اخبار گردشگری

مرمت زائرسراهای مقبره قیدار نبی (ع) در خدابنده

رئیس اداره میراث‌ فرهنگی، گردشگری و صنایع‌ دستی شهرستان خدابنده از مرمت زائرسراهای مقبره قیدار نبی (ع) در خدابنده خبر داد.

معصومه شیری در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، با بیان اینکه بهسازی زائرسراهای بقعه حضرت قیدار نبی (ع) شهرستان خدابنده با تکمیل روند و نصب تجهیزات گرمایشی و برقی در حال انجام است، اظهار کرد:

28 حجره قدیمی این بقعه تبدیل به زائرسرای سنتی و فروشگاه عرضه صنایع‌ دستی و خدمات گردشگری می‌شود.

وی گفت:

در راستای اجرای طرح جامع این بقعه متبرکه بیش از 2 میلیارد تومان اداره اوقاف شهرستان برای بهسازی و تغییر کاربری این حجره‌ها با نظارت اداره میراث‌ فرهنگی شهرستان خدابنده هزینه کرده است.

او با یادآوری اینکه زیرزمین قدیمی این بقعه تاریخی در حال پاک‌سازی است، بیان کرد:

تلاش داریم این بقعه تا سال آینده آماده خدمت‌رسانی به زائران، مسافران و گردشگران شود.

به گزارش ایسنا، بقعه قیدار نبی (ع) در دامنه کوه قیدار در مرکز شهر قیدار از توابع شهرستان خدابنده قرار دارد. این بنای آجری در سال 719 هجری قمری به‌دستور بلغار خاتون، همسر غازان خان مغول به جای بنای اولیه ساخته شده است.

بنای بقعه متعلق قیدار بن اسماعیل ابن ابراهیم (ع) از پیامبران الهی و بیست و پنجمین جد حضرت رسول اکرم (ص) است که این موضوع با استشهاد 65 نفر از علمای تراز اول مورد تأئید قرار گرفته‌ است. همچنین در کتاب جلاء العلوم تألیف محمدباقر مجلسی به همین منوال شجره قیدار نبی را به ابراهیم و آدم (ع) نسبت داده شده است. مجموعه بقعه قیدار نبی (ع) صحن و مسجدجامع خدابنده را تشکیل داده و از قدیمی‌ترین مناطق تاریخی است.

ترتیب ستاره‌های امتیازدهی از راست به چپ می‌باشد.
0 / 5 میانگین امتیازات 0 تعداد کل امتیازات 0

رتبه صفحه شما:

منبع
ایسنا

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا