جاذبه های گردشگری داخلی

مجسمه شیر سنگی

عده زیادی از افراد تصور می‌کنند که همدان فقط دارای جاذبه‌های طبیعی است و برای بازدید از بناهای تاریخی باید به شهرهایی مانند تبریز بروند. این در حالی است که این شهر در کنار تمام جاذبه های طبیعی که در دل خود جای داده است، چندین بنای تاریخی نیز دارد که بازدید از آن‌ها خالی از لطف نیست. یکی از این بناها، مجسمه شیر سنگی است که در مرکز شهر همدان و در میدانی به همین نام قرار گرفته است.

بازدید از این مجسمه به افرادی که به باستان‌شناسی و تاریخ معاصر ایران علاقه دارند، به شدت پیشنهاد می‌شود. در این مقاله همراه گردشی تاپ باشید تا به صورت کامل درباره این مجسمه ارزشمند و تاریخچه آن به شما توضیح دهیم.

آشنایی با شیر سنگی همدان

آشنایی با شیر سنگی همدان
عکس از خبرگزاری تسنیم

مجسمه شیر سنگی، یکی از خاص‌ترین جاذبه های گردشگری همدان است که مردم محلی آن را با نام سنگ شیر نیز خطاب می‌کنند. این مجسمه یکی از مهم‌ترین و ارزشمندترین آثار به‌جا مانده از دوران معاصر ایران است و بر اساس تحقیقات انجام شده، مشخص شده است که قدمت آن به بیش از 2000 سال قبل برمی‌گردد. مکانی که این مجسمه در آن قرار گرفته است، محل دفن یکی از مهم‌ترین سرداران اسکندر، یعنی هنایشیون است.

اسکندر با هدف یادبود این سردار، دستور ساخت شیر سنگی و قرار دادن آن در دو طرف این مقبره را داد. این مجسمه امروزه در جنوب شهر همدان و در نزدیکی جاده همدان – ملایر قرار گرفته است و گردشگران داخلی و خارجی زیادی از آن دیدن می‌کنند. نکته‌ای که باید در مورد مجسمه سنگ شیر بدانید این است که عدم توجه به این اثر باستانی، سبب فرسایش آن در طول زمان شده است و امروزه این مجسمه دیگر شبیه یک شیر نیست.

هرچه زمان بیشتری می‌گذرد، مجسمه شیر سنگی همدان از چهره اولیه خود فاصله بیشتری می‌گیرد. در آینده‌ای نزدیک شاید دیگر اثری از این مجسمه باستانی نباشد و به صورت کامل از بین برود. به همین خاطر پیشنهاد گردشی تاپ به شما این است که تا فرصت هست، در کنار بازدید از جاذبه‌هایی مانند روستای ورکانه و غار علیصدر، از این اثر باستانی دیدن کنید و بازدید از آن را در دفتر زندگی خود ثبت کنید.

تاریخ دقیق ساخت مجسمه شیر سنگی

تاریخ دقیق ساخت مجسمه شیر سنگی
عکس از شورای اسلامی شهر همدان

با وجود آن‌که زمان زیادی از کشف این بنا می‌گذرد؛ اما هنوز اختلاف‌نظرهای بسیار زیادی درباره تاریخ دقیق ساخت آن وجود دارد. با توجه به تحقیقاتی که بر روی نحوه ساخت این مجسمه انجام شده است و پیدایش یک تابوت مربوط به دوران اشکانیان در این محل، عده زیادی معتقدند که مجسمه شیر سنگی در دوره اشکانیان ساخته شده است.

برخی از کارشناسان اما نظر متفاوتی درباره این موضوع دارند و معتقدند که این مجسمه در دوران مادها ساخته شده است. این کارشناسان معتقدند که مادها این مجسمه‌ها را در ورودی شهرها قرار می‌دادند تا بلا و مصیبت را از شهر دور کنند. با همه این گمانه‌زنی‌ها، شواهد و مدارکی که نشان می‌دهد مجسمه شیر سنگی در دوران اشکانیان ساخته شده است، قوی‌تر از سایر شواهد هستند و این تاریخ محتمل‌ترین زمانی است که می‌توان برای ساخت این مجسمه معرفی کرد.

مجسمه سنگ شیر کجاست؟

مجسمه شیر سنگی با ارتفاع با ارتفاع 20 متر، طول 5 متر و عرض 15 متر، بر روی یک تپه تاریخی در جنوب شهر همدان قرار گرفته است. برای بازدید از این مجسمه کافیست که خودتان را به میدان سنگ شیر همدان برسانید. برای دسترسی به این مکان می‌توانید از تاکسی اینترنتی، وسایل حمل‌و‌نقل عمومی و ماشین‌های شخصی استفاده کنید. چنانچه قصد دارید که از ماشین خودتان استفاده کنید، لوکیشن قرار داده شده در قسمت پایین می‌تواند راهنمای شما باشد.

در نظر داشته باشید که بازدید از مجسمه شیر سنگی همدان رایگان است و برای دیدن آن نیازی به پرداخت هیچ هزینه‌ای نیست. همچنین باید بدانید که این مجسمه در 24 ساعت شبانه‌روز، آماده استقبال از گردشگران است.

سخن پایانی

مجسمه شیر سنگی یکی از قدیمی‌ترین و ارزشمندترین آثار باقی‌مانده از دوران معاصر ایران است که بازدید از آن به شدت پیشنهاد می‌شود. گذر زمان آسیب جدی به این مجسمه وارد کرده است و سبب شده که قیافه شیر در آن چندان مشخص نباشد. اگر در چند سال آینده از این مجسمه باستانی دیدن نکنید، شاید دیگر فرصت بازدید از آن را بدست نیاورید. امیدواریم که این مقاله که به قلم گردشی تاپ نوشته شده است را پسندیده باشید و از مطالعه آن لذت برده باشید.

سوالات متداول

مجسمه شیر سنگی همدان برای چه دورانی است؟

بر اساس نظر کارشناسان، این مجسمه تقریبا 2000 سال پیش ساخته شده است و یکی از آثار مربوط به دوران ساسانیان است.

هزینه بازدید از مجسمه سنگ شیر چقدر است؟

برای بازدید از این مکان نیازی به پرداخت هزینه و تهیه بلیط نیست؛ ضمن آن‌که بازدید در 24 ساعت شبانه‌روز امکان‌پذیر است.

این مجسمه کجاست؟

مجسمه تاریخی شیر سنگی همدان در جنوب این شهر و در میدانی به همین نام قرار گرفته است.

ترتیب ستاره‌های امتیازدهی از راست به چپ می‌باشد.
0 / 5 میانگین امتیازات 5 تعداد کل امتیازات 1

رتبه صفحه شما:

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا