اخبار گردشگری

ثبت ملی درخت بنه 2700 ساله فیروزآباد

مدیرکل میراق فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی فارس از ثبت ملی درخت بنه 2700 ساله فیروزآباد خبر داد.

به گزارش ایرنا، محمدثابت اقلیدی روز جمعه بیان کرد: این درخت بنه در کوهنارو فیروزآباد، یکی از کهنسال ترین و بلندترین درختان بنه ایران است که در این فهرست جای گرفت و بلندی آن به هشت متر می‌رسد.

ثابت اقلیدی با بیان اینکه قطور ترین درخت بنه ایران هم در شهرستان آباده وجود دارد گفت:

این درخت با قطر 2 متر و قدمت یک هزارو 400 متر همچنان پابرجاست.

تاکنون 90 اثر طبیعی فارس در فهرست ثبت آثار ملی کشور جای گرفته‌اند که بیش از 70 مورد آن درختان کهنسال این استان است.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی فارس با اشاره به ثبت 135 میراث فارس در در نشت شورای ملی ثبت میراث در هفته گذشته، ادامه داد:

از این تعداد 27 اثر آن طبیعی است.

ثابت اقلیدی یادآور شد:

پرونده های ثبتی میراث طبیعی فارس متعلق به شهرستان های لامرد، فیروزآباد، استهبان، سپیدان، اقلید، ارسنجان، فسا، نیریز و بختگان هستند که 22 پرونده آن درختان کهنسال فارس هستند.

وی عنوان کرد:

در این پرونده ها درخت سرو روستای خواجه جمالی در بختگان با قدمت یک هزار و 100 سال، سه درخت کهنسال بنه در ارسنجان و سه درخت کهنسال 350 تا 450 ساله در فیروزآباد ثبت ملی شدند.

مدیرکل میراث فرهنگی گردشگری و صنایع‌دستی فارس گفت:

در شهر استهبان یک درخت چنار در کنار مسجد یزدیان با قدمت 400 سال و یک درخت اُرس به قدمت یک هزار و 700 سال رتبه ملی گرفتند.

ثابت اقلیدی اضافه کرد:

سه درخت چنار با قدمت 350 تا 450 سال در محوطه بقعه امامزاده سید نورالدین قاضی علی علوی(ع) و یک درخت چنار دیگر درمحله ملا سپیدان با قدمت 400 سال در شهرستان سپیدان، 2 درخت زبان گنجشک در قدمگاه علی بن موسی رضا (ع) سده اقلید با قدمت 400 تا 500 سال و یک درخت چنار با قدمتی حدود 900 سال و یک درخت گردو 500 ساله در امامزاده عبدالرحمان و یک درخت چنار در قبرستان خواجه این شهرستان با قدمت 600 سال از دیگر آثار قبت ملی فارس هستند.

وی اضافه کرد:

2 درخت چنار در شهر مشکان نی ریز و رویشگاه سروهای تنگ بیدک در شهرستان فسا و درخت کنار در شهرستان لامرد هم در سکوی ملی قرار گرفتند.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی فارس اظهار کرد:

درختان کهنسال اقلیم‌های متعددی را پشت سرگذاشته‌اند و می‌توان از آنها به عنوان ذخیره‌گاه استفاده و بانک ژن تهیه و تکثیر کرد.

ثابت اقلیدی گفت:

حفظ و نگهداری درختان تاریخی فارس تا کنون از سوی اهالی با فرهنگ مناطق و طبیعت دوستان و مالکین انجام می شده و هم اکنون که این درختان در فهرست ملی ثبت شدند، هر گونه تخریب و آسیب رساندن به این آثار جرم محسوب می‌شود و پیگرد قانونی و مجازات هم دارد.

وی یادآور شد:

در جریان آتش سوزی سال گذشته در منطقه هایقر فیروزآباد، جهار نفر از مردمان بومی منطقه که برای خاموش کردن آتش به محل رفته بودند به دلیل شدت سوختگی به شهادت رسیدند و از آن سال در تلاشیم تا برای حفاظت بیشتر از این میراث طبیعی و معرفی درختان به عنوان سرمایه های ملی، ثبت درختان را در اولویت قرار دهیم.

ترتیب ستاره‌های امتیازدهی از راست به چپ می‌باشد.
0 / 5 میانگین امتیازات 0 تعداد کل امتیازات 0

رتبه صفحه شما:

منبع
ایرنا

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا