم بازار است.

مجموعه تاریخی بازار اراک در تاریخ 10 آبان 1355 با شمارهٔ ثبت 1285 به‌ عنوان یکی از آثار تاریخی ملی ایران به ثبت رسیده است.

ترتیب ستاره‌های امتیازدهی از راست به چپ می‌باشد.
0 / 5 میانگین امتیازات 0 تعداد کل امتیازات 0

رتبه صفحه شما:

منبع
ایسنا

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا