اخبار گردشگری

مرمت قلعه فورگ شهرستان درمیان

به گفته مسوول میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی درمیان مرمت قلعه فورگ شهرستان درمیان با هدف گردشگری این شهر آغاز شد.

به گزارش خبرگزاری فارس از درمیان، امیر‌اسماعیل شهسواری، مسوول میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی این شهرستان امروز به رسانه‌ها اعلام کرد:

با تخصیص اعتبارات از محل اعتبارات ابلاغی 1401، اقدامات مرمتی پیش‌بینی شده این فصل مرمت، شامل آواربرداری و انتقال نخاله‌ها، برچیدن بخش‌های فرسوده سنگی روی دیوار یا جرز‌ها، دیوارچینی با سنگ لاشه، کاه گل بام شاه‌نشین، بند کشی و… است.

وی اظهار داشت:

این قلعه دارای پلان نامنظم بوده که مهم‌ترین عامل شکل‌دهنده قلعه، شکل خاص کوه و توپوگرافی آن است.

وی افزود:

فضای داخلی قلعه از سمت شرق به غرب دارای سه قسمت اصلی است که بخش اول در سمت شرق، شامل انبار علوفه، محل زندگی خدمه، محل نگهداری احشام و حوض انبار بوده و بخش دوم که در فاصله ۵٠ متری از محل زندگی احشام احداث شده به محل نگهداری آذوقه و تدارکات نظامی و محل سکونت سربازان اختصاص داشته و سومین بخش که حالت مرکزیت قلعه را داراست، در دو طبقه احداث شده که محل سکونت حاکم و نزدیکانش بوده و مرتفع‌تر از سایر قسمت‌های قلعه بوده است.

مسوول میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی شهرستان درمیان ادامه داد:

قلعه تاریخی فورگ یکی از بناهای شاخص و منحصر‌به‌فرد در خراسان جنوبی به شمار می‌رود که در 10 کیلومتری مسیر اسدیه – سربیشه و در روستای هدف گردشگری فورگ واقع شده و هرساله میزبان صدها هزار گردشگر داخلی و خارجی است.

شهسواری خاطر‌نشان کرد:

قلعه تاریخی روستای هدف فورگ، مربوط به دور افشاریه و در تاریخ 28/12/1379 و با شماره 3450 در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است.

ترتیب ستاره‌های امتیازدهی از راست به چپ می‌باشد.
0 / 5 میانگین امتیازات 0 تعداد کل امتیازات 0

رتبه صفحه شما:

منبع
فارس

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا