اخبار گردشگری

پرتاب 6 گردشگر توسط «بلو اوریجین» به لبه فضا

شرکت «بلو اوریجین» پس از حدود دو سال وقفه از پرتاب 6 گردشگر توسط «بلو اوریجین» به لبه فضا خبر داد.

به گزارش ایسنا، موشک گردشگری شرکت «بلو اوریجین»(Blue Origin) برای اولین بار در دو سال گذشته مسافران را به لبه فضا پرتاب کرد و به وقفه‌ای که به دلیل یک پرواز آزمایشی بدون سرنشین ناموفق ایجاد شده بود، پایان داد.

به نقل از سی‌ان‌ان، موشک «نیو شپرد»(New Shepard) و کپسول آن روز 199 مه در ساعت 9:36 صبح به وقت منطقه زمانی شرقی از تأسیسات بلو اوریجین در غرب تگزاس بلند شد.

هفتمین پرواز سرنشین‌دار بلو اوریجین تا به امروز موسوم به «ان‌اس-25»(NS-25)، 6 سرنشین را سوار بر کپسول با خود برد. «میسون آنجل»(Mason Angel) سرمایه‌دار، «سیلوین شیرون»(Sylvain Chiron) تاجر فرانسوی، «کنث ال. هس»(Kenneth L. Hess) مهندس نرم‌افزار و کارآفرین، «کارول شالر»(Carol Schaller) حسابدار بازنشسته، «گوپی توتاکورا»(Gopi Thotakura) خلبان و «اد دوایت»(Ed Dwight) کاپیتان بازنشسته نیروی هوایی آمریکا، سرنشینان این ماموریت بودند.

نکته جالب این ماموریت، اولین کاندیدای فضانورد سیاه‌پوست است که در 90 سالگی به فضا می‌رسد. دوایت یک خلبان آزمایشی نیروی هوایی آمریکا بود که در سال 1961 برای آموزش توسط ناسا انتخاب شد اما هرگز فرصت سفر به فضا را پیدا نکرد. اکنون دوایت بیش از 60 سال پس از انتخاب شدن، به لبه فضا رسیده است. دوایت در حال حاضر مسن‌ترین شخصی به شمار می‌رود که به فضا سفر کرده است.

او با حمایت سازمان غیرانتفاعی «اسپیس فور هیومنیتی»(Space for Humanity) به عنوان بخشی از مأموریت بلو اوریجین انتخاب شد. تمرکز این سازمان بر فرستادن طیف متنوعی از افراد به فضا به عنوان شهروند فضانورد است.

دوایت پس از فرود آمدن به یکی از مصاحبه‌کنندگان بلو اوریجین گفت: من فکر می‌کردم در زندگی‌ام به آن نیازی ندارم اما اکنون می‌بینم که نیاز داشته‌ام.

سرنشینان در طول ماموریت، با بیش از سه برابر سرعت صوت یا بیش از 2000 مایل در ساعت اوج گرفتند. موشک به همراه کپسول از منطقه موسوم به «خط کارمان»(Kármán line) عبور کرد که در فاصله 100 کیلومتری بالای سطح زمین قرار دارد.

مسافران در اوج پرواز، چند دقیقه بی‌وزنی را تجربه کردند و مناظر خیره‌کننده زمین را از پنجره‌های کپسول دیدند.

سپس، کپسول با چتر نجات به زمین بازگشت و ماموریت آن تقریبا 10 دقیقه طول کشید. یکی از سه چتر کپسول به طور کامل باد نشده بود. این مشکل احتمالا پیش از پرواز بعدی موشک مورد بررسی قرار می‌گیرد.

ترتیب ستاره‌های امتیازدهی از راست به چپ می‌باشد.
0 / 5 میانگین امتیازات 0 تعداد کل امتیازات 0

رتبه صفحه شما:

منبع
ایسنا

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا