جاذبه های گردشگری داخلی

شهر باستانی حریره

یکی از جاهای دیدنی کیش که قدمت آن به 800 سال پیش برمی‌گردد، شهر باستانی حریره است. این شهر باستانی با وسعت 120 هکتار که یکی از مهم‌ترین بنادر ایران شمرده می‌شد، در شمال کیش واقع شده‌است. سالانه افراد زیادی از داخل و خارج از ایران به بازدید از این مکان تاریخی می‌پردازند و با سبک زندگی و خانه‌ها در آن دوران آشنا می‌شوند. در ادامه مقاله همراه ما باشید تا شما را بیشتر با این مکان دیدنی آشنا کنیم.

تاریخچه شهر باستانی حریره

تاریخچه شهر باستانی حریره
منبع عکس: گوگل مپ (عکاس: Frank Engel)

تحقیقات انجام شده نشان می‌دهد که شهر باستانی حریره در اوایل اسلام در ایران و اواخر دوران ساسانیان ساخته شد. قرن‌های چهار تا ده هجری قمری، اوج شهر حریره محسوب می‌شد. این شهر یکی از مهم‌ترین بنادر ایران به شمار می‌رفت که مرکز ارتباط بین ایران، شرق آسیا، هند و چین بود. این شهر تاریخی به مدت 500 سال مرکز تجاری و بازرگانی در خلیج فارس بود و جمعیت زیادی در آن زندگی می‌کردند. این شهر تاریخی در دوره ایلخانیان بارها مورد بازسازی قرار گرفت.

با توجه به کتب و دست‌نوشته‌های قدیمی در مورد این شهر باستانی دو نظریه در مورد علت نامگذاری آن وجود دارد. گفته شده حریره نام بانویی بوده که روزگاری در این شهر حکومت می‌کرد. برخی نیز دلیل نامگذاری آن را آبادانی و سرسبزی شهر در آن زمان می‌دانند که از همین روی به حریره شهرت یافت.

جالب است بدانید در کاوش‌هایی که باستان شناسان در این منطقه انجام دادند، آثاری همچون ظروف چینی، سکه‌های قدیمی، ظروف لعابدار با نقوش مختلف، کاشی‌های زرین فام و غیره کشف شد.

شهر باستانی حریره کجاست؟

آدرس شهر باستانی حریره
منبع عکس: گوگل مپ (عکاس: فرزانه زیبایی)

شهر باستانی حریره در بلوار میرمهنا کیش، نرسیده به میدان فارور واقع شده‌است. این شهر در شمال جزیره قرار دارد. برای دسترسی آسان به این مکان کافیست به مجموعه المپیک رفته و سپس به جاده کرانه بروید، در کنار این جاده این شهر باستانی قرار گرفته‌است. شما می‌توانید برای رسیدن به آنجا از تاکسی‌های جزیره استفاده کنید که به راحتی شما را به مقصد می‌رسانند.

همچنین می‌توانید برای چند روزی که در جزیره اقامت دارید، ماشین کرایه کنید و با ماشین خودتان به دیدن جاذبه‌های گردشگری جزیره بروید. (مشاهده در نقشه)

معماری شهر باستانی حریره

معماری شهر تاریخی حریره
منبع عکس: گوگل مپ (عکاس: Mitra Ramezanzadeh)

شهر باستانی حریره با معماری زیبا و خاص خود در جزیره کیش قرار دارد. سبک معماری به کار رفته در ساخت این شهر، سبک برون‌گرا بوده و کاملا یکپارچه و متمرکز ساخته شده‌است. در این شهر باستانی خبری از بناهای دفاعی و برج مراقبت و غیره نیست و همین امر باعث احساس آرامش و امنیت مردمان ساکن در اینجا بود. این شهر دارای بخش‌های مختلفی است که در ادامه به آن می‌پردازیم. شهر تاریخی حریره در شهریور ماه سال 1376 در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسید.

انتخاب این بخش از جزیره کیش به عنوان ساخت شهر باستانی حریره، به دلایلی یکی از معقول‌ترین و بهترین انتخاب بوده، چرا که ساحل صخره‌‌ای مرتفعی که در آنجا قرار دارد، 10 متر از سطح دریا بالاتر است. همچنین وجود سه خلیج و دماغه آن را به یک بندرگاه طبیعی تبدیل نموده و دریا نسبت به سایر سواحل جزیره، آرام‌تر است. مصالح ساخته شده در خانه‌های این شهر تاریخی سنگ‌های آهکی و مرجانی بوده که استحکام بسیار زیادی داشته و دارای روکش‌های گچی است.

بخش های مختلف شهر باستانی حریره

بخش های مختلف شهر باستانی حریره
منبع عکس: گوگل مپ (عکاس: Alinia Majid)

شهر باستانی حریره دارای چندین بخش بوده و از قسمت‌های مختلفی تشکیل شده‌است که کاوشگران و باستان شناسان با بررسی و تحقیقات خود، کاربرد هرکدام را تشخیص داده‌اند. این شهر تاریخی دارای مسجد، بندرگاه، خانه اعیانی، حمام و غیره نیز بوده‌ است که در ادامه به صورت کامل برایتان توضیح می‌دهیم.

مسجد شهر تاریخی حریره

با ورود اسلام به ایران و به دلیل ساخت این شهر در اوایل دوران اسلام، مسجد تاریخی و زیبایی در این شهر بنا شد. وجود این مسجد نشان از سکونت مسلمانان در کیش را می‌دهد. سبک معماری به کار گرفته شده در ساخت این مسجد، معماری سلجوقی بوده و وسعتی حدود 2 هزار مترمربع را به خود اختصاص داده‌است. این مسجد از بخش‌هایی نظیر محراب، مناره، شبستان و آب انبار تشکیل شده‌است و علاوه بر محلی برای اقامه نماز، مکانی برای استراحت تاجران بازرگانان نیز محسوب می‌شد.

بندرگاه شهر باستانی حریره

بندرگاه شهر قدیمی حریره
منبع عکس: گوگل مپ (عکاس: 철밥통)

در کنار ساحل و حوالی این شهر تاریخی، آثاری از لنگرگاه و اسکله نیز دیده می‌شود که با دهانه سنگی، چند راهرو و پلکان به دریا متصل می‌شود. هنوز هم می‎‌توان آثاری از این بندرگاه را در کنار ساحل دریا تماشا کرد. همچنین کانال‌های ورودی و خروجی آن همچنان پا برجا است، ولی ساختمان‌های این اسکله به دلیل مصالح به کار رفته مانند سنگ‌های آهکی و مرجانی، دچار فرسایش و تخریب شده‌است.

خانه اعیانی شهر باستانی حریره

در پی کاوش‌های کاوشگران خانه اعیانی نیز کشف شد. این خانه که یکی از نمونه‌های مسکن جمعی در جزیره کیش است، با وسعت 300 متر در میانه راه دسترسی به ساحل صخره‌ای قرار گرفته‌است. این عمارت شامل یک خانه شمالی بزرگ و یک خانه جنوبی کوچک است که سبک و سیاق آن شما را یاد خانه‌های شهر‌های کویری مانند یزد و اصفهان و کرمان می‌اندازد. همچنین شامل یک ورودی، قسمت شاه نشین و حیاط مرکزی نیز است.

سبک معماری و فضای وسیع خانه نشان دهنده این است که اینجا محل زندگی چند خانواده بوده‌است. جالب است بدانید خانه اعیانی شهر باستانی حریره، عنوان قدیمی‌ترین خانه در جنوب کشور را دارد که با طراحی و سبک خاص خود از دیدنی‌ترین جاذبه‌های این شهر تاریخی محسوب می‌شود. برای تزئین بخش‌هایی از خانه از کاشی ستاره فام استفاده شده است که این کاشی‌ها نشان دهنده ثروتمند بودن صاحب خانه نیز بوده‌است.

حمام شهر باستانی حریره

حمام این شهر تاریخی با مساحت 500 متر دارای دو خزینه بزرگ و کوچک، گرمخانه، انبار، اتاق مخصوص دلاک‌ها و خدمه‌ها و سربینه است. با تحقیقات باستان‌شناسان در این منطقه، حمام شهر باستانی حریره جز قدیمی‌ترین حمام‌های ایرانی است. سبک معماری این حمام سبک ایرانی بوده که نشان از اهمیت بالای آراستگی و نظافت در تمام اقوام ایرانی دارد.

جاذبه های اطراف شهر باستانی حریره

جاذبه های اطراف شهر باستانی حریره
منبع عکس: گوگل مپ (عکاس: MOHAMMAD KHALIL NEJAD)

جزیره کیش مملو از جاذبه‌ها و تفریحاتی است که هر سلیقه‌ای را راضی نگه می‌دارد و هیچ‌کس از رفتن به این جزیره پشیمان نمی‌شود. شهر باستانی حریره نیز برای علاقه‌مندان به باستان شناسی و تاریخ مانند بهشتی ‌ا‌ست که هر گوشه آن شما را متحیر خواهد کرد. علاوه بر این مکان تاریخی چندین و چند جای دیگر نیز وجود دارد که بدون بازدید از آن‌ها نمی‌شود جزیره را ترک کرد.

لیستی از جذاب‌ترین جاذبه‌های گردشگری اطراف این شهر را برایتان قرار داده‌ایم تا پس از بازدید از حریره به آن‌جا رفته و لحظات خوشی را در کنار خانواده سپری کنید.

 • آب انبار کیش (فاصله: 1.7 کیلومتر)
 • شهر زیرزمینی کاریز ( با فاصله 2.7 کیلومتر از شهر تاریخی حریره)
 • کشتی یونانی (فاصله: 11.5 کیلومتر)
 • باغ پرندگان (در فاصله 12.2 کیلومتری)
 • بانجی جامپینگ (فاصله تا شهر باستانی حریره: 10 کیلومتر)
 • نمایشگاه خزندگان (با فاصله 7.8 کیلومتر)
 • آکواریوم کیش (فاصله: 12.5 کیلومتر)

نکات بازدید از شهر باستانی حریره

نکات بازدید از شهر باستانی حریره
منبع عکس: گوگل مپ (عکاس: Mohammad Ghiasvand)
 • بازدید از این شهر تاریخی رایگان بوده و نیازی به پرداخت هزینه نیست.
 • شما می‌توانید هر روز از ساعت 10:00 صبح الی 22:00 شب از این مکان دیدن کنید. بازدید از شهر باستانی حریره 3 الی 4 ساعت زمان می‌برد.
 • بهترین زمان سفر به جزیره کیش، فصل پاییز و زمستان است، در این فصول هوای بسیار مطلوبی دارد.
 • علاقه‌مندان به عکاسی از مکان‌های تاریخی باید بدانند این مکان یکی از بهترین سوژه‌ها برای عکاسی است و عکس‌های بسیار زیبایی می‌توان در اینجا به ثبت رساند.
 • یادمان باشد این شهر با قدمت 800 ساله خود در روزگاری بسیار رونق داشته و قطب بازرگانی ایران شمرده می‌شد. وظیفه ماست که از آن به خوبی نگه‌داری کرده و در حفظ آن کوشا باشیم تا نسل‌های بعدی نیز با فرهنگ و تمدن ایرانی آشنا شوند.

کلام آخر

پس از آنکه از تمام جاذبه‌های گردشگری جزیره کیش دیدن کردید، پیشنهاد ما به شما این است که سری هم به شهر باستانی حریره بزنید و از آن بازدید کنید. این شهر دیدنی به سبب قدمت تاریخی و بخش‌های مختلف آن مطمئناً نظر شما را جلب می‌کند و بازدید از آن بسیار لذت‌بخش خواهد بود. اگر شما هم تجربه بازدید از این مکان را دارید، می‌توانید آن را با سایر کاربران گردشی تاپ به اشتراک بگذارید.

سوالات متداول

شهر باستانی حریره کجاست؟

این شهر تاریخی در نزدیکی میدان فارور، در بلواری به نام میرمهنا قرار گرفته است.

قدمت شهر باستانی حریره چقدر است؟

بر اساس تحقیقات انجام شده، قدمت این شهر به اواخر دوره ساسانیان برمی‌گردد.

ساعات بازدید از شهر قدیمی حریره کدامند؟

این جاذبه در تمام روزهای هفته، از ساعت 10:00 تا 22:00 پذیرای گردشگران است. در نظر داشته باشید که بازدید از تمام بخش‌های این شهر، تقریبا 4 ساعت زمان می‌برد.

هزینه بازدید از شهر باستانی حریره چقدر است؟

بازدید از این جاذبه تاریخی کاملا رایگان است و نیازی به پرداخت هزینه و تهیه بلیط نیست.

بخش های مختلف شهر تاریخی حریره کدامند؟

مسجد، بندرگاه، خانه اعیانی و حمام را باید به عنوان مهم‌ترین بخش‌های این شهر معرفی کنیم که حتما باید از آن‌ها دیدن کنید.

ترتیب ستاره‌های امتیازدهی از راست به چپ می‌باشد.
0 / 5 میانگین امتیازات 0 تعداد کل امتیازات 0

رتبه صفحه شما:

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا