گردش

راهنمای انتخاب بهترین زمان برای خرید بلیط هواپیما

زمان، مهم‌ترین پارامتر برای انجام سفر است. انتخاب بهترین زمان برای خرید بلیط هواپیما به عوامل متعددی بستگی دارد. ممکن است که تصمیم به سفر بگیرید ولی بلیط هواپیما را خریداری نکنید، چند روز بعد با چک کردن مجدد شاهد افزایش قیمت بلیط می‌شوید. همچنین این امکان وجود دارد که نخریدن بلیط تا پیش از پرواز به سود شما تمام شود و در ساعات پایانی بلیطی مقرون به صرفه خریداری کنید. اما برای خرید بلیط هواپیما در زمان درست، نیاز به دانستن عوامل تاثیرگذار بر قیمت بلیط هواپیما دارید. در ادامه، تمامی موارد تاثیرگذار بر قیمت بلیط در بازه زمانی متفاوت را بررسی می‌کنیم.

بهترین زمان رزرو بلیط هواپیما داخلی

برای خرید بلیط هواپیما داخلی نیاز به شناخت دقیق تقویم کشور و تاریخ مراسمات خاص دارید. همچنین فصل و آب و هوا می‌تواند روی قیمت بلیط هواپیما تاثیرگذار باشد. به طور کلی عوامل موثر بر قیمت بلیط هواپیما داخلی به شرح زیر است.

رزرو بلیط هواپیما داخلی در نوروز و تعطیلات

تقاضا برای خرید بلیط هواپیما در نوروز و تعطیلات با افزایش چشمگیری همراه است. در روزهای ابتدایی سال با تعطیلی مدارس و شرکت ها خانواده ها زمان مناسبی برای سفر پیدا می‌کنند. در این بازه زمانی پیدا کردن بلیط حتی در شهر های کم طرفدار برای سفر سخت می‌شود. اگر قصد دارید در بازه زمانی تعطیلات نوروز به سفر هوایی بروید، بهتر است از یک الی دو ماه قبل بلیط هواپیما خود را به صورت سیستمی خریداری کنید. در دیگر روزهای تعطیل سال نیز تقاضا برای سفر بالاست و بهتر است با توجه به کمبود بلیط هواپیما از ماه قبل اقدام به خرید بلیط کنید.

بهترین زمان برای خرید بلیط هواپیما داخلی ارزان

برای خرید بلیط هواپیما مقرون به صرفه، دقت به نکاتی مانند روز و ساعت سفر می‌تواند به شما در انتخاب کمک زیادی کند. معمولا دوشنبه و سه شنبه بهترین زمان برای خرید بلیط هواپیما در هفته است. همچنین ساعات ابتدایی روز و انتهایی روز به علت درخواست کمتر مسافرین ارزان‌تر از دیگر ساعات روز هستند. در صورت نبود تعطیلات در روزهای هفته و با انعطاف پذیر بودن برنامه سفر، بهتر است به جای خرید بلیط در آخر هفته، وسط هفته سفر کنید و پول خود را برای ادامه سفر ذخیره کنید.

سفر در ایام سوگواری و شهادت

در این روزها سفر به شهرهای مذهبی و فروش بلیط هواپیما به عنوان مثل پرواز مشهد افزایش می‌یابد ولی شاید تاثیر آنچنانی روی قیمت پرواز تهران نداشته باشد. اگر قصد به سفر به این شهرها در این روزها را دارید بهتر است از ماه قبل اقدام به تهیه بلیط هواپیما به صورت سیستمی کنید. همچنین تقاضا برای سفر به مکان‌های مذهبی در دیگر ماه‌های سال بالاتر از معمول است و بهتر است با برنامه ریزی مناسب قبل از سفر از پرداخت هزینه بالا جلوگیری کنید.

چنانچه به نقل از آژانس هواپیمایی پته: بهترین روز خرید بلیط هواپیما می‌تواند در هر ماه و هر سال با توجه به شرایط مخصوص به خود فرق کند. اما به طور معمول و در حالت عادی، بهترین روزها برای تهیه بلیط، اواسط هفته و به خصوص دوشنبه و سه‌شنبه هستند. طبق آمارهای به دست آمده، روزهای چهارشنبه تا شنبه هم گران‌ترین زمان‌ها برای تهیه بلیط هواپیما هستند و این موضوع می‌تواند به دلیل بالا رفتن تقاضای سفر و شلوغی و تراکم تردد در آخر هفته‌ها باشد.

بهترین فصل برای خرید بلیط هواپیما داخلی

بهترین فصل برای خرید بلیط هواپیما داخلی

در فصل تابستان درخواست سفر به مناطق جنوبی کاهش پیدا می‌کند و نیازی به تهیه بلیط پیش از موعد سفر ندارید و می‌توانید، روز قبل از سفر با خرید بلیط لحظه آخری ارزان سفر کنید. در فصل زمستان به علت باز بودن مدارس و زیادتر شدن مشغله مردم به علت فرا رسیدن نوروز درخواست سفر هوایی کاهش زیادی دارد و این فصل بهترین زمان سفر به هر نقطه ای در کشور است. همچنین در این فصل و فصل پاییز درخواست سفر برای مناطق سردسیر مانند: تبریز و کرمانشاه پایین است و نیازی به خرید بلیط از ماه قبل برای این فصل به این مقاصد نخواهید داشت.

بهترین زمان خرید بلیط سیستمی داخلی

بلیط سیستمی، برای پروازهای داخلی با قیمت ثابتی در کل سال همراه است. بهترین زمان برای خرید بلیط سیستمی برای سفر داخلی، ایام تعطیلات و پیک سفر است. در این ایام قیمت بلیط چارتری بالا می‌رود و بلیط سیستمی از قیمت مناسب تری برخوردار است. این نوع بلیط به علت تقاضای بالا زودتر از موعد به فروش می‌رسد و بهتر است از دو ماه قبل در پیک سفر به فکر خرید این بلیط باشید. همچنین در صورتی که زمان سفر شما ممکن است تغییر کند خرید بلیط سیستمی برای شما مناسب است. این نوع بلیط امکان تغییر زمان و استرداد را دارد و شما را متحمل ضرر زیاد نمی‌کند.

بهترین زمان خرید بلیط چارتری داخلی

خرید بلیط چارتری برای زمانی که فصل سفر نیست، مناسب و ارزان است. بلیط‌های لحظه آخری که نوعی بلیط چارتری محسوب می‌شوند در ایامی که تقاضا برای سفر وجود ندارد به وفور یافت می‌شوند. با خرید این بلیط‌ها و پرداخت قیمت کمتر و دریافت خدماتی مشابه بلیط سیستمی سفری ارزان و خاطره انگیز را تجربه خواهید کرد. دقت کنید به علت پایین بودن قیمت بلیط چارتری، امکان کنسلی آن وجود ندارد. به عبارت دیگر اگر از انجام سفر منصرف شدید، هزینه ای بابت کنسلی بلیط دریافت نخواهید کرد و پول شما به اصطلاح ” سوخت ” می‌شود.

بهترین زمان خرید بلیط چارتری داخلی

بهترین زمان رزرو بلیط هواپیما خارجی

برای سفر خارجی باید به زمان و تاریخ پرواز توجه زیادی داشته باشید. در هنگام اعلام پروازهای خارجی قیمت پرواز، بالا عرضه می‌شود و به مرور قیمت آن کاهش می‌یابد در روزهای پایانی و منتهی به سفر قسمت آن مجددا افزایش می‌یابد. به ناحیه‌ای که قیمت سفر در پایین ترین حد خود قرار دارد ” dead zone ” می‌گویند. برای خرید بلیط هواپیما خارجی بهتر است به جز بلیط به دیگر عوامل سفر مانند اقامت و هزینه روزمره هم توجه کنید. به طور معمول این هزینه‌ها در ایام کریسمس، تعطیلات و جشنواره های تابستانی در بالاترین حد خود قرار دارد. همچنین، برای خرید بلیط پرواز خارجی زمان را از دست ندهید و منتظر بلیط لحظه آخری نمانید. بهتر است برای کاهش هزینه‌ها در صورت مشخص بودن برنامه سفر بلیط خود را رفت و برگشت تهیه کنید، این بلیط ها معمولا نسبت به بلیط های یک طرفه از قیمت پایین‌تری برخوردار هستند. همچنین زمان های ” dead zone ” شامل موارد زیر است.

  • ۱۸دی تا ۱۲ بهمن (بعد از تعطیلات کریسمس)
  • اواسط بهمن (قبل از تعطیلات کریسمس و عید پاک تا قبل از ولنتاین)
  • بهار و پاییز (به جزء تعطیلات نوروزی و تعطیلات ماه مارس و آوریل)
  • ۱۱ تا ۲۴ آذر (دو هفته اول ماه دسامبر)

کلام پایانی

زمان درست و برنامه ریزی برای سفر، می‌تواند کیفیت سفر شما را چند برابر کند. اگر به سفرهای تفریحی می‌روید در ایام شلوغی با ازدحام جمعیت زیبایی‌های مکان‌های تفریحی برای شما کاسته می‌شود. سعی کنید بر خلاف جهت آب شنا کنید و در روزهایی که کسی به سفر نمی‌رود سفر کنید تا با قیمت کمتر، خدمات بیشتری نصیب شما شود. بهترین زمان سفر هر فرد می تواند با دیگری متفاوت باشد، از نظر شما بهترین زمان برای سفر هوایی چه موقعی است؟ نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید.

ترتیب ستاره‌های امتیازدهی از راست به چپ می‌باشد.
0 / 5 میانگین امتیازات 5 تعداد کل امتیازات 1

رتبه صفحه شما:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا