اخبار گردشگری

تالار برلیان کاخ گلستان ظهر امروز افتتاح شد

تالار برلیان کاخ گلستان که در روزهای گذشته به خاطر عملیات مرمت بسته شده بود، ظهر امروز افتتاح شد و مانند سابق میزبان گردشگران خواهد بود.

آفرین امامی، مدیر مجموعه میراث جهانی کاخ گلستان، از افتتاح تالار برلیان به عنوان یک اتفاق خوب یاد کرد و گفت:

موضوع روایتگری را در مجموعه کاخ گلستان با یادمان تالار امیرکبیر آغاز کردیم و یادمان نهضت مشروطه ایران گام بعدی در این مسیر است.

او در ادامه به قرابت بین کاخ گلستان و نهضت مشروطه اشاره کرد و گفت:

اتفاقات مهمی در تالار برلیان رخ داده است که قرائت فرمان تشکیل شورای ملی توسط مظفرالدین شاه مهم‌ترین آن‌ها محسوب می‌شود و این موضوع انگیزه‌ای برای روایت جدید به ما داد.

امامی افزود:

برای تبدیل برلیان به تالار نهضت مشروطه ایران با تمرکز به حفظ اصالت و هویت آن شناسایی آثار با دقت و مرمت با بهره‌گیری از بهترین مرمت‌گران کشور انجام شد.

این مقام مسئول در ادامه به جمع‌آوری آثار مربوط به نهضت مشروطه اشاره کرد و یادآور شد:

تالار برلیان پس از مرمت‌هایی که پس از چند دهه انجام شد، هم‌اکنون با چیدمانی جذاب و خوانشی جدید در معرض نمایش قرار خواهد گرفت.

آفرین امامی معتقد است که نقاشی ابوالحسن ثالث از این تالار مبنای این چیدمان قرار گرفته است.

او همچنین به کاشی‌های کشف‌شده در زیر کمدهای ضلع جنوبی تالار اشاره کرد و بیان کرد:

در بازسازی‌های مربوط به دوره پهلوی، کاشی‌ها جمع‌آوری و کف تالار پارکت شده بود. این کاشی‌های پیدا شده در نقاشی ابوالحسن ثالث دیده می‌شود و تنها سند موجود است.

او به برگزاری نمایشگاه عکس آلبوم‌خانه کاخ گلستان برای نخستین‌بار و همچنین نمایشگاه عکسخانه شهر ظرف یک ماه آینده و برگزاری همایش‌هایی با حضور 18 پژوهشگر و صاحب‌نظر به‌منظور بررسی ابعاد مختلف و زوایای پنهان و آشکار نهضت مشروطه اشاره کرد.

دارابی در پایان با قدردانی از آفرین امامی رئیس مجموعه میراث جهانی کاخ گلستان، علیرضا قاسم‌خان دبیر علمی همایش و محمدرضا بهزادی، تالار برلیان را افتتاح و از آن بازدید کرد.

لازم به ذکر است که کاخ گلستان یکی از برجسته‌ترین جاذبه های گردشگری تهران است و سالانه میزبان هزاران گردشگر داخلی و خارجی است.

ترتیب ستاره‌های امتیازدهی از راست به چپ می‌باشد.
0 / 5 میانگین امتیازات 4 تعداد کل امتیازات 1

رتبه صفحه شما:

منبع
باشگاه خبرنگاران جوان

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا