اخبار گردشگری

مرمت قدیمی ترین مدرسه تاریخی گیلان

مدیرکل میراث فرهنگی گیلان از مرمت قدیمی ترین مدرسه تاریخی گیلان خبر داد.

ولی جهانی در حاشیه بازدید از قدیمی‌ترین مدرسه دخترانه گیلان در لاهیجان در گفت‌وگو با ایسنا اظهار کرد:

مدرسه توحید واقع در خیابان امام خمینی شهر لاهیجان یکی از قدیمی‌ترین مدارس استان گیلان است که با اعتبار بالغ بر پنج میلیارد تومان توسط خیرین مدرسه ساز با نظارت کارشناسان اداره‌کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی مرمت و بازسازی می‌شود.

مدیرکل میراث فرهنگی گیلان افزود:

در بازدیدی که به اتفاق مجمع خیرین مدرسه ساز از این مجموعه زیبا و قدیمی که شامل مدرسه تاریخی، ساختمان سرایداری، و سرویس‌های بهداشتی قدیمی، محوطه حیاط قدیمی داشتیم، مشخص شد مدرسه توحید شهر لاهیجان با توجه به الگوهای معماری بکار رفته می‌تواند به عنوان یکی از قدیمی‌ترین مدارس تاریخی گیلان به‌ویژه شرق استان بوده باشد.

وی بیان کرد:

این مدرسه تاریخی در راستای شرقی و غربی و در یک طبقه در داخل محوطه بازی که درختان قدیمی وجود دارد ساخته شده، بازدیدهای میدانی که انجام شد در خصوص تاریخ‌گذاری اثر نیازمند بررسی‌های بیشتر و مراجعه به متون تاریخی است که در اولویت این اداره‌کل قرار دارد.

جهانی بیان کرد:

مدرسه تاریخی توحید یک مجموعه کامل از مدارس قدیمی احتمالا صد سال قبل بوده بنابراین افراد زیادی از مردم استان گیلان به‌ویژه شرق استان و علی الخصوص شهرستان لاهیجان در این مدرسه تعلیم دیدند و یا تعلیم دادند و تاریخ با خاطرات آنها در این مدرسه عجین شده است.

مدیرکل میراث فرهنگی گیلان تاکید کرد:

اداره‌کل میراث فرهنگی و گردشگری استان در نظر دارد با همکاری خیرین مدرسه ساز و اداره‌کل آموزش پرورش نسبت به جمع آوری اسناد قدیمی و یا خاطرات همشهریان اقدام نماید و بعد از مرمت این مجموعه تاریخی به‌صورت نمایشگاه دائمی در داخل مدرسه به نمایش گذاشته شود.

وی یادآور شد:

مدرسه تاریخی توحید شهر لاهیجان از استحکام بخشی نسبتا خوبی برخوردار است و بعد از مدرسه تاریخی شهید بهشتی شهر رشت دومین مدرسه زنده استان گیلان محسوب می شود که هنوز هم پس از سال‌های سال کلاس درس در این مدرسه دایر است، ضمنا این مدرسه تاریخی در مطالعات بافت تاریخی شهرستان لاهیجان جزء مدارس واجد ارزش شناخته شده بود و بزودی در فهرست آثار ملی کشور جای خواهد گرفت.

ترتیب ستاره‌های امتیازدهی از راست به چپ می‌باشد.
0 / 5 میانگین امتیازات 0 تعداد کل امتیازات 0

رتبه صفحه شما:

منبع
ایسنا

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا