اخبار گردشگری

بروکراسی منابع طبیعی بلای جان بزرگترین پروژه گردشگری جنوب ایران

گزارش‌ها حاکی از آن است که بروکراسی منابع طبیعی بلای جان بزرگترین پروژه گردشگری جنوب ایران شده و این پروژه موانعی را پیش روی خود دارد.

بزرگترین طرح گردشگری استان کهگیلویه و بویراحمد به عبارتی یکی از بزرگترین طرح‌های گردشگری کشور قرار است در منطقه تنگه مهریان از توابع این استان اجرایی شود که موانعی پیش روی دارد.

استان کهگیلویه و بویراحمد به عنوان یک استان گردشگرپذیر در جنوب و جنوب غرب ایران یاد می‌شود که ظرفیت‌ها و بسترهای بسیار زیادی برای توسعه حوزه گردشگری و صنعت گردشگری و توریسم دارد.

شهر یاسوج مرکز استان کهگیلویه و بویراحمد به عنوان پایتخت طبیعت ایران یکی از مناطق مستعد برای توسعه بسترها و زیرساخت‌های گردشگری به شمار می‌رود.

در همین خصوص بزرگترین طرح گردشگری استان کهگیلویه و بویراحمد به عبارتی یکی از بزرگترین طرح‌های گردشگری کشور قرار است توسط شرکت سرای نشاط مهر کوهستان در منطقه تنگه مهریان از توابع این استان توسط یک سرمایه‌گذار بومی اجرایی شود.

در سفر رئیس جمهور به استان کهگیلویه و بویراحمد این طرح بزرگ گردشگری کشور به میزان 1000 میلیارد تومان کلنگ زنی شد تا اینکه به همت مسئولان استانی و همچنین سرمایه‌گذار که ۲۵ درصد آورده را در این طرح داشته شاهد تحول عظیم در حوزه گردشگری باشیم.

محمود باقری، مشاور سرمایه‌گذار در طرح بزرگ گردشگری تنگه مهریان واقع در شهر یاسوج، در جمع خبرنگاران گفت:

خوشبختانه سرمایه‌گذار این طرح عظیم گردشگری پای کار بوده و به صورت شبانه روزی پیگیر مشکلات مربوط به آن است.

وی با بیان اینکه سرمایه‌گذار می‌توانست پول خود را در جاهای دیگری هزینه کند اما به دنبال ادای دین در زادگاه خود بود یادآور شد:

این پروژه گردشگری تحت عنوان پارک جنگلی و طبیعی و گردشگری بوده و یکی از هیجان انگیزترین طرح‌های گردشگری در جنوب کشور به شمار می‌رود.

باقری با بیان اینکه در سند آمایش استان کهگیلویه و بویراحمد گردشگری یکی از محورهای توسعه استان است یادآور شد:

مسئولان استانی وظیفه دارند در این خصوص سرمایه‌گذار را کمک کنند تا گردشگران به جای حضور یک یا دو ساعته در مرکز استان و عدم هزینه در یاسوج بتوانند ساعت‌های بیشتری و حتی روزهایی را در پایتخت طبیعت ایران سپری کنند و اگر این فضا آماده شود قطعاً ماندگاری گردشگر هم بیشتر خواهد شد.

وی با بیان اینکه پل معلق به طول 385 متر در این بستر ساخته خواهد شد گفت: بزرگترین پل معلق در کشور خواهد بود که بعد از آن پل معلق ارومیه قرار دارد و می‌خواهیم رتبه اول را در کشور داشته باشیم و در خاورمیانه هم اول باشیم این پل با عرض یک و نیم و با ارتفاع 80 متر از سطح زمین قرار دارد.

اطلاعاتی درباره بزرگترین پروژه گردشگری جنوب ایران
منبع عکس: من و شهر (عکاس: نامشخص)

باقری یادآور شد:

همچنین تله کابینی که در فاز اول به طول 1.8 کیلومتر و در فاز توسعه‌ای پنج و نیم کیلومتر توسعه پیدا خواهد کرد تله‌سیژ به طول 800 متر و زیپ لاین به طول 800 متر که در فاز بعدی 3150 متر طولانی‌ترین زیپ لاین دنیا خواهد بود کنسول معلق در بالاترین نقطه کوه قرار خواهد گرفت و به طول 40 متر و به ارتفاع 170 متر از سطح رودخانه خواهد بود همچنین طولانی‌ترین سورتمه ریلی کشور را اینجا خواهیم داشت که در کنار آن فضای اقامتی و رفاهی نیز وجود دارد ورزش‌های آبی و نمایشگاه‌ و بازارچه صنایع دستی و بازارچه و ایستگاه نجوم تا گردشگران بتوانند آسمان و ستاره‌ها را رصد کنند ایستگاه کوهنوردی و برف نوردی هم خواهیم داشت و ایستگاه سلامت گردشگری تا بتوانند سلامت خود را اندازه‌گیری کنند.

وی ادامه داد:

مبلغ سرمایه‌گذاری 950 میلیارد تومان است که قطعاً این مبلغ بیشتر خواهد بود و 25 درصد آن را خود سرمایه‌گذار آورده است زمینی که طرح در آن اجرا می‌شود 130 هزار متر مربع خواهد بود که 11 هزار متر مربع آن خود مالک است.

باقری در ادامه در پاسخ به این سوال که آیا معارضات در اینجا جلوی کار را نخواهد گرفت گفت:

معارض اول دانشگاه یاسوج بود زمینی را در سال 75 به عنوان ایستگاه تحقیقاتی به دانشگاه یاسوج دادند که به میزان 130 هکتار بود که طی تفاهم کارهایی که انجام شد مشکل برطرف گردید یک سری معارض محلی نیز وجود دارد که قول داده‌اند مجموعه استانداری و سایر دستگاه‌ها این مشکل را برطرف کنند.

وی در پاسخ به این سوال که با عبور جاده طریق الرضا ممکن است اینجا مشکلی ایجاد شود گفت:

بخش اعظمی از فضاها به صورت پل و معلق خواهد بود و قطعاً مشکلی در بحث جاده نخواهیم داشت تمامی استعلامات 15 گانه را گرفته‌ایم و تنها بخشی از کار با منابع طبیعی هنوز مشکل داریم.

باقری به سیر کار اشاره کرد و با بیان اینکه در آبان ماه 1400 درخواست به کارگروه گردشگری داده شد در اردیبهشت 1401 با درخواست موافقت گردید گفت:

در مهر ماه 1401 استعلامات 15 گانه ارسال شد همه دستگاه‌ها به جز منابع طبیعی پاسخ دادند اگر همان وقت پاسخ می‌دادند کار ماه‌ها پیش آغاز می‌شد و هزینه کمتری برای سرمایه‌گذار به دنبال داشت اکنون نیز مشاور به دنبال تحویل زمین است هرچه پروژه طولانی‌تر شود هزینه بیشتری خواهد داشت.

سرمایه‌گذار هم در ادامه صحبت‌های مشاور اینگونه اعلام کرد که گاه منابع طبیعی در کسوت موانع طبیعی در می‌آید و باعث ایجاد مشکل برای سرمایه‌گذار می‌شود که امیدواریم این مشکلات در راه ساخت پروژه از پیش پا برداشته شود.

سید رضا حسینی در ادامه گفت:

اگر برخی مجموعه‌های استانی کمک می‌کردند و در 20 ماه گذشته جواب استعلام‌ها داده می‌شد فاز اول آن اکنون 70 درصد پیشرفت داشت تا بتوانیم جوابگوی مطالبه‌گری مردم باشیم.

ترتیب ستاره‌های امتیازدهی از راست به چپ می‌باشد.
0 / 5 میانگین امتیازات 0 تعداد کل امتیازات 0

رتبه صفحه شما:

منبع
فارس

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا