اخبار گردشگری

مرمت سنگ نگاره آنوبانینی کرمانشاه به پایان رسید

مدیر پایگاه تاریخی محور ساسانی کرمانشاه از مرمت سنگ نگاره آنوبانینی کرمانشاه با اختصاص حدود 2 میلیارد ریال اعتبار خبر داد.

لازم به ذکر است که سنگ نگاره باستانی آنوبانینی یکی از جاذبه های گردشگری کرمانشاه است و مرمت آن می‌تواند توجه گردشگران را به سمت این جاذبه جلب کند.

امین قهرمانی در خصوص مرمت سنگ نگاره آنوبانینی کرمانشاه افزود:

برای این اثر تاریخی حدود دو میلیارد ریال تخصیص پیدا کرده بود که صرف مرمت آن شد.

وی یادآور شد:

کتیبه آنوبانی‌نی مشتمل بر شش کتیبه است که در این مرحله دو کتیبه آن که بیشترین آسیب را به دلیل جنگ تحمیلی هشت ساله، عوامل جوی و گذشت زمان دیده بودند، مرمت شدند.

قهرمانی در ادامه به مرمت این بنای تاریخی توسط گروهی از مرمتگران شیرازی اشاره کرد و گفت:

باتوجه به مرمت‌های انجام گرفته، در حال حاضر این کتیبه شرایط خوبی دارد و در مرحله بعدی روی محوطه سازی اطراف آن تمرکز داریم.

او در بخش دیگری از سخنان خود به 10 میلیارد ریال بودجه‌ای که از محل اعتبارات امسال برای این پروژه در نظر گرفته شده بود اشاره کرد و گفت:

طی چند سال گذشته مدرسه‌ای که این اثر ارزشمند در حیاط آن واقع شده بود، تملک شد و حالا امیدواریم بتوانیم با تخصیص این اعتبارات یک محوطه سازی مناسب را برای آنوبانی‌نی انجام دهیم.

اظهارات قهرمانی درباره مرمت سنگ نگاره آنوبانینی کرمانشاه
منبع عکس: گوگل مپ (عکاس: Hamid Sadeghi)

مدیر پایگاه تاریخی محور ساسانی کرمانشاه در ادامه تاکید کرد:

با انجام محوطه سازی و نورپردازی مناسب برای این اثر، میزان ماندگاری گردشگران در آن بیشتر خواهد شد و گردشگران می‌توانند پس از بازدید از کتیبه وقت بیشتری را در آنجا صرف کنند.

او همچنین به قدمت بالای این بنای تاریخی اشاره کرد و گفت:

قدمت این کتیبه بیشتر از کتیبه بیستون و دارای اهمیت بسیار بالایی است، بنابراین برای دیده شدن و معرفی آن تلاش می‌کنیم که به شکل یک مجموعه گردشگری به آن نگاه کنیم.

قهرمانی در پایان سخنان خود درباره مرمت سنگ نگاره آنوبانینی کرمانشاه گفت:

همچنین با توجه به اینکه احتمالا در پایین‌دست این اثر ارزشمند سازه‌های تاریخی مدفون شده باشد، در تلاشیم در آینده کاوش‌های باستان شناسی را نیز در آن‌جا انجام دهیم.

ترتیب ستاره‌های امتیازدهی از راست به چپ می‌باشد.
0 / 5 میانگین امتیازات 0 تعداد کل امتیازات 0

رتبه صفحه شما:

منبع
خبرگزاری ایسنا

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا