اخبار گردشگری

بازدید بیش از 387 هزار نفر از ژئوسایت های قشم

مدیر ژئوپارک جهانی قشم از بازدید بیش از 387 هزار نفر از ژئوسایت های قشم خبر داد.

به گزارش ایرنا به نقل از روابط عمومی و امور بین الملل سازمان منطقه آزاد قشم، سجاد اشگرف روز شنبه افزود: در این مدت 209 هزار و 515 گردشگر داخلی و یکهزار و 411 گردشگر خارجی از ژئوسایت دره ستاره ها بازدید کرده اند.

وی ادامه داد:

همچنین در سال گذشته ژئوسایت های تنگه چاهکوه با مجموع 151 هزار و 182 بازدید و غار نمکدان نیز روی هم رفته با 10 هزار و 864 بازدید، رده های دوم و سوم پربازدیدترین ژئوسایت های ژئوپارک جهانی قشم را به خود اختصاص داده اند.

به گفته مدیر ژئوپارک جهانی قشم؛ در این مدت ژئوسایت دره تندیس ها با هفت هزار 535 بازدید و موزه ژئوپارک جهانی قشم با هفت هزار و 416 بازدید در جایگاه های بعدی قرار گرفتند.

اشگرف خاطرنشان کرد:

در سال گذشته سه هزار و 250 بازدید توسط گردشگران خارجی از ژئوسایت های اصلی ژئوپارک جهانی قشم ثبت شده است.

وی گفت:

در سال 1402 برای نخستین بار در میان ژئوپارک های ایران، با هدف برقراری عدالت و توسعه پایدار ظرفیت های گردشگری قشم با طراحی بروشورهای دارای بارکدهای اختصاصی (QR code) ژئوسایت دره ستاره ها برای گردشگران ناشنوا و کم شنوا دسترس پذیر شده است.

ژئوپارک قشم دارای 35 ژئو سایت متنوع و اصلی همچون تنگه چاهکوه، غارنمکدان، دره ستاره ها و دره تندیس‌ها است و مجاورت آن با جنگل‌های حرا واقع در شمال جزیره قشم که دارای پنج عنوان تالاب بین‌المللی، ذخیرگاه زیست کُره، منطقه حفاظت شده، منطقه ویژه دریایی و منطقه ویژه پرندگان است، به ارزش‌ها و جذابیت‌های طبیعی ژئوپارک قشم افزوده است.

این ژئوپارک به واسطه واقع شدن در منطقه راهبردی خلیج فارس از اهمیت بالاتری برخوردار است و از طرف دیگر، این ژئوپارک به دلیل قرار گرفتن بین ژئوپارک های شرق آسیا و اروپا جایگاه خاصی در منطقه و بین ژئوپارک ها پیدا کرده که به عنوان مرکز توسعه منطقه ای ژئوپارک های جهانی در خاورمیانه و شمال آفریقا معرفی شده است.

وجود پدیده های بارز زمین شناسی شامل گنبد و غارنمکدان، دره های شگفت انگیز، سواحل بکر و زیبا و حیات وحش در بخش غربی جزیره قشم و جنگل‌های دریایی حرا، تنگه چاهکوه، تنگه عالی، بام قشم، دره تندیس ها، سایت تاریخی و فرهنگی کلات کشتاران، جزایر ناز و دهها جاذبه فرسایشی و ژئومورفولوژی و صخره با اشکال زیبا موجب شد تا نام قشم در لیست دارندگان ژئوپارک های جهانی یونسکو ثبت شود.

پدیده های طبیعی نظیر دره ستاره ها، کُورکُورا کوه، چاکاویر، تنگه چاهکوه، کَریون، دیواره قاضی، بصیرا، ژئولینک، دره شور، جزیرتو، صخره لاک پشت ها و کناره های سواحل جنوبی، که هر کدام زیبایی خاص خود را دارند، از جمله این جاذبه های زمین شناسی محسوب می شوند.

جنگل‌های حرا به همراه تنوع زیستی منحصر به فرد، خلیج دلفین ها، سواحل مرجانی و نوار ماسه ای نخ کُنار، از دیگر چشم اندازهای طبیعی هستند که ارزش ژئوپارک قشم را دو چندان کرده است.

در کنار این جاذبه ها، موزه ژئوپارک، پارک موزه لنج سازی گوران، قبرستان انگلیسی ها و بندر تاریخی لافت از دیگر داشته های ارزشمند ژئوپارک قشم به حساب می آید، اما این به تنهایی کافی نیست و آنچه به یک ژئوپارک هویت می بخشد مشارکت و حضور فعال جامعه محلی در برنامه های ترویجی، توسعه ای، حفاظتی و مدیریتی ژئوپارک است.

ترتیب ستاره‌های امتیازدهی از راست به چپ می‌باشد.
0 / 5 میانگین امتیازات 0 تعداد کل امتیازات 0

رتبه صفحه شما:

منبع
ایرنا

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا