اخبار گردشگری

ضریب اشغال اقامتگاه های بوم گردی خراسان رضوی صفر شد

به گفته دبیر جامعه حرفه‌ای اقامتگاه‌های بوم‌گردی ایران، ضریب اشغال اقامتگاه های بوم گردی خراسان رضوی در دی‌ماه سال 1401 به صفر رسید.

صادق کاظمیان در این خصوص اظهار کرد:

از ابتدای دی‌ماه با توجه به برودت هوا و سرما شاهد بارش برف، مشکلات جاده‌ای، قطعی و کاهش فشار گاز بودیم که ضریب اشغال اقامتگاه های بوم گردی خراسان رضوی را به صفر رساند.

وی در ادامه افزود:

حدود 140 اقامتگاه بوم‌گردی در خراسان رضوی وجود دارد که نزدیک یک ماه است دچار اختلال در کسب‌وکار شدند. برودت هوا، مشکلات جاده‌ای و کاهش فشار گاز ضریب اشغال اقامتگاه‌ها را به صفر رسانده بود.

او در ادامه به تعطیلی برخی از هتل‌ها اشاره کرد و در این خصوص گفت:

اقامتگاه‌های بوم‌گردی ماهیت متفاوتی نسبت به هتل‌ها و مهمان‌پذیرها دارند و مالکان و بهره‌برداران در همان اقامتگاه‌ها زندگی می‌کنند. به همین دلیل تعطیلی این اقامتگاه‌ها امکان‌پذیر نیست، اما ضریب اشغال آن‌ها در شرایط خاص کاهش می‌یابد.

سخنان کاظمیان در خصوص اقامتگاه های بومگردی خراسان رضوی
منبع عکس: همشهری (عکاس: نامشخص)

دبیر جامعه حرفه‌ای اقامتگاه‌های بوم‌گردی ایران به مشکلات اقامتگاه‌های بوم‌گردی استان اشاره کرد و افزود:

افت فشار و قطعی گاز در برخی از شهرستان‌ها و روستاها یکی از مهمترین مشکلاتی بود که در ماه گذشته ایجاد شد.

کاظمیان با اشاره به این موضوع که اقامتگاه‌های بوم‌گردی سال‌های سختی را گذراندند خاطرنشان کرد:

افزایش نرخ و تورم، سفر را از سبد معیشت خانوار حذف کرده و این اتفاق آسیب بزرگی به صنعت گردشگری از جمله اقامتگاه‌های بوم‌گردی وارد کرده است.

وی ادامه داد:

چندین سال است به علت‌های مختلف از جمله کرونا و بلایای طبیعی مانند سیل، اقامتگاه‌های بوم‌گردی متضرر شدند و نیاز به حمایت از سوی نهادها و سازمان‌های متولی دارند.

کاظمیان همچنین تصریح کرد:

اقامتگاه‌های بوم‌گردی در روستاها فعال هستند از این رو کسب‌وکاری چند جانبه دارند. هر اقامتگاه در حوزه‌های مختلفی مانند صنایع‌دستی، مشاغل خانگی و تولیدات بومی و محلی فعالیت می‌کند. بنابراین کاهش یا قطع فعالیت این اماکن به معیشت روستاییان آسیب وارد می‌کند. برخی از روستاها، روستاهای محروم هستند و این ضرورت حمایت‌ها را بیشتر می‌کند.

کاظمیان به وضعیت اقامتگاه‌های بوم‌گردی در نوروز 1402 اشاره کرد و افزود:

در نوروز امسال قطعا شرایط بهتر خواهد شد، اما به طور کلی باید منتظر کاهش تقاضای سفر به دلیل مشکلات معیشتی باشیم. از سویی مصادف شدن نوروز ۱۴۰۳ و ماه رمضان در کاهش تعداد سفرها تاثیر زیادی خواهد داشت.

وی در پایان بر امید فعالان گردشگری به ایام نوروز تاکید کرد و گفت:

هر چند در نوروز استقبال مسافران بیشتر می‌شود اما استقبالی ۱۵ روزه ضرر و زیان اقامتگاه‌های بوم‌گردی استان را جبران نخواهد کرد. تورم، افزایش قیمت حامل‌های انرژی و دیگر مشکلات زیان هنگفتی به این اقامتگاه‌ها رسانده است.

ترتیب ستاره‌های امتیازدهی از راست به چپ می‌باشد.
0 / 5 میانگین امتیازات 0 تعداد کل امتیازات 0

رتبه صفحه شما:

منبع
ایسنا

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا