اخبار گردشگری

برای حل مشکلات بافت تاریخی یزد به وام های مرمتی نیاز داریم

به گفته مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان یزد، پرداخت وام‌های مرمتی کلید حل مشکلات بافت تاریخی یزد است.

احمد آخوندی در خصوص حل مشکلات بافت تاریخی یزد اظهار داشت:

شرایط بافت تاریخی یزد مناسب است؛ اما اگر مشکل پرداخت وام‌های مرمتی و املاک کثیرالمالک حل شود، مشکلات بافت تاریخی یزد هم حل خواهد شد.

بافت تاریخی شهر یزد یکی از مناطقی است که در تابستان سال گذشته توسط سیل آسیب‌های جدی دیده است. طبق برآوردها، 2 هزار میلیارد تومان خسارت به بافت تاریخی شهر یزد وارد شده و قرار بود که این آسیب‌ها با وام‌های اعتباری مرمت شوند؛ اما با گذشت چندین ماه، هنوز خبری از پرداخت این وام‌ها نشده است. این در حالی است که هرزچندگاهی خبر تخریب گوشه‌ای از بافت تاریخی این شهر به گوش می‌رسد.

احمد آخوندی در خصوص سرانجام این اعتبارات افزود:

برآورد خسارت وارد شده، حدود دو هزار میلیارد تومان بود. البته نمی‌توان برآورد خیلی دقیقی انجام داد؛ چراکه آسیب‌های آثار تاریخی در گذر زمان نشان داده می‌شود.

وی خاطرنشان کرد:

در سه حوزه برای جبران خسارت‌های ناشی از سیلِ تابستان اعتباری تخصیص داده شد، اعتباری که وزارت میراث‌فرهنگی و مدیریت بحران کشور برای بازسازی و مرمت آثار فاخر تاریخی تخصیص دادند که میراث‌فرهنگی یزد بر آن اساس، مرمت‌ها را انجام داد. برای منازل مسکونی هم که متعلق به اشخاص بود و به مرمت نیاز داشت مبلغ 20 میلیون تومان وام بلاعوض و 50 میلیون تومان تسهیلات بلندمدت و برای خانه‌هایی که تخریب شده بود، مبلغ 30 میلیون تومان وام بلاعوض و 250 میلیون تومان تسهیلات بلندمدت در نظر گرفته شد. خیرین هم در این زمینه خیلی کمک کردند و حدود 25 منزل مسکونی توسط خیرین مرمت و بازسازی شد.

اظهارات آخوندی درباره حل مشکلات بافت تاریخی یزد
منبع عکس: فرارو (عکاس: نامشخص)

آخوندی ادامه داد:

830 بنا در بافت تاریخی یزد تکمیل پرونده شده و به بنیاد مسکن که متولی این کار بود، ارسال شد. شهرداری یزد هم در مورد قنات‌ها و معابر استان یزد، اقدامات خوبی انجام داد. در نهایت، با همکاری میراث‌فرهنگی، مردم و شهرداری، آسیب‌ها و تخریب‌های ناشی از سیل به خوبی مدیریت شد. شهرداری برای پیشگیری، نقاط ضعفی را هم که در برخی مناطق وجود داشت رفع کرد تا در بارندگی‌های بعدی، آسیب‌ها تکرار نشود.

وی در پاسخ به این سوال که تا امروز چه میزان از اعتبارات برای حل مشکلات بافت تاریخی یزد از سوی دولت پرداخت شده، اظهار کرد:

اعتبار مدیریت بحران در این زمینه مطرح بود که یک اعتبار کلی برای استان یزد در نظر گرفتند و سهمی هم برای میراث‌فرهنگی استان اختصاص یافت. مصوبه هیأت وزیران هم 23 میلیارد تومان اعتبار برای منازل مسکونی آسیب‌دیده در نظر گرفت که پیگیر آن هستیم، اما نکته حائز اهمیت این است که زندگی در بافت تاریخی یزد به جریان افتاده است و آسیب‌های جزئی مرمت شدند و تخریب‌های کلی هم در حال بازسازی هستند.

او شایعات تخریب بخش‌هایی از بافت تاریخی یزد را تکذیب کرد و افزود:

وضعیت بافت تاریخی یزد در حال حاضر خوب است.

احمد آخوندی در بخش دیگری از اظهارات خود به افزایش قیمت زمین‌ها در بافت تاریخی یزد اشاره کرد و افزود:

شاید 30 سال پیش بافت تاریخی برای مردم اهمیت نداشت، اما امروز خود مردم یزد حافظ این بافت تاریخی هستند. در این مدت هم ما شاهد این نبودیم کسی آب ببندد به خانه‌اش تا تخریب شود، بلکه کوچیک‌ترین تخریب‌ها را اطلاع می‌دهند و یا خودشان برای مرمت و بازسازی اقدام می‌کنند.

وی یادآور شد:

بهترین اقدام برای پیشگیری چنین پیامدهایی این است که املاک بافت تاریخی را برای مردم اقتصادی کنیم. در حال حاضر هیچ‌گونه وامی برای مرمت بناهای تاریخی به اشخاص داده نمی‌شود. پیشنهاد ما به دولت این است همانطور که برای به‌سازی بافت‌های فرسوده بودجه می‌دهد، برای مرمت بافت تاریخی هم تسهیلاتی در نظر بگیرد. دومین اقدام پیشگیرانه «آگاه‌سازی» است، با برگزاری جشنواره‌ها و آموزش‌ها در این حوزه، باید نسل جدید را نسبت به اهمیت بافت و بناهای تاریخی آگاه کنیم.

آخوندی در پایان با اشاره به معضلات املاک کثیرالمالک در بافت تاریخی این شهر، گفت:

در سیل اخیر نیز بیشتر خانه‌هایی تخریب شدند که مشکل ورثه‌ای داشتند و به حال خود رها شده بودند بنابراین باید خانه‌های رها شده تعیین و تکلیف شوند. پیشنهاد ما این است که دولت به عنوان «حقوق عامه» این‌ها را بشناسد و از طریق جذب سرمایه‌گذار، این خانه‌های رها شده را تملک کند. اگر اعطای وام‌های مرمتی و مشکل املاک کثیرالمالک حل شود، مشکلات بافت تاریخی هم حل خواهد شد.

لازم به ذکر است که بسیاری از جاهای دیدنی یزد در بافت تاریخی این شهر قرار دارند و حل مشکلات بافت تاریخی یزد می‌تواند رونق را به گردشگری این استان برگرداند.

ترتیب ستاره‌های امتیازدهی از راست به چپ می‌باشد.
0 / 5 میانگین امتیازات 0 تعداد کل امتیازات 0

رتبه صفحه شما:

منبع
ایسنا

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا