اخبار گردشگری

پایان مرمت بازار ساوه

رییس اداره میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی ساوه از پایان مرمت بازار ساوه خبر داد.

به‌گزارش ایرنا از روابط‌عمومی اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان مرکزی، رضا ایاز روز سه‌شنبه اظهار کرد:

در این مرحله از مرمت، اصلاح و مرمت قسمتهای فرسوده شامل طاق تویزه‌های بازار و اجرای اندود گچ و کاهگل مرمت طاقها و تویزه ها و تعویض اجرهای فرسوده و نازک کاری قسمتهای فرسوده سقف و اجرای مجدد گچکاری زیر سقف‌های بازار و همچنین استحکام بخشی و زیرسازی و شیب‌بندی همراه با عایق‌بندی بام بازار تاریخی ساوه با هفت میلیارد ریال اعتبار انجام شده است.

وی اضافه کرد:

بازار ساوه نیز از بازارهای قدیمی است که به دوره شکوفایی دین اسلام و مذهب تشیع علوی در دوران حکومت صفوی مربوط بوده که این بازار در طی دوران‌های متمادی بافت سنتی خود را حفظ کرده و با گذشت ایام و گرمی داد و ستد فعال بوده و پهنه‌ای گسترده یافته است.

ایاز افزود:

حفظ بافت تاریخی و یادگارانی که گذشتگان برای ما به ارث گذاشته‌اند از وظایف مهم نسل امروز است و نباید به بهانه بهسازی باعث تخریب و از بین رفتن این بافت‌های تاریخی شد.

به گفته وی، مجموعه بازار ساوه شامل مسجد 14 معصوم، دالان حاج ملک و تیمچه نبوی زاده با چهار گذر است که در طول 600 سال، میعادگاه آداب، سنت‌ها، فرهنگ و تاریخ مردم بوده است و این بازار از دو بخش جنوبی شامل مسجد میدان، بنای چهارسوق و مجموعه حجره‌های اطراف مسجد و بخش شمالی بازار سرپوشیده ساوه که از یک راسته بازار اصلی با 12 گذر یا راسته فرعی تشکیل شده است.

مجموعه تاریخی بازار ساوه مربوط به دوره صفوی است، امتداد این بنا از شمال به خیابان امام خمینی (ره) و از جنوب در میدان انقلاب واقع شده است. این اثر در تاریخ 15 آذر 1378 با شمارهٔ ثبت 2526 به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

ترتیب ستاره‌های امتیازدهی از راست به چپ می‌باشد.
0 / 5 میانگین امتیازات 0 تعداد کل امتیازات 0

رتبه صفحه شما:

منبع
ایرنا

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا