اخبار گردشگری

مرمت پیکر 5 هزار ساله جیرفت

کارشناس مرمت پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری از مرمت پیکر 5 هزار ساله جیرفت خبر داد.

به گزارش ایسنا، فتح‌اله نیازی ـ کارشناس مرمت پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری ـ که این پیکره را مرمت کرده است، گفت:

این پیکره گلی که در کاوش‌های دهه 80 جیرفت به سرپرستی «یوسف مجیدزاده» در این محوطه کشف شد، یکی از قدیمی‌ترین پیکره‌های تاریخی ایران است که قدمتی در حدود 5000 ساله را به دنبال دارد.

او افزود:

پس از یافتن این پیکره در محوطه جیرفت سال‌ها بر اثر نگهداری نامناسب و عوامل مخرب جَوی، بخشی از نیم تنه از بین رفته و اکنون با همکاری پژوهشگاه میراث‌ فرهنگی و گردشگری، مرمت‌های لازم روی این اثر ارزشمند از جمله پاکسازی، لایه‌برداری، تثبیت‌های اولیه، استحکام‌بخشی لایه‌های گلی و رنگ و بقایای بخش ریختگی انجام و تثبیت نهایی انجام شد.

این کارشناس مرمت گفت:

با توجه به کمبود بخش‌های بالایی، برای مداخله نکردن در اصالت اثر، این بخش‌ها بازسازی نشد و بازسازی روی بقایای این پیکره در محل محوطه انجام گرفت.

نیازی با اشاره به اینکه روی دامن این پیکره با رنگدانه‌های معدنی سیاه، قرمز و زرد با اشکال هندسی تزئین شده است، افزود: طرحی برای محفظه نگهداری این اثر ارزشمند تهیه شده که با همراهی اداره کل میراث‌ فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان کرمان این امر در آینده نزدیک محقق خواهد شد.

سیدسجادی ـ سرپرست کاوش‌های کنارصندل ـ که پس از وقفه‌ای 16 ساله، کاوش‌های این محوطه باستانی را به عهده گرفته است، چندی پیش درباره وضعیت وخیم این پیکره هشدار داده و گفته بود:

«در سال‌هایی که این محوطه به حال خود رها شده بود، صدمات جبران‌ناپذیری به آن وارد شده است، برای مثال پیکره نقش برجسته بسیار زیبایی که در این محوطه کشف شده بود، کامل از بین رفته است و دیگر نمی‌توان کاری برای آن انجام داد. به این محوطه بیش از 16 سال رسیدگی نشده و مرمتی در آن انجام نگرفته است.»

یوسف مجیدزاده ـ باستان‌شناسی که در دهه 80 جیرفت و کنارصندل در استان کرمان را کاوش کرده، درباره جزئیات این پیکره گفته است:

«این نقش برجسته خشتی، یک مرد با دامن منقوش را نشان می‌دهد که دو بازوی برهنه با دستانی بسته شده در مقابل سینه دارد. کشف این پیکره در تپه کنارصندل جنوب دال بر حاکم‌نشین بودن آن و محل انجام کارهای حکومتی از قبیل اداری، انبارداری و نگهبانی است. بالاتنه پیکره بر اثر فرسایش و ناملایمات جوی تخریب شده و تنها از آن دو بازوی برهنه با دستانی بسته شده در مقابل سینه و یک دامن نقش‌دار مثلث‌شکل به رنک اخرایی بر جای مانده است.»

ترتیب ستاره‌های امتیازدهی از راست به چپ می‌باشد.
0 / 5 میانگین امتیازات 0 تعداد کل امتیازات 0

رتبه صفحه شما:

منبع
ایسنا

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا