اخبار گردشگری

آغاز کاوش‌ها در محوطه تاریخی نویافته اهواز

باستان‌شناسان و مرمت‌گران مجوزهای لازم برای آغاز کاوش‌ها در محوطه تاریخی نویافته اهواز را اخذ کرده‌اند و اکنون در این منطقه مشغول فعالیت هستند.

سرپرست معاونت میراث‌فرهنگی اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خوزستان گفت:

یک گروه پژوهشی شامل باستان‌شناسان و مرمت‌گران پس‌از دریافت مجوز از پژوهشگاه میراث‌فرهنگی در محوطه تاریخی نویافته اهواز مشغول به کاوش شده‌اند.

غلام‌رضا سلمان‌پور در بازدید از محل کاوش باستان‌شناسی در اهواز بیان کرد:

با این‌که بیش از یک سده از آغاز پژوهش‌های باستان‌شناختی در حوزه جنوب‌غربی ایران می‌گذرد، اما عدم شناخت کافی از وضعیت محدوده اهواز در ادبیات باستان‏ شناسی در این حوزه فرهنگی، به نسبت پژوهش‌های روشمندِ دامنه‏‌دار و منسجم در دشت‌های شوشان و شرق خوزستان، آشکار است.

وی ادامه داد:

در سال گذشته به‌دنبال فعالیت ماشین‌آلات راهسازی برای ایجاد و اصلاح مسیر دسترسی به یکی از تأسیسات نفتی شمال‌شرقی شهر اهواز و در حدود 150 متری ساحل رودخانه کارون، بخش‌هایی از چند خمره تدفینی (گورخمره) آشکار شد و این کشف نادر و اتفاقی، فرصتی استثنایی را پیش آورده که برای نخستین‌بار در منطقۀ اهواز، باستان‌شناسان بتوانند بقایای برجای مانده باستان‌شناختی دوران‌های متأخر این منطقه را بررسی و پژوهش روشمند کنند.

سلمان پور با بیان این‌که برای استفاده از این فرصت استثنایی، به همت اداره‌کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خوزستان و پژوهشکده باستان‌شناسی و با همکاری شرکت ملی مناطق نفت‌خیز جنوب، برنامۀ نجات‌بخشی این محوطه در دستورکار قرار گرفت افزود:

در حال حاضر، یک هیأت باستان‌شناسی شامل باستان‌شناسان و مرمت‌گران پس‌از دریافت مجوز از پژوهشگاه میراث‌فرهنگی و گردشگری در این محوطه مشغول به کاوش شده‌اند.

وی اضافه کرد:

بررسی‌های اولیه این خمره‌های تدفینی در حال انجام و نیازمند انجام مطالعات آزمایشگاهی و استخوان‌شناسی نیز هستند. همچنین بررسی آرکئوژئوفیزیکی (باستان‌شناختی) با استفاده از روش مغناطیس‌سنجی در این محدوده، توسط متخصصان موضوع و با هدف یافتن شواهدی از دیگر گورهای احتمالی و بقایای معماری انجام شده است.

سرپرست معاونت میراث‌فرهنگی اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خوزستان گفت:

پس از پایان کاوش، گورخمره‌ها و یافته‌های مرتبط با آن‌ها به‌منظور حفاظت ﻣوثر و نمایش موزه‌ای با استفاده از یک گروه مرمت‌گر، بلوک‌برداری و منتقل می‌شوند؛ ضمن این‌که پیش از این اقدام، ظرفیت محوطه برای تبدیل شدن به سایت‌موزه سنجش خواهد شد.

وی تأکید کرد:

بدون شک حفاظت و نگه‌داری آثار یافت‌شده در این محوطه، علاوه بر این‌که از نظر مطالعه سیر تحول تاریخی در بازه زمانی دوران متأخر باستان در جنوب‌غربی ایران دارای اهمیت است، محوطه یادشده را به یکی از قطب‌های گردشگری منطقه با همه مزایای فرهنگی و اقتصادی برای شهر اهواز تبدیل خواهد کرد.

ترتیب ستاره‌های امتیازدهی از راست به چپ می‌باشد.
0 / 5 میانگین امتیازات 0 تعداد کل امتیازات 0

رتبه صفحه شما:

منبع
ایرنا

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا