اخبار گردشگری

ثبت حمام تاریخی پیمان جهرم در فهرست آثار ملی

رئیس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی شهرستان جهرم از ثبت حمام تاریخی پیمان جهرم در فهرست آثار ملی خبر داد.
علی لطفی‌پور روز دوشنبه در گفت‌وگو با ایرنا افزود:
این اثر تحت حفاظت و نظارت اداره کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی فارس قرار دارد و هر گونه دخل و تصرف و یا اقدام و عملیاتی که منجر به تخریب یا تغییر هویت این محل شود، جرم است و مشمول مجازات‌های قانونی می‌شود.

وی ادامه داد:
حمام تاریخی پیمان با 250 متر مربع مساحت متعلق به دوره قاجاریه است و در ضلع شمالی آن با دری فلزی به هشتی کوچکی پایین‌تر از سطح زمین راه می یابد.

لطفی پور اظهار کرد:
حمام پیمان تنها محل استحمام نبوده، بلکه یکی از ارکان مهم شهری است که در زمان انقلاب نیز محلی برای تجمع انقلابیون و همچنین پناهگاه آنها شده بود.حمام پیمان تنها محل استحمام نبوده، بلکه یکی از ارکان مهم شهری است که در زمان انقلاب نیز محلی برای تجمع انقلابیون و همچنین پناهگاه آنها شده بود.

رئیس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی شهرستان جهرم اضافه کرد:
در حمام پیمان، مراسم جشن حنابندان برای عروس و داماد برگزار می شد که به این منظور حمام را اختصاصی می کردند.

وی درباره معماری این حمام تاریخی گفت:
این هشتی با راهرویی در سمت چپ به فضای سربینه می رسد و در این راهرو اتاقکی با طاق تیزه‌دار برای سلمانی ایجاد شده و سربینه حمام پیمان دارای چهار شاه نشین سکو دار با کفش کن و طاق تیزه دار است.

او گفت:
بین هر حجره حمام پیمان در گوشه‌ها راهرو یا اتاقکی تعبیه شده که در گوشه شمال غربی چایخانه حمام دربالای سکو قرار دارد.

رئیس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی شهرستان جهرم افزود:
در گوشه جنوب شرقی سربینه میان در حمام با سقف عرقچین و طاق نماهایی در چهار طرف ساخته شده، این راهرو با عرقچین مرکزی و چهار طاق نما دارای یک حوضچه کوچک در گوشه و فضای نظافت و سرویس‌های بهداشتی در انتها قرار دارد.

وی عنوان کرد:
گرمخانه حمام پیمان بزرگترین فضای حمام دارای سه طاق نما در اضلاع شمالی و شرقی و غربی است که شاه‌نشینی گرمخانه به واسطه 2 ستون با جرز قطور در ضلع جنوبی آن ایجاد شده و پایه‌های گنبد بر روی این ستون‌ها استوار است.

لطفی‌پور ادامه داد:
حمام پیمان به طور کامل با ملات سنگ و گچ در سطوح بالا و سنگ و ساروج در قسمت‌هایی پایین ساخته شده و دیواره ضلع شرقی تقریبا آسیب دیده است.
رئیس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی شهرستان جهرم گفت: در گذشته، کتیبه ای در بالای سردر ورودی بنا قرار داشته که بر اساس متن این کتیبه، حمام پیمان در سال 1310 هجری قمری با همکاری نیروهای غیربومی ساخته شده است.

وی گفت:
حمام پیمان در خیابان پانزده خرداد شهر جهرم واقع شده و در مختصات جغرافیایی 749088 طول شرقی و 315527 عرض شمالی در ارتفاع 1051 متر از سطح دریا قرار دارد.

شهرستان جهرم در فاصله 193 کیلومتری از جنوب شرق شیراز قرار دارد.

ترتیب ستاره‌های امتیازدهی از راست به چپ می‌باشد.
0 / 5 میانگین امتیازات 0 تعداد کل امتیازات 0

رتبه صفحه شما:

منبع
ایرنا

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا