اخبار گردشگری

آزادسازی فضاهای تاریخی چهارسوی ضرابخانه بازار قیصریه

آزادسازی فضاهای تاریخی چهارسوی ضرابخانه بازار قیصریه، پس از 60 سال انجام شد و زمین‌های این منطقه رفع تصرف شد.

مدیر امور حقوقی اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان اصفهان از آزادسازی فضاهای عمومی و تاریخی چهارسوی بزرگ ضرابخانه بازار قیصریه پس از 60 سال خبر داد.

امیر قطبی در این خصوص گفت:

با توجه به گستردگی مجموعه تاریخی بازار قیصریه اصفهان در طی دهه‌های گذشته بخش‌هایی از مشاعات و فضاهای عمومی و تاریخی این مجموعه عظیم با بیش از چهارصد سال قدمت به‌صورت غیرقانونی به تصرف برخی بازاریان درآمده بود و در این فضاها مبادرت به ایجاد فروشگاه کرده بودند.

این مقام مسئول اضافه کرد:

حوزه حقوقی این اداره‌کل در سال گذشته با تشکیل پرونده‌های قضائی علیه این افراد تلاش شد تا این فضاهای عمومی را آزادسازی کند.

او ادامه داد:

چهارسوی بزرگ ضرابخانه که به‌عنوان بزرگ‌ترین چهارسوی بازار عظیم قیصریه که در روزگار صفوی محل ضرب مسکوکات ایران بود، در چهار نقطه از 60 سال گذشته توسط برخی بازاریان تصرف‌شده و پس از ایجاد چهار فروشگاه، طی این مدت طولانی نقل و انتقالات متعددی نیز روی آن صورت پذیرفته بود.

قطبی خاطرنشان کرد:

پس از طی مراحل قانونی و صدور احکام قضائی متعدد با همکاری نیروی انتظامی، یگان حفاظت و حوزه امانی اداره‌کل موفق به رفع تصرف یک‌به‌یک این فضاها شد، به‌گونه‌ای که آخرین فضای تصرف‌شده نیز روز گذشته آزاد و فضاهای تاریخی و سکوهای عظیم پیرنشین این چهارسو به‌عنوان بزرگ‌ترین فضای تاریخی بازار عظیم قیصریه اصفهان پس از 60 سال به‌طور کامل آزادسازی شد.

لازم به ذکر است که بازار تاریخی قیصریه اصفهان که در نزدیکی میدان نقش جهان قرار گرفته، یکی از مهم‌ترین جاذبه های گردشگری اصفهان است. این بازار مسقف با مساحت بیشتر از 8.5 کیلومتر، یکی از بزرگ‌ترین بازارهای تاریخی در جهان محسوب می‌شود.

ترتیب ستاره‌های امتیازدهی از راست به چپ می‌باشد.
0 / 5 میانگین امتیازات 0 تعداد کل امتیازات 0

رتبه صفحه شما:

منبع
مهر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا