اخبار گردشگری

میل کوره آجرپزی ملایر مرمت اضطراری شد

به گفته رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری ملایر، میل کوره آجرپزی ملایر مرمت اضطراری شد.

«ابراهیم جلیلی» روز سه‌شنبه در گفت و گو با ایرنا اظهار داشت:

با توجه به فرسودگی قسمت‌های تحتانی و خالی شدن جداره‌های بیرونی، این اثر به صورت اضطراری مورد مرمت قرار گرفت.

وی افزود: کوره‌های آجرپزی سنتی در ایران کاربرد دیرینه‌ای دارند که از گذشته‌های دور در سطح شهرستان ملایر نیز این کوره‌ها به تعداد زیادی وجود داشته و دارای میل‌های آجرپزی بودند.

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری ملایر ادامه داد:

این میل‌ها در اصل به عنوان یک هواکش و تهویه عمل می‌کردند که تنها چند نمونه از میل‌های آن باقی مانده و با توجه به فرسودگی قسمت‌های تحتانی و خالی شدن جداره‌های بیرونی، مرمت اضطراری این اثر در دستور کار قرار گرفت.

جلیلی بیان کرد:

این میل کوره آجرپزی در ورودی شهر ملایر از سمت سامن قرار گرفته و قطر آن حدود 14 متر و ارتفاع آن بیش از 35 متر است که پس از طی تشریفات قانونی لازم در جلسه شورای ثبت آثار غیرمنقول کشور، سوم بهمن 1401 به عنوان اثر واجد ارزش تاریخی و فرهنگی به ثبت رسید.

وی ادامه داد:

بخش میل یا دودکش کوره، یک سازه آجری استوانه‌ای شکل است که قطر دهانه داخلی این استوانه که محل مکش دود و هدایت آن به سمت بالا، بین هفت تا 15 متر است.

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری ملایر با بیان اینکه برای سوخت بیشتر این کوره‌ها در گذشته بیشتر از نفت کوره یا مازوت استفاده می‌شد، گفت: این سوخت از طریق دریچه‌هایی از روی بام این سازه به داخل ریخته می‌شد.

جلیلی یادآور شد:

دی ماه سال 1399 پرونده ثبت میل کوره آجرپزی ملایر برای شورای ثبت میراث فرهنگی ارسال شد که در نهایت این اثر، به عنوان واجد ارزش ثبت ملی شده و مراتب توسط مدیرکل میراث فرهنگی به دستگاه‌های ذیربط ابلاغ شده است.

به گفته وی؛ بدنه داخلی سازه به واسطه عایق بودن آن از خشت خام ساخته شده و بدنه داخلی سازه به واسطه حرارت زیاد معمولا به پوسته سختی تبدیل و بدنه بیرون همچنان خشت خام باقی می‌ماند.

رئیس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی ملایر «میل کوره آجرپزی» را یکی از آثار ارزشمند تاریخی و فرهنگی به ثبت رسیده این شهرستان دانست و افزود:

این اثر تحت حفاظت و نظارت وزارت میراث فرهنگی قرار دارد و هرگونه دخل و تصرف در توسعه، مرمت و بازسازی اثر تنها با تایید و نظارت این نهاد امکان‌پذیر است.

جلیلی همچنین از پرداخت تسهیلات مقاوم‌سازی و مرمت بناهای تاریخی در محدوده بافت تاریخی شهر خبر داد و گفت:

تمامی مالکان، ذینفعان، فعالان، سرمایه‌گذاران و بهره‌برداران بناهای تاریخی در محدوده بافت‌های تاریخی شهرستان ملایر می‌توانند از این تسهیلات استفاده کنند.

وی ادامه داد:

تسهیلات مقاوم‌سازی و مرمت بناهای تاریخی در محدوده بافت‌های تاریخی و تسهیلات ودیعه مسکن به دوره مرمت و مقاوم‌سازی بناهای تاریخی از محل سهمیه‌های ابلاغی قانون جهش تولید پرداخت می‌شود.

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری ملایر بیان کرد: این تسهیلات با بازپرداخت پنج ساله در قالب عقد مرابحه تا سقف 2 میلیارد و 400 تا سه میلیارد 200 میلیون ریال پرداخت می‌شود و هرگونه تقاضا و معرفی به بانک مطابق قانون جهش مسکن تنها از طریق سامانه وزارت راه و شهرسازی امکان‌پذیر است.

به گزارش ایرنا؛ تاکنون بیش از 340 اثر تاریخی در شهرستان ملایر شناسایی شده که از این تعداد بیش از 200 اثر در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.

ملایر دارای 110 هکتار بافت تاریخی است.

ترتیب ستاره‌های امتیازدهی از راست به چپ می‌باشد.
0 / 5 میانگین امتیازات 0 تعداد کل امتیازات 0

رتبه صفحه شما:

منبع
ایرنا

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا