اخبار گردشگری

کشف کوزه های قدیمی در خرمدره با قدمت تاریخی بالا

فرمانده یگان حفاظت اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی زنجان از کشف کوزه های قدیمی در خرمدره با قدمت هزاره اول قبل از میلاد خبر داد.

سرهنگ حسینعلی فضلی عصر روز 16 بهمن‌ماه سال 1401 از کشف دو کوزه سفالی قدیمی که یکی مربوط به دوره میانی اسلام و دیگری متعلق به هزاره اول قبل از میلاد است خبر داد.

وی در خصوص کشف کوزه های قدیمی در خرمدره بیان کرد:

دو کوزه سفالی در شهرستان خرمدره توسط نیروی انتظامی شهرستان و با همکاری نیروهای یگان حفاظت میراث‌فرهنگی شهرستان در پی ارسال گزارش مردمی کشف و ضبط شد.

او در ادامه به قدمت این آثار کشف شده اشاره کرد و افزود:

یکی از این کوزه‌های سفالی متعلق به دوره میانی اسلامی است و دیگری کوزه سفالی لوله‌دار متعلق به هزاره اول قبل از میلاد است.

فضلی در بخش دیگری دیگری از سخنان خود گفت:

اشیای کشف و ضبط‌ شده ارزش ریالی زیادی دارد اما برای اموال فرهنگی تاریخی نمی‌توان قیمت تعیین کرد. با افرادی که به دنبال به دست آوردن ثروت از طریق خرید و فروش اموال تاریخی و فرهنگی هستند برخورد جدی و قاطع می‌شود.

او در پایان خاطرنشان کرد:

ماموران یگان حفاظت میراث‌فرهنگی با همکاری نیروی انتظامی استان به‌صورت شبانه‌روزی محوطه‌های تاریخی را رصد می‌کنند و حفاران غیرمجاز را دستگیر می‌کنند و تحویل مقام قضایی می‌دهند.

لازم به ذکر است که شهرستان خرمدره در فاصله 87 کیلومتری از جنوب شرقی زنجان قرار گرفته و کشف کوزه های قدیمی در خرمدره نشان دهنده قدمت بالای این شهرستان است. این شهرستان دارای تپه‌های باستانی و باغ‌ها بسیار سرسبزی است و می‌تواند یک گزینه بسیار جذاب برای زدن به دل تاریخ و طبیعت باشد؛ پیشنهاد می‌کنیم که اگر قصد بازدید از جاهای دیدنی زنجان را دارید، حتما بازدید از این مجموعه را برنامه خود قرار دهید.

ترتیب ستاره‌های امتیازدهی از راست به چپ می‌باشد.
0 / 5 میانگین امتیازات 0 تعداد کل امتیازات 0

رتبه صفحه شما:

منبع
ایسنا

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا