با ثبت نام در سایت گردشی تاپ و شرکت در لیگ ما، می‌تونید تورهای داخلی و خارجی برنده بشید. این دوره از لیگ گردشی تاپ در تاریخ 15 تیر به پایان می‌رسه. پس همین الان از منو سایت ثبت نام خود را کامل کنید.

جاذبه های گردشگری داخلی

کاخ موزه ملت

مجموعه فرهنگی-تاریخی سعدآباد مجموعه ای در شمال شهر تهران است که توسط شاهان دوره پهلوی و قاجار تاسیس شده‌است. این مجموعه دارای کاخ‌های بسیار زیبا و پر اهمیت از نظر تاریخی، فرهنگی و هنری است. در میان بناهای تاریخی و زیبای این مجموعه کاخ موزه ملت که به علت رنگ سفید آن به کاخ سفید نیز شهرت دارد خودنمایی می‌کند. اگر به مطالعه درباره بناهای تاریخی علاقه‌مندید و یا قصد بازدید از جاذبه های گردشگری تهران را دارید ادامه این مقاله درباره کاخ موزه ملت را از دست ندهید.

آشنایی با کاخ موزه ملت

آشنایی با کاخ موزه ملت
منبع عکس: گوگل مپ (عکاس: Soroush Chavoshi Nasab)

کاخ موزه ملت یا کاخ سفید بزرگترین کاخ از میان 18 کاخ مجموعه سعدآباد محسوب می‌شود. این کاخ برای اقامت محمدرضا شاه پهلوی و همسر ایشان، بانو فرح دیبا در تابستان و همچنین برای امور اداری و تشریفاتی استفاده می‌شده است. ساخت این کاخ به دستور رضا شاه پهلوی در سال 1310 آغاز و در سال 1315 به اتمام رسید. بهره‌ برداری از این کاخ سه سال پس از پایان ساخت بنا صورت گرفت.

ساختمان کاخ موزه ملت

زیر بنای کاخ موزه ملت 5000 متر مربع بوده و مساحت این بنا 2164 متر مربع است. این کاخ در دو طبقه ساخته شده و از زیر زمین، طبقه همکف و طبقه اول تشکیل می‌شود. زیرزمین کاخ موزه شامل قسمت‌های مختلفی از جمله انبار ظروف، سالن سینما، موزه هنر اختصاصی فرح پهلوی، رختشو‌یخانه و آبدارخانه می‌شود. طبقه همکف این بنا شامل دفتر کار شاه، دفتر کار رئیس تشر‌یفات، دفتر کار وز‌یر دربار، اتاق محافظین، تالار پذ‌یرا‌یی و اتاق بیلیارد بوده و در انتها طبقه اول کاخ به قسمت‌های مختلفی مانند سفره‌خانه، تالار تشر‌یفات، دفتر کار فرح پهلوی، اتاق انتظار ژنرال‌های ارتش، اتاق استراحت شاه و اتاق استراحت فرح پهلوی اختصاص دارد.

معماری کاخ موزه ملت

معماری کاخ موزه ملت
منبع عکس: گوگل مپ (عکاس: Babak Babakinejad)

کاخ موزه ملت شامل 54 واحد مختلف، از جمله 10 تالار تشریفاتی بوده که وسیع‌ترین تالار کاخ، سفره خانه ای به وسعت 220 متر مربع است. این بنا توسط لئون طاطاووسیان، بوریس روسی و مهندس خرسندی طراحی شده‌است. هنرمندان و صنعتگران زیادی در ساخت و تزیین این بنای نفیس نقش داشته‌اند که عبارتند از: استادان رضا ملائکه، حسین کاشی، غلامرضا پهلوانان و عبدالکریم شیخان که گچبری های زیبا و دیدنی این بنا هنر دست ایشان است. در ساخت این کاخ از سنگ‌های مرمر استفاده شده و این سنگ‌های زیبا از معادن یزد و تربت حیدریه استخراج شده‌اند.

معماری نمای بیرونی کاخ موزه ملت به سبک ایرانی-رومی بوده و از 4 ستون بزرگ در چهارگوشه سرسرا و 4 نورگیر در اطراف سقف‌های مرکزی تشکیل شده‌است. طبقه اول این کاخ، به کمک نورگیرهای سرسرا و پرده‌های بزرگ و همچنین نقاشی‌های رنگ روغن که داستان‌های شاهنامه را به ما نشان می‌دهد، تزئین شده‌است. این نقاشی‌های چشم‌گیر هنر دستان استاد بهزاد و شاگردانش است. همچنین تالارهای بزرگ تشریفاتی این کاخ به سبک معماری اشرافی فرانسه طراحی و تزئین شده‌اند.

آثار موجود در کاخ 

آثار موجود در کاخ موزه ملت
منبع عکس: گوگل مپ (عکاس: Sohrab Pourkhalili)

در کاخ موزه ملت تهران آثار و گنجینه‌های ارزنده و نفیسی نگهداری می‌شود که ساخت کشورهای ایران، فرانسه، چک، ایتالیا و غیره است؛ از جمله این آثار گرانبها می‌توان به فرش‌های نفیسی که هنر دست هنرمندان خوش ذوق ایرانی هستند اشاره کرد. بزرگ‌ترین فرش این کاخ فرشی به مساحت 145 متر مربع و بافته شده در 140 رج بوده که در سفره خانه این کاخ پهن شده‌است. از دیگر آثار گرانبها که در کاخ موزه ملت نگهداری می‌شوند می‌توان به لوسترهای این کاخ اشاره کرد که ساخت کشورهای فرانسه، چک و ایتالیا هستند. جالب است بدانید 3 لوستر نصب شده در سفره خانه در طبقه اول کاخ و همچنین میز تحریر موجود در آن متعلق به ملکه فرانسه ماری آنتوانت هستند.

بازسازی و تغییر تزئینات داخلی کاخ توسط فرح پهلوی

بازسازی کاخ موزه ملت
منبع عکس: گوگل مپ (عکاس: Tahoura Mohammadzadeh)

در فاصله سال‌های 1345 تا سال 1349 خورشیدی به علت علاقه زیاد فرح پهلوی به هنر فرانسوی، به دستور ایشان کاخ سفید مورد بازسازی و تعمیر توسط هنرمندان فرانسوی قرار گرفت. در نتیجه این تغییرات صورت گرفته، گلخانه و زیرزمین پیشین کاخ به آبدارخانه، رختشویخانه، موزه هنر فرح و سالن سینما تغییر کاربری دادند. علاوه بر آن آسانسور، سیستم‌های سرمایشی و گرمایشی همراه با شیشه های ضد گلوله در طبقه همکف کاخ ایجاد شدند. 

کاخ موزه ملت کجاست؟

کاخ موزه ملت کجاست؟
منبع عکس: گوگل مپ (عکاس: Sohrab Pourkhalili)

کاخ موزه ملت در محدوده شمیران واقع شده و در مجاورت قله توچال و کوهپایه‌های البرز قرار گرفته است. این کاخ یکی از 18 کاخ موجود در کاخ موزه سعدآباد تهران است. این مجموعه در خیابان ولیعصر، خیابان زعفرانیه و در انتهای خیابان شهید کمال طاهری واقع شده‌است.

بهترین مسیر دسترسی با وسایل حمل و نقل عمومی

نزدیک ترین ایستگاه مترو به کاخ موزه ملت ایستگاه تجریش است. بعد از ایستگاه تجریش خط یک مترو، می‌توانید در خیابان دربند سوار تاکسی شده و جلوی درب میدان دربند کاخ سعدآباد پیاده شوید. همچنین اگر از اتوبوس استفاده می‌کنید در ایستگاه تجریش یا کاظمی پیاده شده و در ابتدای خیابان فناخسرو سوار تاکسی شوید تا به این کاخ زیبا برسید.

بهترین مسیر دسترسی با ماشین شخصی

چنانچه می‌خواهید با استفاده از ماشین خودتان برای بازدید از کاخ سفید بروید، پیشنهاد می‌کنیم که از لوکیشن زیر برای مسیریابی استفاده کنید. قابل ذکر است که مجموعه سعدآباد پارکینگ نداشته و مجبور هستید ماشین خود را در خیابان‌های اطراف کاخ پارک کنید. البته شما می‌توانید از پارکینگ عمومی که در نزدیکی مجموعه سعدآباد قرار دارد، استفاده کنید.

لوکیشن در نشان

قیمت بلیط و ساعت کاری کاخ موزه ملت

نکات بازدید از کاخ موزه ملت
منبع عکس: گوگل مپ (عکاس: mohammad ahmadian honarmand)

قیمت بلیط کاخ موزه ملت تهران در حال حاضر مبلغ 100  هزار تومان برای بازدید کنندگان خارجی و 5 هزار تومان برای بازدیدکنندگان داخلی است که ممکن است با تغییر وضع اقتصادی، قیمت آن افزایش یا کاهش پیدا کند. گردشگران عزیز می‌توانند در نیمه اول سال (شنبه تا جمعه) از ساعت 10:00 صبح الی 19:00 شب و در نیمه دوم سال (شنبه تا جمعه) از ساعت 08:00 صبح تا 17:00 عصر از این مجموعه زیبا بازدید کنند. لازم به ذکر است که درب‌های مجموعه کاخ موزه‌های سعدآباد تهران در روزهای تعطیلات رسمی و ایام سوگواری به روی گردشگران بسته است.

مقصد بعدی کجاست؟

جاذبه های اطراف کاخ موزه ملت
منبع عکس: گوگل مپ (عکاس: A R)

خوشبختانه باید بگوییم در نزدیکی این کاخ موزه جاذبه‌های گردشگری زیادی وجود دارد که پیشنهاد می‌کنیم برای بازدید از آن‌ها برنامه‌ریزی کنید.

سخن آخر

کاخ موزه ملت یکی از زیباترین کاخ‌های مجموعه سعدآباد بوده و در برگیرنده آثار نفیس و ارزشمندی از نقاط مختلف جهان است. اگر به تهران گردی و بازدید از جاذبه‌های تاریخی این شهر علاقه دارید و یا از بازدید از کاخ‌ها و موزه ها لذت می‌برید به هیچ عنوان بازدید از این بنای ارزشمند را از دست ندهید. فصل بهار و پاییز بهترین زمان بازدید از این کاخ دلنشین و سایر جاهای پایتخت کشورمان محسوب می‌شود. از اینکه تا انتهای مقاله همراه گردشی تاپ بودید، بی‌نهایت سپاسگزاریم.

سوالات متداول

کاخ موزه ملت کجاست؟

این موزه در خیابان زعفرانیه تهران و در انتهای خیابان طاهری قرار دارد.

این کاخ در چه سالی و توسط چه کسی ساخته شد؟

کاخ سفید تهران در سال 1315 و به دستور رضا شاه پهلوی ساخته شد.

هزینه بازدید از کاخ موزه ملت چقدر است؟

بلیط ورودی این کاخ برای گردشگران ایرانی 5 هزار تومان و برای گردشگران خارجی 100 هزار تومان است.

جاذبه های اطراف این موزه کدام است؟

موزه آب تهران، موزه اتومبیل های سلطنتی، توچال، دهکده نشاط و موزه تماشاگه زمان از جمله جاذبه های اطراف این کاخ موزه است.

ترتیب ستاره‌های امتیازدهی از راست به چپ می‌باشد.
0 / 5 میانگین امتیازات 5 تعداد کل امتیازات 1

رتبه صفحه شما:

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا