اخبار گردشگری

کشف محوطه تاریخی ایلخانی در کاوش های زنجان

معاون میراث‌ فرهنگی اداره‌ کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان زنجان از کشف محوطه تاریخی ایلخانی در کاوش های زنجان خبر داد.

محمدرضا محمدپور امروز (سه‌شنبه، 26 دی ماه) در جمع خبرنگاران، اظهار کرد:

کاوش باستان‌شناسی محوطه MC۰۰5  (کوره سفالگری) در محدوده سد مراش شهرستان ماهنشان آغاز شده است و تا پایان دی ماه ادامه خواهد داشت.

وی ادامه داد:

محوطه باستان‌شناسی سد مراش با توجه به شواهد و یافته‌های سطحی، در سال 1393 کشف شد و سال 1398 برای اولین بار توسط کارشناسان پژوهشگاه باستان‌شناسی، اشیایی در کاوش‌ها به‌دست‌ آمد که مربوط به دوره اشکانی بود.

معاون میراث‌ فرهنگی استان زنجان بیان کرد:

دوره دوم کاوش‌های باستان‌شناسی سد مراش شهرستان ماهنشان با مجوز پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری در محوطه شماره 5 شهرستان ماهنشان آغاز شده و براساس کاوش‌های انجام‌شده این ترانشه مربوط به دوره ایلخانی است که توسط تیم باستان‌شناسی پژوهشگاه باستان‌شناسی تهران به سرپرستی شقایق هورشید در حال کاوش است و به‌زودی نتایج کامل این کاوش اعلام خواهد شد.

او گفت:

محوطه مراش 6 که بین اهالی روستا و به‌واسطه‌ قرار گرفتن در ابتدای دره جن، با نام محوطه جن دره‌سی شناخته می‌شود، حدوداً در 500 متری جنوب غربی روستای مراش، یک کیلومتری ساختگاه سد و در دره رودخانه حلب قرار گرفته است.

ترتیب ستاره‌های امتیازدهی از راست به چپ می‌باشد.
0 / 5 میانگین امتیازات 0 تعداد کل امتیازات 0

رتبه صفحه شما:

منبع
ایسنا

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا