اخبار گردشگری

مجسمه حکیم نظامی در میدان ونک تهران نصب می شود

به گفته رئیس انجمن آثار و مفاخر فرهنگی، مجسمه حکیم نظامی در میدان ونک تهران نصب می شود.

به گزارش ایسنا، کاوه خورابه، معاون علمی پژوهشی انجمن آثار و مفاخر فرهنگی در  نشست‌هم‌اندیشی سومین دوره هفته بزرگداشت حکیم نظامی (14 تا 21 اسفند) که امروز (سه‌شنبه، 12 دی) با حضور نماینده ارگان‌های مختلف در انجمن آثار و مفاخر فرهنگی برگزار شد، با تأکید بر اهمیت نظامی و بزرگداشت این شاعر در سخنانی اظهار کرد:

امسال سعی بر این بوده ابعاد کارمان را در چندین جهت ادامه بدهیم؛ ابعاد منطقه‌ای، فرامنطقه‌ای و ملی ماجرا را برعهده خواهیم داشت و به تهران، پایتخت کشورمان به عنوان مرکزی که از همه استان‌ها و اقوام در آن تجمع دارند، توجه ویژه‌ای خواهیم داشت و  قاعدتاً  یکی از محورهای اصلی خواهد بود. در بحث استان‌ها نیز انتظار می‌رود مانند دو دوره قبلی، در این زمینه کارهایی انجام دهند. ابعاد بین‌المللی بزرگداشت نظامی نیز در چند سال اخیر به جدیت پیگیری می‌شود و در دستور کار قرار دارد.

 او  سپس درباره رویکردهای ستاد بزرگداشت نظامی گفت:

یکی از رویکردها مبحث علمی و پژوهشی درباره آثار و زندگی حکیم بزرگوار  است؛ با وجود پژوهش‌های محققان جاهای خالی همچنان باقی است. کارهایی که توسط محققان انجام شده، یا در حال انجام است و ایده‌های آینده مورد توجه ماست. دومین رویکرد، رویکرد فرهنگی و هنری است؛ واقعیت این است متون حکیم نظامی و متن «پنج ‌گنج» ظرفیت عظیمی از شاخه‌های هنری را پیش‌ روی ما قرار داده است. زمانی که به حکیم نظامی ‌می‌پردازیم علاوه بر اینکه به یک بعد هنری تحت عنوان شعر ورود می‌کنیم، این متن جنبه‌های هنری دیگری نیز در خود دارد و این امکان را فراهم می‌سازد  تا از رهگذر آن دوستان ما به هنرهای تجسمی، نمایشی و موسیقایی ورود پیدا کنند.

خورابه با اشاره به مجسمه‌ای که توسط قشقایی برای نظامی ساخته شده است، اظهار کرد:

ما به یک چهره،  نماد، تندیس و سردیس از شاعر بزرگ خودمان نیاز داشتیم و  امسال این مجسمه در ابعاد اصلی ساخته و به شهرداری تحویل داده شده تا در  میدان ونک و تا قبل از برگزاری بزرگداشت حکیم نظامی نصب شود.  جنبه دیگری که برای مهم است و رویکرد سوم ما نامیده می‌شود، رویکرد رسانه‌ای و تبلیغی ماست. ما به شدت به همکاری و همیاری دوستان رسانه احتیاج داریم.

محمود شالویی، رئیس انجمن آثار و مفاخر فرهنگی نیز با بیان اینکه دولت سیزدهم در بزرگداشت مفاخر فرهنگی اهتمام جدی‌ دارد، گفت:

معرفی مفاخر فرهنگی کشورمان بخصوص برای نسل جوان از اهمیت فراوانی برخوردار است. لازم است در سطح جهانی مفاخری که در قلمرو فرهنگ و ادب فارسی شناخته می‌شوند، بیش از گذشته به جهانیان شناسانده شوند، نه فقط نام و نشان‌شان بلکه آنچه به‌عنوان محتوای فکر و اندیشه آنهاست. مفاخری که در قلمرو فرهنگی ایران بوده و هستند، هر کدام می‌توانند برای جامعه امروز مفید و موثر و روشنگر و هدایتگر راهی باشند که جامعه بشری باید ‌آن را بپیماید، زیرا آنچه آن‌ها معرفی می‌کنند نور و روشنی است، آنچه معرفی می‌کنند مبتنی بر عقل و خرد و دیانت و خداپرستی است و همه ارزش‌های والای انسانی در آن نهفته است. از جمله آن‌ها حکیم نظامی است با همه آثاری که به جای گذاشته. می‌خواهیم این شخصیت بزرگ را بیشتر و بهتر  بشناسیم و از فیض وجودی او برخوردار شویم.

او افزود:

از طرف دیگر حکیم نظامی می‌تواند نقطه وفاقی برای ما و کشورهای دیگر به حساب بیاید. نه تنها حکیم نظامی بلکه برخی از شاعران، عالمان، حاکمان و ادیبان که در تقسیم‌بندی‌های جغرافیایی امروزه در کشورهای دیگر واقع شده‌اند. کشورهای بیشتری هم می‌توانند در این زمینه همکاری و همراهی داشته باشند و این همراهی و همکاری موجبات پیوند ملت‌ها و دولت‌ها و سرزمین‌ها را بیشتر فراهم می‌کند؛ بنابراین درباره حکیم نظامی با این ویژگی‌های منحصر به فردی که دارد و اهمیتی که در جهان پیدا کرده و توجهی که دولت محترم برای مفاخر خود قائل است، در این دوره بر آن هستیم با جدیت و برنامه‌های متنوع بتوانیم برنامه‌های متفاوت و بهتر از برنامه‌های قبل‌تر در  تهران و سایر استان‌ها برپا کنیم.

 او با بیان اینکه از دستگاه‌های مختلف دعوت شده تا در برنامه‌های هفته بزرگداشت نظامی شرکت کنند، گفت:

برگزاری این برنامه‌ها بدون همکاری دستگاه‌های مختلف ممکن نیست، به همین دلیل از دستگاه‌ها دعوت کردیم تا برنامه‌هایشان را ارائه دهند. اگر در دنیای امروز یکی از این مفاخر را داشته باشند، همه تلاش خود را بر این می‌دارند تا به بهترین نحو او را معرفی کنند تا نشانی باشد برای هدایت جوانان و نسل‌های بعدی‌شان. ما که از این مفاخر بسیار داریم چرا باید دست روی دست بگذاریم و از این فرصت استفاده بهینه نداشته باشیم؟

 شالویی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به برنامه‌های نهادها و ارگان‌های مختلف در سال‌های گذشته در زمینه بزرگداشت نظامی، اظهار کرد:

نظامی در سال‌های  گذشته قدری به فراموشی سپرده شده بود اما حالا در ذهن و ضمیر جوان‌ها با پویش‌ها و کارهایی که مثلا در ‌نهاد کتابخانه‌های عمومی انجام شده، قرار گرفته است که جای قدردانی دارد.

او از رایزنی‌های فرهنگی، وزارت امور خارجه، فرهنگستان زبان و ادب فارسی، فرهنگستان هنر، وزارت علوم و تحقیقات،  وزارت آموزش و پرورش، وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، انجمن ترویج زبان فارسی، موسسه اکو، یونسکو، شهرداری، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و… به عنوان سازمان‌ها و ارگان‌هایی نام برد که در برنامه‌های بزرگداشت نظامی همکاری داشته‌اند.

شالویی با اشاره به مجسمه نظامی که آماده شده است گفت:

از سازمان زیباسازی و شهرداری انتظار می‌رود پیش از برگزاری هفته بزرگداشت نظامی این مجسمه را در میدان ونک نصب کنند. آقای اسماعیلی (وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی) اصرار داشتند این مجسمه در معرض دید و در مقابل دید مردم قرار بگیرد.  همچنین شهرهای اصفهان و تبریز نیز این قابلیت را دارند که در آنجا مجسمه نظامی ساخته و نصب شود.

به گفته رئیس انجمن آثار و مفاخر فرهنگی، برنامه‌های بزرگداشت حکیم نظامی از 14 اسفند سال جاری شروع می‌شود و تا 21 اسفند ادامه خواهد داشت. اختتامیه نیز در تالار وحدت برگزار خواهد شد.

ترتیب ستاره‌های امتیازدهی از راست به چپ می‌باشد.
0 / 5 میانگین امتیازات 0 تعداد کل امتیازات 0

رتبه صفحه شما:

منبع
ایسنا

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا