اخبار گردشگری

نمایشگاه صنایع دستی در ارومیه افتتاح شد

با حضور مرتضی صفری، مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری، رئیس سازمان بسیج هنرمندان آذربایجان غربی، نمایشگاه صنایع دستی در ارومیه افتتاح شد.

مرتضی صفری، 17 دی ماه در مراسم افتتاحیه نمایشگاه صنایع‌دستی و مرحله استانی دومین جشنواره سراسری صنایع‌دستی بسیج آذربایجان غربی ضمن گرامیداشت یاد و خاطره شهدای کرمان و محکوم کردن جنایت تروریستی در این شهر اظهار کرد:

آثار خارق‌العاده به‌نمایش درآمده در این نمایشگاه حاصل ذوق و شوق بی‌نظیر هنرمندان توانمند سطح استان بوده که بسیار ستودنی است.

مدیر کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی آذربایجان غربی افزود:

هنرمندان استان در رشته‌های مختلف صنایع‌دستی توانایی و استعداد زیادی دارند که می‌توانند حتی در سطح بین‌الملل نیز بدرخشند.

وی گفت:

متاسفانه عدم وجود بازار فروش و حاشیه سود پایین از جمله دغدغه‌های فعالان صنایع‌دستی است که برای حل این موضوعات در گام اول باید نوع نگاه به این حوزه را تغییر داده، سپس با برنامه‌ریزی مناسب اقدام به درآمدزایی در این حوزه کرد.

صفری در خصوص حمایت از صنایع دستی تصریح کرد:

در این راستا در یک سال گذشته 100 میلیارد تومان تسهیلات با سود پایین به هنرمندان استان پرداخت شده است همچنین اجرای خوشه‌های صنایع‌دستی در استان در دستور کار قرار گرفته که در این طرح 4 رشته گلیم‌بافی، چرم‌دوزی، نساجی سنتی و هنرهای چوبی به عنوان رشته‌های شاخص استان شناسایی شده و سپس برندسازی در این 4 رشته انجام می‌شود.

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی آذربایجان غربی با اشاره به افزایش تعاملات با کشورهای همسایه و سایر دستگاه‌های اجرایی استان خاطرنشان کرد:

در این راستا برای حضور در نمایشگاه‌های خارجی و داخلی، راه‌اندازی غرفه‌های دائمی فروش صنایع‌دستی در پایانه‌های مرزی، ایجاد انجمن صنایع‌دستی زیر نظر اتاق بازرگانی ارومیه و ایجاد شرکت‌های صنایع‌دستی برای خرید و فروش محصولات در سطح برنامه‌ریزی شده است.

 وی با بیان اینکه این نمایشگاه با همکاری سازمان بسیج هنرمندان استان، معاونت صنایع‌دستی و اداره میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی ارومیه دایر شده است، گفت:

در این مرحله 100 اثر از آثار 40 هنرمند استان به مرحله استانی جشنواره سراسری صنایع‌دستی بسیج آذربایجان غربی ارسال شده است که از بین آنها پنج اثر منتخب، یک اثر مربوط به احیای هنرهای منسوخ شده و یک اثر مربوط به مناطق کم‌برخوردار استان انتخاب و به مرحله کشوری این جشنواره ارسال می‌شوند.

صفری گفت:

علاوه بر نمایش آثار ارسالی به جشنواره سراسری بسیج هنرمندان استان 60 اثر از آثار استاد رحیمی در حوزه مینیاتور و نیز آثار سایر هنرمندان دیگر نیز در این نمایشگاه به نمایش درآمده و نیز پنج وورکشاپ در رشته‌های شیشه‌گری، گلیم‌بافی، چرم‌دوزی، منبت و معرق چوب راه‌اندازی شده است.

به گزارش ایسنا، علاقمندان می‌توانند از 17 تا 20 دی ماه در محل مدرسه تاریخی هدایت از این نمایشگاه بازدید کنند.

ترتیب ستاره‌های امتیازدهی از راست به چپ می‌باشد.
0 / 5 میانگین امتیازات 0 تعداد کل امتیازات 0

رتبه صفحه شما:

منبع
ایسنا

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا