اخبار گردشگری

ثبت آس بادهای سنگان خواف در فهرست آثار ملی

رییس اداره ثبت و حریم آثار تاریخی اداره کل میراث‌ فرهنگی، گردشگری خراسان رضوی از ثبت آس بادهای سنگان خواف در فهرست آثار ملی خبر داد.

محمود طغرایی روز چهارشنبه با اعلام این مطلب به خبرنگار ایرنا افزود:

این آس بادها که در جنوب شرقی شهر کنونی سنگان قرار دارد، شامل 10 دستگاه سازه آس‌باد است که به‌صورت خطی و متصل به هم، از دوره قاجار تاکنون باقی مانده‌اند.

وی ادامه داد:

آس‌بادها، سازه‌های نسبتا بلند خشتی هستند که در گذشته‌ها در مسیر بادهای موسمی یا محلی ساخته می‌شدند و با استفاده از توان باد و تبدیل آن به نیروی چرخشی و اتصال آن به سنگ آسیاب، گندم و سایر غلات را آرد می‌کردند، آس‌بادها عمدتا در نواحی شرقی ایران و اغلب در مسیر بادهای 120 روزه سیستان ساخته شده‌اند.

طغرایی گفت:

سازه آس‌بادهای سنگان از نمونه آس‌بادهای دوطبقه ‌اند؛ طبقه بالایی که پره‌های چوبی در آن قرار دارد، پرخانه و طبقه پایین که سنگ آس در آن قرار گرفته است، آس‌خانه نام دارد.

او اظهار کرد:

آس‌بادها به عنوان نماد معماری پایدار، خلاقانه و منحصر به‌فرد که هماهنگ با اقلیم منطقه ساخته شده و در گذشته نقش حیاتی در زندگی مردم داشته اند، مورد توجه جهانیان قرار گرفته و به‌عنوان یک عنصر ایرانی معرفی و در شرف ثبت جهانی قرار دارند.

رییس اداره ثبت و حریم آثار تاریخی اداره کل میراث‌ فرهنگی، گردشگری و صنایع‌ دستی خراسان رضوی گفت:

این میراث‌ فرهنگی غیرمنقول با ویژگی‌های معماری و فنی- مهندسی بسیار ارزشمندی که در آن‌ها نهفته است، میراث‌دار جنبه‌های فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی مردمان گذشته و به‌ عنوان میراثی ارزشمند از دانش نیاکان در بهره‌برداری پایدار و مناسب از اقلیم و شرایط محیطی به نسل‌های آینده محسوب می‌شوند.

طغرایی تاکید کرد:

ضروری است پس از ثبت ملی این آثار، اقدامات اساسی در راستای مرمت، حفاظت و باززنده سازی آن‌ها ادامه یافته و به‌عنوان جاذبه‌های گردشگری فرهنگی، در معرض نگاه علاقه‌مندان میراث‌فرهنگی قرار گیرند.

او یادآور شد:

در شهرستان خواف چندین مجموعه آس‌باد دیگر از جمله آس‌بادهای نشتیفان، آس‌بادهای شهر خواف، آس‌بادهای خرگرد، آس‌بادهای مهرآباد، آس‌بادهای برآباد و آس‌بادهای تیزاب در شهرستان خواف نیز در فهرست آثار ملی ایران ثبت شده است.

تاکنون بیش از 2 هزار و 700 اثر تاریخی خراسان رضوی در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.

ترتیب ستاره‌های امتیازدهی از راست به چپ می‌باشد.
0 / 5 میانگین امتیازات 0 تعداد کل امتیازات 0

رتبه صفحه شما:

منبع
ایرنا

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا