با ثبت نام در سایت گردشی تاپ و شرکت در لیگ ما، می‌تونید تورهای داخلی و خارجی برنده بشید. این دوره از لیگ گردشی تاپ در تاریخ 15 تیر به پایان می‌رسه. پس همین الان از منو سایت ثبت نام خود را کامل کنید.

اخبار گردشگری

کاروانسرای گبرآباد قمصر به ثبت جهانی رسید

به گفته رئیس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی کاشان، کاروانسرای گبرآباد قمصر به ثبت جهانی رسید.

به گزارش خبرنگار مهر احمد دانایی نیا صبح چهارشنبه در جمع خبرنگاران اظهار داشت:

در چهل و پنجمین کمیته میراث جهانی یونسکو که از 19 شهریور به میزبانی عربستان سعودی آغاز شده است، 50 میراث فرهنگی و طبیعی از بیش از 40 کشور برای ثبت در فهرست جهانی یونسکو نامزد شده‌اند که ثبت کاروانسراهای تاریخی ایران یکی از آنها است.

وی ابراز داشت:

54 کاروانسرا متعلق به 24 استان به عنوان بیست و هفتمین اثر از ایران در فهرست یونسکو ثبت جهانی شد که نام «کاروانسرای شاه عباسی گبرآباد قمصر کاشان» نیز در بین این 54 کاروانسرا به چشم می‌خورد.

رئیس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی ثبت پنج اثر در این شهرستان در فهرست میراث جهانی یونسکو را نشانه تاریخ و تمدن کهن این منطقه دانست و تصریح کرد:

بیش از این روش سنتی بافت فرش کاشان‌، باغ تاریخی فین، مراسم سنتی_مذهبی قالیشویان مشهد اردهال و شهر جهانی نساجی سنتی در فهرست آثار جهانی یونسکو به ثبت رسیده بود و اکنون با ثبت کاروانسرای شاه عباسی گبرآباد قمصر تعداد آثار ثبت شده شهرستان کاشان در یونسکو به پنج رسیده است‌.

وی کاروانسرای گبرآباد را یکی از مهمترین بناهای تاریخی متعلق به دوره صفوی در مسیرجاده ابریشم دانست و گفت:

کاروانسرای تاریخی گبرآباد یکی از بناهای کاروانی بین راهی دوره صفویه در مسیر تاریخی اصفهان_ ری و در فاصله پنج کیلومتر شهر قمصر واقع شده است.

دانائی‌نیا افزود:

کاروانسرای گبرآباد، بر فراز ساختمان اصلی کاروانسرا یک نیمه گنبد قرار دارد که داخل آن با رنگ‌های سیاه، زرد و آبی قاب‌سازی و زینت داده شده است.

وی خاطرنشان کرد:

برج‌های دو سمت نمای شمال دروازه را با همان ارتفاع متصل و ادامه داده‌اند و برجی که در طرف مغرب است و از یکی از سطوح پخ یک سرپوشیده 5 ضلعی راه گرفته دارای یک محل چهار گوش است.

رئیس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی ادامه داد:

برجی که در سمت مشرق جای دارد و ترتیب ورود آن مشابه با برج اولی است ولی محدوده چهارگوش آن با سه دهنه باریک که در آنجا تعبیه شده چشم‌اندازی به روی دره دارد و دیوارهای این بنا از آجر ساخته شده است و سرسرای ورودی مستطیل و پوشش آن به صورت یک گنبد کم خیز بر روی چهار پخ بر چهار زاویه فضای میان هشتی استقرار یافته است.

وی گفت:

این بنای ارزشمند تاریخی در تاریخ 15 شهریور 1354 با شماره 1095 در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

ترتیب ستاره‌های امتیازدهی از راست به چپ می‌باشد.
0 / 5 میانگین امتیازات 0 تعداد کل امتیازات 0

رتبه صفحه شما:

منبع
مهر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا