اخبار گردشگری

ابلاغ مجوز تاسیس پایگاه محوطه باستانی جوبجی

سرپرست معاونت میراث فرهنگی خوزستان از ابلاغ مجوز تاسیس پایگاه محوطه باستانی جوبجی رامهرمز خبر داد.

به‌گزارش خبرگزاری مهر، سیدمحسن حسینی با اشاره به اینکه محوطه جوبجی (دهیور) رامهرمز یکی از مهمترین محوطه‌های باستانی کشور است که در سال‌های گذشته چندین بار توسط گروه‌های باستان‌شناسی ایرانی کاوش شد. افزود:

پیش از این، محوطه باستانی جوبجی (دهیور) رامهرمز در چارچوب مدیریت طرح اداره می‌شد که با درخواست‌های مکرر مردم و دوستداران میراث‌فرهنگی رامهرمز، در نشست‌های متعدد با مسئولان شهرستان و استان خوزستان به پایگاه استانی ارتقا یافت.

سرپرست معاونت میراث فرهنگی خوزستان ادامه داد:

در سال‌های گذشته با همکاری وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی کشور و وزارت امور خارجه، آثار باستانی کشف شده از محوطه باستانی جوبجی رامهرمز به همراه آثار تاریخی به دست آمده از دیگر محوطه‌های باستانی ایران در نمایشگاه‌های بین‌المللی در چند کشور اروپایی به نمایش درآمد که این نمایشگاه‌ها با استقبال مردم و پژوهشگران بین‌المللی قرار گرفت مواجه شد.

وی تصریح کرد:

از محوطه باستانی جوبجی (دهیور) رامهرمز آثاری از دوره‌های ایلامی، اشکانی و اسلامی به دست آمده است و یکی از آثار مهم این محوطه، قنات‌های تاریخی دهیور هستند که بخشی از آب مورد نیاز زمین‌های کشاورزی منطقه را تأمین می‌کند.

سرپرست معاونت میراث فرهنگی خوزستان بیان کرد:

با توجه به اینکه سهم پایگاه‌های ملی استان تکمیل شده است، تشکیل پایگاه محوطه جوبجی فعلاً به‌صورت استانی است تا به یاری خدا در آینده به پایگاه ملی ارتقا یابد.

وی با بیان اینکه در بین 29 پایگاه میراث‌جهانی کشور، پنج پایگاه میراث‌جهانی متعلق به خوزستان است، افزود:

استان خوزستان همچنین دارای هفت پایگاه ملی و یک پایگاه استانی است که در مجموع استان خوزستان را صاحب 13 پایگاه جهانی، ملی و استانی کرده است.

حسینی اضافه کرد:

پایگاه‌های میراث‌جهانی خوزستان شامل شوش، چغازنبیل، سازه‌های آبی‌تاریخی شوشتر، کاروان‌سرای افضل شوشتر و راه‌آهن 273 کیلومتری هستند و گندی‌شاپور، ایوان کرخه شوش، دستوا شوشتر، منظر فرهنگی صنعتی مسجدسلیمان، آیاپیر ایذه، ارجان و چغاسفلی و خوریات ماهشهر خلیج فارس نیز پایگاه‌های ملی استان خوزستان محسوب می‌شوند.

سرپرست معاونت میراث فرهنگی خوزستان یادآور شد:

دفتر پایگاه استانی محوطه جوبجی به‌زودی در شهرستان رامهرمز توسط مسئولان شهرستان و استان افتتاح خواهد شد.

ترتیب ستاره‌های امتیازدهی از راست به چپ می‌باشد.
0 / 5 میانگین امتیازات 0 تعداد کل امتیازات 0

رتبه صفحه شما:

منبع
مهر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا