اخبار گردشگری

ثبت ملی 103 اثر میراث ناملموس چهارمحال و بختیاری

معاون میراث‌ فرهنگی اداره‌ کل میراث‌ فرهنگی، گردشگری چهارمحال و بختیاری از ثبت ملی 103 اثر میراث ناملموس چهارمحال و بختیاری خبر داد.

به گزارش خبرنگار مهر، قدرت‌الله ولی‌زاده کاجی صبح شنبه در جمع خبرنگاران چهارمحال و بختیاری، اظهار کرد:

103 اثر در راستای حفظ و حراست از این میراث و آداب، رسوم و سنن به‌عنوان میراث‌فرهنگی ناملموس استان چهارمحال و بختیاری ثبت شده‌اند.

وی افزود:

“مهارت پخت بُن‌توه”، “مهارت پخت کاچی شیر” و مهارت پخت “آش شنگ و مُچه” در نشست اخیر وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی ثبت شد.

معاون میراث‌فرهنگی اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی چهارمحال و بختیاری ادامه داد:

“تعزیه در روستای چلیچه” شهرستان فارسان، مهارت “قفل‌سازی چالشتر” شهرکرد، “آئین خیمه‌سوزان طاقانک” شهرستان شهرکرد، “گیوه‌بافی” شهرکرد، “آئین چراغ‌بَران” در شهرکرد، “آئین چاق‌چاقو” شهر سامان، “چوب‌بازی در فرهنگ بختیاری”، “ترانه‌های مَشک‌زَنی” در فرهنگ بختیاری و مهارت “بافت چوقا” در فرهنگ بختیاری ازجمله آثار ناملموس در این استان است.

ولی‌زاده عنوان کرد:

“عروسک رقصان لیلی”، “قالی‌بافی چالشتر” شهرکرد، “مال‌کَنون” (آغاز کوچ عشایر بختیاری)، “طلبون” روستای شوراب‌کبیر شهرستان سامان، “بهون‌بافی”؛ مهارت بافت سیاه چادر در بختیاری، “گلیم‌بافی”، بازی “الاخترو (الختر) “، بازی بومی محلی “کلاوروانک”، “شال‌بازی یا بندبازی”، “کلک‌سواری” در روستای گزستان شهرستان کوهرنگ، مهارت سنتی “پُخت گز” در بلداجی شهرستان بروجن، فنون و مهارت ساخت “بایداق” و آئین‌های مربوط به آن در شهرستان بروجن، مهارت “پُخت نان محلی کلگ بلوط” و “توچری” از مهم‌ترین آثار میراث‌فرهنگی ناملموس چهارمحال و بختیاری بوده که ثبت ملی شده است.

وی یادآور شد:

هم‌اکنون پرونده آثاری مانند “نوروزنامه”، “رسم خین و چو”، “گُرز و تَش”، “مهارت بافت فرش اولاد”، “فنون بافت کُنرک” از چهارمحال و بختیاری به‌منظور ثبت در فهرست آثار میراث‌فرهنگی ناملموس ایران در دست اقدام قرار دارد.

معاون میراث‌فرهنگی اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی چهارمحال و بختیاری اضافه کرد:

شناسایی و بیان تفاوت‌های فرهنگی مردم امری حیاتی به‌نظر می‏‌رسد و ضروری است تا میراث‌فرهنگی ناملموس و شکل‌هایی از فرهنگ را که حائز شرایط لازم برای ثبت و پاسداری است به این اداره‌کل معرفی کنند تا برای ثبت آن‌ها در فهرست آثار ملی کشور اهتمام بیشتری شود.

ولی‌زاده گفت:

میراث‌فرهنگی ناملموس فرایندهای فرهنگی است که با گذشت زمان و از نسل‌های پیشین باقی مانده و از یک نسل به نسل دیگر و سینه ‏به ‏سینه از اجداد بشر به انسان امروزی منتقل شده‌اند.

وی تأکید کرد:

میراث‌فرهنگی ناملموس به مجموعه‌ای از مهارت‌ها، دانش‌ها، رقص‌ها، جشن‌ها، مراسم‌ها، هنرهای اجرایی، هنرهای نمایشی، ادبیات شفاهی، موسیقی، بازی‌ها، گویش‌ها، زبان‌ها، اصطلاحات، آداب و رسوم جوامع مختلف و مهارت‌های مربوط به تولید صنایع‏‌دستی سنتی گفته می‌شود.

معاون میراث‌فرهنگی اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی چهارمحال و بختیاری افزود:

این حوزه از میراث‌فرهنگی اگر چه بسیار آسیب‌پذیر است، امروزه به عامل مهمی برای پاسداری از گوناگونی فرهنگی در مقابل جهانی‌شدن فزاینده تبدیل شده است.

ولی‌زاده تصریح کرد:

درک میراث‌فرهنگی ناملموس در جوامع مختلف به گفت‌وگوهای میان‌فرهنگی کمک و احترام متقابل به دیگر سبک‌های زندگی را ترویج می‌کند.

وی یادآور شد:

میراث‌فرهنگی ناملموس چند ویژگی اساسی شامل سنتی، معاصر و زنده، فراگیر، بازنمودی، و اجتماع‌محور دارد.

ترتیب ستاره‌های امتیازدهی از راست به چپ می‌باشد.
0 / 5 میانگین امتیازات 0 تعداد کل امتیازات 0

رتبه صفحه شما:

منبع
مهر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا