اخبار گردشگری

اجرای 103 پروژه به ارزش 80 میلیارد تومان در مناطق عشایری لرستان

مدیرکل امور عشایر لرستان از اجرای 103 پروژه به ارزش 80 میلیارد تومان در مناطق عشایری لرستان خبر داد.

هوشنگ نورمحمدی در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در پل‌دختر با تشریح عمده فعالیت‌های اداره کل امور عشایر استان در 2 بخش، عمرانی و زیربنایی و خدمات رسانی، اظهار کرد:

احداث راه، تأمین آب آشامیدنی، احداث جایگاه‌های نفت و گاز، تبدیل اراضی دیم به آبی، طراحی سایت اسکان عشایر، طرح‌های مطالعاتی و آموزش فنی و حرفه ای در قالب 103 پروژه در سال جاری ازجمله فعالیت‌های عمرانی و زیربنایی این اداره می‌باشد.

وی خدمات رسانی به عشایر لرستان را از طریق اتحادیه مرکزی و هشت شرکت تعاونی در سطح مناطق عشایری استان این گونه تشریح کرد و افزود:

توزیع 24 تن علوفه دامی از طریق تشکل‌های عشایری، آردخانه پزی ماهیانه 717 تن بین خانوارهای عشایر، چهار میلیون و 300 هزار لیتر نفت سفید و 112 هزار سیلندر گاز و یک میلیون و 400 هزار لیتر گازوییل از جمله این خدمات می‌باشد.

مدیرکل امور عشایر لرستان گفت:

همچنین صدور تعداد هشت هزار و 766 کارت تردد به خانوارهای عشایری جهت جلوگیری از قاچاق دام ، بیمه اجتماعی روستاییان و عشایر به میزان یک‌هزار و 203 سرپرست خانوار که پس از بازنشستگی، حقوق دریافت می‌کنند و توزیع 508 دستگاه پنل خورشیدی بین عشایراز دیگر خدمات این اداره کل به جامعه هدف ست.

 وی افزود:

45 میلیارد تومان در قالب 744 طرح اشتغال‌زایی پرواربندی از سال 1401 تا کنون از محل تسهیلات بند(ب) ماده 52، تسهیلات تبصره 16  و تسهیلات سرمایه درگردش به چهارهزار خانوار عشایری لرستان پرداخت شده است.

نورمحمدی یادآورشد:

اداره کل امور عشایر لرستان طی سال‌جاری از طریق 11 دستگاه کامیون تانکر به عشایر آب‌رسانی و 23 هزار متر لوله پلی اتیلن آب آشامیدنی با نمره های 40-50-63  و 75 بین عشایر سطح استان توزیع کرده است.

وی با بیان این که تا کنون به یک‌هزار و 700 نفر از عشایر از طریق اداره کل امور عشایر لرستان آموزش‌های فنی و حرفه‌ای ارائه شده، افزود:

همچنین در سال جاری ماشین آلات راه‌سازی از رده خارج شده جهت مرمت و نگهداری راه‌های عشایری در استان، تعمیر و تجهیز شده است.

مدیرکل امور عشایر لرستان گفت:

با توجه به سختی زندگی عشایری و تورم و توقع جوانان، سازمان امور عشایر کشور چهار طرح توسعه گردشگری در مناطق عشایری، توسعه گیاهان دارویی و صنایع دستی و اجرای طرح زنجیره تولید گوشت قرمز را ارائه کرده تا علاوه بر شغل اصلی دامپروری، فرد برای تامین معیشت خود تنوع بخشی بیشتری داشته باشد.

وی خاطرنشان کرد:

هم‌چنین سازمان امور عشایر طرح ایجاد نوروزگاه‌های عشایری را ابلاغ کرده تا عشایر با به نمایش گذاشتن نوع زندگی، معیشت، فرهنگ، هنر، گیاهان دارویی و خوراکی‌های خود زیر سیاه چادر به استقبال مهمانان نوروزی رفته و محلی برای استراحت مسافران ایجاد کنند.

نورمحمدی یادآورشد:

اداره کل امور عشایر لرستان در سال 1402_1401 به ایجاد 16 نوروزگاه عشایری در کیلومتر 30 و 60 استان که بیشترین تصادفات اتفاق می‌افتد اقدام کرده تا از حوادث و سوانح رانندگی جلوگیری و نیز شغل پایداری برای عشایر باشد.

وی افزود:

برگزاری جشنواره ‌های بزرگ عشایری به مناسبت روزهای پیروزی انقلاب اسلامی و یادواره‌های شهدای عشایر با همکاری بسیج ناحیه مقاومت عشایری استان و برپایی سیاه چادرهای عشایری به مناسبت‌های مختلف از دیگر فعالیت‌های اداره کل امور عشایر لرستان است.

نورمحمدی، توزیع 20 دستگاه تانکر ثابت هزار لیترى بین عشایر خسارت دیده از سیل الیگودرز، توزیع 102 دستگاه تانکر چرخ‌دار بین خانوارهای عشایری و بهسازی 40 باب چشمه و احداث آبشخور دامی را از دیگر اقدام‌های این اداره کل در سال گذشته برشمرد.

وی به شرایط اقلیمی و آب و هوایی استان جهت زیرساخت‌های عشایری اشاره کرد و افزود:

لرستان با توجه به شرایط طبیعی و اقلیمی، پوشش جنگلی ،مراتع خوب و شبکه‌های غنی آب از دیرباز شرایط مساعدی را جهت زندگی عشایری و کوچ نشینی به وجود آورده است.

مدیرکل امورعشایر لرستان گفت:

این اقلیم و شرایط مطلوب موجب شده عشایر استان علاوه بر شغل دام‌پروری به تولید صنایع دستی، بوم گردی، کشت گیاهان دارویی، پرورش زنبور عسل، زراعت و باغبانی نیز مشغول شوند.

وی جمعیت عشایری لرستان در بین استان‌های کشور را در رتبه هفتم عنوان کرد و افزود:

بیش از 14 هزار و 638  خانوار عشایری با جمعیتی معادل 83 هزار و 739 نفر با تشکیل 5 درصد جمعیت استان در مناطق عشایری زندگی می‌کنند.

نورمحمدی با بیان این که عشایر لرستان از 13 ایل و 15 طایفه مستقل تشکیل شده اند، یادآورشد:

تعداد 11 هزار و 200 خانوار عشایری استان 6 ماه از سال را در مناطق قشلاقی شمال استان‌های ایلام، خوزستان و جنوب لرستان مستقر و 300 خانوار از عشایراستان همدان نیز 6 ماه از سال را در جنوب استان اتراق می‌کنند.

وی افزود:

عشایر لرستان با یک و نیم میلیون راس واحد دامی که در اختیار دارند، سالیانه  با تولید  12 هزار تن گوشت قرمز، 25 درصد پروتئین استان را تامین می‌کنند.

مدیرکل امور عشایر لرستان گفت:

29 هزار تن شیر، هزار تن پشم، 150 تن عسل، 17 تن روغن حیوانی از دیگر تولیدات سالانه عشایر استان می‌باشد.

 نورمحمدی افزود:

هم‌چنین 85 هزار هکتار از زمین‌های زراعی ویک‌هزارو 300 هکتار از باغات لرستان تحت مالکیت عشایر می‌باشند.

ترتیب ستاره‌های امتیازدهی از راست به چپ می‌باشد.
0 / 5 میانگین امتیازات 0 تعداد کل امتیازات 0

رتبه صفحه شما:

منبع
فارس

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا