جاذبه های گردشگری خارجی

موزه ملی گرجستان

موزه ملی گرجستان یکی از بهترین مقاصد گردشگری برای افرادی است که عاشق گشت‌و‌گذار در تاریخ و فرهنگ این کشور هستند. این موزه که در پایتخت کشور گرجستان قرار دارد، مجموعه خارق‌العاده‌ای از اشیای باستانی، فرهنگی، هنری و علمی را نگهداری می‌کند و به یکی از محبوب‌ترین جاهای دیدنی تفلیس تبدیل شده است. اگر درباره این موزه کنجکاو هستید، در ادامه همراه گردشی تاپ باشید تا از بخش‌های مختلف آن دیدن کنیم.

آشنایی با موزه ملی گرجستان

آشنایی با موزه ملی گرجستان
منبع عکس: گوگل مپ (عکاس: Mik Mik)

این موزه در سال 1828 میلادی تاسیس شد و به عنوان یکی از قدیمی‌ترین موزه‌های جهان شناخته می‌شود. در این موزه بیش از 100 هزار شی تاریخی، فرهنگی، هنری و علمی نگهداری می‌شود و همین موضوع باعث شده تا به عنوان یکی از بزرگ‌ترین موزه‌های کشور گرجستان نیز شناخته شود. سالانه گردشگران زیادی از سراسر جهان، قدم به خاک این کشور می‌گذارند تا موزه ملی گرجستان را از نزدیک ببینند.

موزه ملی کشور گرجستان بخش‌های متنوعی دارد و همین موضوع باعث شده تا برای عموم مردم جهان، به یک گزینه جذاب و وسوسه‌انگیز تبدیل شود. اگر عاشق تاریخ و اشیای باستانی هستید، این موزه یکی از بهترین کلکسیون‌ها را برای شما آماده کرده است. همچنین اگر می‌خواهید با صنایع دستی این کشور آشنا شوید، موزه بخش دیگری را به این موضوع اختصاص داده است.

موزه ملی گرجستان برای افرادی که عاشق علم و طبیعت هستند نیز بخشی را آماده کرده است. در بخش علمی این موزه، می‌توانید با جانورشناسی و گیاه‌شناسی به صورت کامل آشنا شوید. به صورت کلی باید بگوییم که این موزه، یکی از جذاب‌ترین موزه‌هایی است که می‌توانید در تمام جهان پیدا کنید. پیشنهاد می‌کنیم که اگر قصد سفر به شهر تفلیس را دارید، بازدید از این مجموعه را به هیچ عنوان از دست ندهید.

موزه ملی گرجستان کجاست؟

موزه ملی گرجستان کجاست؟
منبع عکس: گوگل مپ (عکاس: Olga)

این موزه استثنایی در شهر تفلیس، در خیابان مشهور روستاولی قرار گرفته است. دسترسی به این جاذبه کار بسیار راحتی است؛ کافیست از تاکسی‌ها و اتوبوس‌های شهری استفاده کنید و خود را به خیابان روستاولی برسانید.

آدرس موزه ملی گرجستان در گوگل مپ

بخش‌های مختلف موزه ملی گرجستان

بخش‌های مختلف موزه ملی گرجستان
منبع عکس: گوگل مپ (عکاس: Dirk)

همانطور که در ابتدای مقاله نیز اشاره کردیم، این موزه بخش‌های متنوع و بسیار جذابی دارد. بازدید از هر بخش، جذابیت خاص خود را دارد و همین موضوع باعث شده تا گردشگران، بدون بازدید از تمام بخش‌ها، این موزه را ترک نکنند. در ادامه، به صورت کامل درباره تمام بخش‌های موزه ملی گرجستان توضیح خواهیم داد.

بخش باستان شناسی

بخش باستان شناسی در موزه ملی کشور گرجستان
منبع عکس: گوگل مپ (عکاس: Levan Mekhuzla)

بخش باستان‌شناسی را می‌توانیم به عنوان مهم‌ترین و محبوب‌ترین بخش در موزه ملی گرجستان معرفی کنیم. این بخش مجموعه بی‌نظیری از اشیای باستانی را در خود جا داده که از جمله مهم‌ترین آن‌ها باید به نقوش سنگی، ابزارهای سنگی، ظروف سفالی، جواهرات، سلاح‌های قدیمی و غیره اشاره کنیم. در این کلکسیون بی‌نظیر، می‌توانید اشیایی با قدمت دوران پالئولیتیک تا دوران قرون وسطی را مشاهده کنید.

بد نیست بدانید که این مجموعه از اشیای باستانی، یکی از بزرگ‌ترین و ارزشمندترین مجموعه‌های باستان‌شناسی در جهان است.

بخش هنر در موزه ملی گرجستان

بخش هنر در موزه ملی گرجستان
منبع عکس: گوگل مپ (عکاس: Gastone Fusaro)

اگر جزو آن دسته از افرادی هستید که به هنر علاقه دارید و می‌خواهید با سبک آثار هنر کشور گرجستان آشنا شوید، این بخش از موزه برای شما ساخته شده است. این بخش شامل مجموعه‌ای از آثار هنری گرجستانی است که شامل نقاشی‌های روی سفال، نقاشی‌های دیواری، مجسمه‌ها، تزئینات سفالی و غیره می‌شود. این آثار، هنر و فرهنگ گرجستان را در طول تاریخ را نشان می‌دهند و شما را با مسیر فرهنگی این کشور آشنا می‌کنند.

بخش اسناد و کتابخانه

بخش اسناد موزه ملی در گرجستان
منبع عکس: گوگل مپ (عکاس: Олег Калмыков)

این بخش مخصوص آن دسته از افرادی است که به بازدید از کتاب‌های باستانی علاقه دارند. در بخش اسناد و کتابخانه موزه ملی گرجستان، می‌توانید مجموعه کم‌نظیری از اسناد تاریخی و کتاب‌های باستانی، تاریخی و فرهنگی گرجستان را مشاهده کنید. از جمله مهم‌ترین آثار این بخش باید به نسخه‌های دست‌نوشته از قرآن، کتاب‌های تاریخی، فرهنگی و دینی، نامه‌ها، مقالات تاریخی و دیگر اسناد و مدارک مرتبط با فرهنگ و تاریخ گرجستان اشاره کنیم.

بخش علوم طبیعی در موزه ملی گرجستان

بخش علوم طبیعی در موزه ملی گرجستان
منبع عکس: گوگل مپ (عکاس: Marek Pedask)

در این بخش می‌توانید نمونه‌هایی از جانوران و گیاهان کشور گرجستان را از نزدیک مشاهده کنید. از جمله مهم‌ترین نمونه‌هایی که در این بخش انتظار شما را می‌کشند باید به نمونه‌هایی از پرندگان، پستانداران، پستانداران دریایی، خزندگان و حشرات اشاره کنیم. این نمونه‌ها در شرایط خاصی نگهداری می‌شوند و به دانشجویان، محققان و علاقه‌مندان به علوم طبیعی کمک می‌کنند تا تحقیقات خود را کامل کنند.

بخش آموزش و پژوهش

این بخش شامل مجموعه‌هایی از ابزارها و تجهیزات آموزشی و تحقیقاتی است که برای دانشجویان، استادان و محققان در دسترس است. این بخش از موزه ملی گرجستان، شامل کلاس‌های آموزشی، کتابخانه‌ها و امکانات دیگری است که برای ارتقای سطح دانش و تحقیقات در حوزه‌های مختلف فرهنگی، تاریخی و علمی گرجستان استفاده می‌شوند.

بخش صنایع دستی موزه ملی گرجستان

بخش صنایع دستی موزه ملی گرجستان
منبع عکس: گوگل مپ (عکاس: khaled Youssef)

اگر می‌خواهید با صنایع دستی کشور گرجستان در طول تاریخ آشنا شوید، این موزه یکی از بهترین و کامل‌ترین کلکسیون‌ها را در این زمینه جمع‌آوری کرده است. از جمله مهم‌ترین آثار این بخش باید به قالی‌های دستبافت، جعبه‌های چوبی، فرش‌های زیبا و شیشه‌های منقوش اشاره کنیم. این آثار هنری، نمایندگانی از هنر و فرهنگ مردم گرجستان در طول تاریخ هستند و نشان‌دهنده توانایی و هنرمندی مردم این کشور در صنایع دستی و هنرهای مختلف است.

معماری موزه ملی گرجستان

معماری موزه ملی گرجستان
منبع عکس: گوگل مپ (عکاس: eka Baqradze)

موزه ملی گرجستان، یکی از برجسته‌ترین نمونه‌های معماری تاریخی در شهر تفلیس است. ساختمان موزه ملی گرجستان از نظر معماری، به سبک کلاسیک و نئوکلاسیک ساخته شده و دارای طراحی زیبا و مجللی است. برای ساخت و طراحی ساختمان اصلی موزه، از سنگ‌های محلی و مرغوب کشور گرجستان استفاده شده است. درب‌های ورودی موزه نیز به بهترین شکل ممکن طراحی شده‌اند تا زیبایی ساختمان، دوچندان شود.

در ورودی موزه، چندین ستون برجسته و زیبا قرار گرفته که نشان‌دهنده تاریخ و فرهنگ مردم گرجی در طول تاریخ است. در بالای نمای ساختمان، یک تراس با بالکن‌های بزرگ و طرح‌های معماری زیبا وجود دارد که به بازدیدکنندگان این امکان را می‌دهد تا از دیدن نمای پانورامای شهر لذت ببرند.

در داخل ساختمان نیز، چندین سالن بزرگ و فضای باز قرار دارد که قسمت‌های مختلف موزه را در خود جا داده‌اند. سقف‌های بلند، کف‌های سنگی، دیوارهای مجلل، طرح‌های معماری زیبا و دکوراسیون منحصربه‌فرد، این ساختمان به یکی از زیباترین سازه‌های کشور گرجستان تبدیل کرده‌اند. همچنین، در ساختمان موزه، برخی از قسمت‌ها و اتاق‌ها با طراحی و دکوراسیون خاصی ساخته شده‌اند که به عنوان محل اجرای نمایشگاه‌های موقت و فعالیت‌های هنری مورد استفاده قرار می‌گیرند.

هزینه بازدید از موزه ملی گرجستان

هزینه بازدید از موزه ملی گرجستان
منبع عکس: گوگل مپ (عکاس: Юрий Мелентьев)

هزینه بازدید از موزه ملی گرجستان، با توجه به سن افراد و داخلی یا خارجی بودن آن‌ها متفاوت است. در ادامه، هزینه بازدید از این موزه برای افراد مختلف را به شما خواهیم گفت.

  • بازدیدکنندگان خارجی: هزینه بلیط ورود به موزه ملی گرجستان برای بزرگسالان حدود 20 لاری است. این هزینه برای کودکان بالای 6 سال و دانشجویان، این هزینه تقریبا 5 الی 7 لاری است.
  • بازدیدکنندگان داخلی: افراد بزرگسال برای ورود به این موزه باید مبلغ 5 لاری را پرداخت کنند. این هزینه برای کودکان بالای 6 سال و دانشجویان، تقریبا 2.5 لاری است.

در نظر داشته باشید که این هزینه‌ها ممکن است در روزهای مختلف سال متغیر باشد. به همین خاطر، پیشنهاد می‌کنیم که هزینه دقیق بازدید از این موزه را در پیج اینستاگرام این موزه مشاهده کنید.

سخن پایانی

موزه ملی گرجستان با بخش‌های متنوع و جذاب خود، جایگاه ویژه‌ای در قلب گردشگران داخلی و خارجی دارد. وجود بیش از 100 هزار شی تاریخی در یک ساختمان قدیمی و زیبا، موضوعی است که کمتر کسی می‌تواند از آن بگذرد. در این مقاله از وب سایت گردشی تاپ سعی کردیم که درباره بخش‌های مختلف موزه و معماری ساختمان آن، به صورت کامل توضیح دهیم. امیدواریم که این مقاله برای شما مفید بوده باشد.

سوالات متداول

موزه ملی گرجستان در چه سالی افتتاح شد؟

این موزه در سال 1828 میلادی افتتاح شده و به عنوان یکی از قدیمی‌ترین موزه‌های جهان شناخته می‌شود.

چه بخش هایی در موزه ملی گرجستان وجود دارد؟

بخش‌های اسناد، باستان‌شناسی، هنر، علوم طبیعی، صنایع دستی و آموزش و پژوهش جزو مهم‌ترین بخش‌های این موزه هستند.

چند شی تاریخی در این موزه وجود دارد؟

تعداد اشیای تاریخی که در این موزه نگهداری می‌شود، بیشتر از 100 هزار مورد است.

هزینه بازدید از موزه ملی گرجستان چقدر است؟

هزینه بازدید از این موزه برای گردشگران خارجی بزرگسال 20 لاری و برای گردشگران خارجی بالای 6 سال نیز 5 الی 7 لاری است. این هزینه برای گردشگران داخلی بزرگسال 5 لاری و برای کودکان بالای 6 سال بزرگسال، 2.5 لاری است.

ترتیب ستاره‌های امتیازدهی از راست به چپ می‌باشد.
0 / 5 میانگین امتیازات 0 تعداد کل امتیازات 0

رتبه صفحه شما:

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا