با ثبت نام در سایت گردشی تاپ و شرکت در لیگ ما، می‌تونید تورهای داخلی و خارجی برنده بشید. این دوره از لیگ گردشی تاپ در تاریخ 15 تیر به پایان می‌رسه. پس همین الان از منو سایت ثبت نام خود را کامل کنید.

اخبار گردشگری

کشف کاشی های زمان قاجار در حین مرمت کاخ گلستان

مدیر مجموعه میراث جهانی کاخ گلستان، از کشف کاشی های زمان قاجار در حین مرمت کاخ گلستان خبر داد.

مدیر مجموعه میراث جهانی کاخ گلستان خبر داده که در جریان مرمت تالار برلیان، بخشی از کاشی‌هایی که در معماری اولیه این بنا به کار رفته بود، یافت شد.

آفرین امامی در خصوص کاشی‌های یافت‌شده در تالار برلیان چنین گفت:

دو کمد در ضلع شمالی تالار قرار دارد که با توجه به عکس‌هایی که از تغییرات تالار برلیان در دوران پهلوی موجود است، به نظر می‌رسد آن‌ها در زمان قاجار درهایی بودند که احتمالاً به بخش اندرونی کاخ راه داشتند و بعد در جریان تعمیرات به کمد تبدیل شدند.

امامی ادامه داد:

در جریان مرمت و تعمیر تالار برلیان، تصمیم گرفتیم بدون هیچ تغییری در اصالت بنا، تمام تزیینات وابسته به معماری، گچ‌بری‌ها و تزیینات دیگر را مرمت کنیم. زمانی که مرمت تالار را آغاز کردیم، با بررسی کمدها متوجه وجود یک صفحه تخته‌ای در کف کمدها شدیم که مشخص بود در جریان تعمیرات و تغییرات دوران پهلوی این کفه‌ها اضافه شده است. بخشی از این کفه‌ها شکسته بود و چون برای چیدمان اشیاء استحکام نداشت، باید تعمیر می‌شد. زمانی که قصد داشتیم آن‌ها را ترمیم کنیم، با برداشتن کفه‌ها، بخش گمشده‌ای از معماری تالار برلیان پیدا شد.

عکس کاشی های قجری کشف شده در کاخ گلستان
منبع عکس: ایرنا (عکاس: نامشخص)

او بیان کرد:

درون این کمدها تعدادی از کاشی‌های کف تالار برلیان، مربوط به دوره قاجار وجود داشت که در جریان تعمیرات دوران پهلوی به‌طور کامل از کف تالار جمع‌آوری شده و به‌جای آن، تزیینات مدرن آن دوران که پارکت بوده جایگزین شده بود.

وی افزود:

متاسفانه کاشی‌هایی که درون این کمدها پیدا شد بسیار آسیب دیده بود و ما در یک عملیات حفاظت اضطراری آن‌ها را مرمت کردیم. با توجه به اینکه کاشی‌ها باقیمانده معماری دوره قاجار این مجموعه و سندی برای بازگرداندن فضا به اصالت اولیه خودش هستند، برای ما ارزش زیادی دارند.

مدیر مجموعه میراث جهانی کاخ گلستان در پایان اظهارات خود درباره کشف کاشی های زمان قاجار در حین مرمت کاخ گلستان، تصریح کرد:

نکته جالب‌توجه این است که این کاشی‌ها دقیقا مشابه آن چیزی هستند که ابوالحسن خان ثالث در نقاشی خود از تالار برلیان کلیت و شمه‌ای از آن را کشیده است. از آنجایی که نقاشی، منظر کلی تالار برلیان را نشان می‌دهد و با رنگ روغن کشیده شده است، به جزئیات نپرداخته است، با این حال کاملا با یکدیگر تطابق دارند.

به گزارش “گردشی تاپ” به نقل از ایرنا، آینه‌کاری‌ها و گچ‌بری‌های تالار برلیان در مجموعه ثبت جهانی کاخ گلستان، از چند هفته پیش در حال مرمت است و قرار است روز چهارشنبه هجدهم مرداد بازگشایی شود. این کاخ یکی از جذاب‌ترین جاذبه های گردشگری تهران است و سالانه میزبان هزاران گردشگر داخلی و خارجی است.

ترتیب ستاره‌های امتیازدهی از راست به چپ می‌باشد.
0 / 5 میانگین امتیازات 0 تعداد کل امتیازات 0

رتبه صفحه شما:

منبع
ایرنا

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا