اخبار گردشگری

توقف عملیات اجرایی حسینیه کرمانی ها در مشهد

معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خراسان رضوی از توقف عملیات اجرایی حسینیه کرمانی ها در مشهد خبر داد.

به گزارش ایرنا و به نقل از پایگاه خبری میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خراسان رضوی، احسان زهره وندی روز سه شنبه افزود:

با توجه به اینکه این بنا در محدوده بافت ارزشمند تاریخی ابلاغی شهر مشهد واقع شده است، از شهرداری درخواست کردیم از ادامه هرگونه ساخت و ساز در این مجموعه جلوگیری شود.

وی با اشاره به برگزاری جلسات متعدد با شرکت مشاور این طرح بیان کرد:

طبق آخرین نشست شورای فنی میراث فرهنگی خراسان رضوی بر اصلاح نقشه‌ها و حفظ این بنا تاکید شد.

معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خراسان رضوی اظهار کرد:

با توجه به ملاحظات اجرایی و معماری و تا زمان تعیین تکلیف نهایی طرح مشاور در شورای فنی میراث فرهنگی استان، پروژه ساخت و ساز در حسینیه کرمانی‌های مشهد متوقف خواهد بود.

سال  1209 خورشیدی که آقا محمد خان قاجار بــعــــد از شــکــست لطفــعلی خــان و فتح کرمان، دست لشکریانش را در تجاوز و غارت مردم باز می‌گذارد، عده‌ای از مردم این شهر برای حفظ جان و ناموسشان و بر سر ارادتی که به امام رضا (ع) دارند، به مشهد مهاجرت می‌کنند و همه در یک محله ساکن می‌شوند؛ مدتی که از استقرارشان می‌گذرد و زندگی روال عادی می‌یابد، تصمیم می‌گیرند حسینیه‌ای را برای عزادارای ایام محرم و روضه خوانی در محله های قدیمی مشهد به نام حسینیه کرمانی ها بنا کنند.

هم اکنون بیش از 2 هزار و 700 اثر تاریخی در خراسان رضوی در فهرست آثار ملی ثبت شده است.

ترتیب ستاره‌های امتیازدهی از راست به چپ می‌باشد.
0 / 5 میانگین امتیازات 0 تعداد کل امتیازات 0

رتبه صفحه شما:

منبع
ایرنا

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا