جاذبه های گردشگری داخلی

جاهای دیدنی چابهار

یکی از زیباترین و البته مهم‌ترین شهرهای استان سیستان و بلوچستان، شهر چابهار است. این شهر به واسطه جاذبه‌های طبیعی خارق‌العاده‌ای که دارد، سالانه میزبان هزاران گردشگر داخلی و خارجی است. در این مقاله قصد داریم متفاوت‌ترین و زیباترین جاهای دیدنی چابهار که بازدید از آن‌ها ارزش زیادی دارد را به شما معرفی کنیم. در ادامه همراه گردشی تاپ باشید.

CHABAHAR WEATHER

ساحل صخره ای، از جاهای دیدنی چابهار

ساحل صخره ای، از جاهای دیدنی چابهار
منبع عکس: مجله علی بابا (عکاس: نامشخص)

یکی از زیباترین و متفاوت‌ترین سواحل ایران، ساحل صخره‌ای چابهار است که در بین مردم محلی با نام‌های ساحل خزه و ساحل دریای بزرگ نیز شناخته می‌شود.  برخلاف تمام سواحل دیگر که شاهد رسیدن آب به شن و ماسه هستیم، در این ساحل، آب دریا به صخره‌های کوچک و بزرگی برخورد می‌کنند که هر کدام ظاهر خاص خود را دارند. برخورد آب با این صخره‌ها، آب‌فشان‌هایی را خلق می‌کند که ارتفاع برخی از آن‌ها به 15 متر می‌رسد.

تماشای این آبفشان‌ها روح و جان هر انسانی را جلا می‌بخشد؛ اما باید بدانید که این صحنه تنها چیزی نیست که در ساحل صخره‌ای انتظار شما را می‌کشد. تماشای غروب آفتاب و شنیدن صدای مرغان دریایی نیز جذابیت خاص خود را دارد که نباید از آن غافل شوید. همچنین باید بدانید که در این ساحل می‌توانید از تماشای زندگی لاکپشت‌ها نیز لذت ببرید. قرارگیری تمام این المان‌ها در کنار یکدیگر، ساحل صخره‌ای را به یکی از خاص‌ترین جاهای دیدنی چابهار تبدیل کرده است.

پیشنهاد مطالعه: جاهای دیدنی کیش

آدرس ساحل صخره ای در گوگل مپ

تالاب لیپار، از جاذبه های گردشگری چابهار

تالاب لیپار، از جاذبه های گردشگری چابهار
منبع عکس: آرگا (عکاس: نامشخص)

تالاب‌های زیادی در سراسر ایران وجود دارد؛ اما به جرات باید بگوییم که هیچکدام زیبایی تالاب لیپار را ندارند. این تالاب که یکی از مشهورترین جاهای دیدنی چابهار محسوب می‌شود، در نزدیکی روستایی به همین نام قرار گرفته است. از آنجایی که آب تالاب لیپار به رنگ صورتی است، بسیاری از مردم آن را با نام تالاب صورتی می‌شناسند. نگاه کردن به این شاهکار طبیعت با آن رنگ زیبا و متفاوتش، حسی است که در هیچ نقطه‌ای از ایران نمی‌توانید پیدا کنید.

این تالاب خارق‌العاده از راکد شدن آب اقیانوس عمان ایجاد شده و جالب است بدانید که یکی از شورترین آب‌های جهان را دارد. همچنین باید بدانید که رنگ آب آن در زمان‌های مختلف تغییر می‌کند و همیشه به یک رنگ نیست. وسعت این تالاب نیز در فصول مختلف سال متفاوت است و در فصل بارندگی، به 100 هزار متر مربع می‌رسد.

رنگ خاص و متفاوت آب در این تالاب و تفریحات متفاوتی که در دسترس است، آن را به یکی از جذاب‌ترین جاهای دیدنی چابهار تبدیل کرده است. خرید از بازارچه کوچک محلی، شترسواری، عکاسی، نگاه کردن به منظره افسانه‌ای تالاب و تماشای پرندگان را باید به عنوان مهم‌ترین تفریحات تالاب لیپار معرفی کنیم.

آدرس تالاب لیپار در گوگل مپ

جنگل حرا در چابهار

جنگل حرا در چابهار
منبع عکس: جامعه 24 (عکاس: نامشخص)

جاهای دیدنی چابهار تمامی ندارد و جنگل حرا گزینه بعدی است که بازدید از آن هوش را از سر شما می‌برد. در این جنگل درختچه‌های کوتاه‌قدی را خواهید دید که می‌توانند در آب‌های شور و نواحی گرمسیری به حیات خود ادامه دهند. این درختچه‌ها از اطراف توسط آب‌های شور احاطه شده‌اند و جالب است بدانید که در زمان مد، بیشتر ارتفاع آن‌ها به زیر آب فرو می‌رود. این موضوع باعث می‌شود که جنگل حرا مانند چندین جزیره دیده شود.

در میان درختان کوتاه‌قد این جنگل حیواناتی مانند فلامینگو، لک‌لک، عقاب، مرغ ماهی‌خوار، خرچنگ، مار دریایی و انواع قورباغه‌ها زندگی می‌کنند. همچنین باید بدانید که این جنگل زیستگاه بسیار مناسبی برای پرندگان مهاجر است. راستی، اکثر پرندگانی که در این جنگل زندگی می‌کنند، لانه خود را روی درختان میسازند. بهترین راه برای ماجراجویی در این جنگل، قایق‌سواری در میان درختان کوتاه‌قد آن است که پیشنهاد می‌کنیم از دست ندهید.

پیشنهاد مطالعه: جاهای دیدنی قشم

آدرس جنگل حرا در گوگل مپ

مسجد جامع تیس، از جاهای دیدنی چابهار

مسجد جامع تیس، از جاهای دیدنی چابهار
منبع عکس: گوگل مپ (عکاس: Behrad Moudi)

وقت آن است که کمی از طبیعت بکر و زیبای شهر چابهار فاصله بگیرید و کمی خود را در بناهای تاریخی این شهر غرق کنید. مسجد جامع تیس یکی از زیباترین بناهای تاریخی و جاهای دیدنی چابهار است که بازدید از آن را نباید از دست دهید. مهم‌ترین شاخصه‌ای که باعث شده نام این مسجد را در فهرست خود قرار دهیم، طراحی متفاوت و خارق‌العاده آن است. در حقیقت باید بدانید که مسجد جامع تیس دقیقا مانند مساجد هندوستان و پاکستان طراحی شده است.

قدمت تاریخی دومین شاخصه‌ای است که این مسجد را از سایر مساجد ایران متمایز می‌کند. قدمت مسجد جامع تیس به دوران صدر اسلام برمی‌گردد و جزو اولین مساجدی محسوب می‌شود که در خاک کشور ایران بنا شده است. مسجد دارای یک مناره مرتفع است و همین موضوع باعث شده تا در بین مردم محلی با نام مسجد تک مناره نیز شناخته شود. مناره و گنبدهای مسجد که با رنگ‌های سبز و قرمز تزئین شده‌اند، از همان دور شما را شیفته خود می‌کنند.

اگر برای بازدید از جاهای دیدنی چابهار قدم به خاک این شهر گذاشته‌اید، بازدید از این مسجد را حتما در برنامه خود قرار دهید.

آدرس مسجد جامع تیس در گوگل مپ

قلعه تیس

قلعه تیس
منبع عکس: گوگل مپ (عکاس: Sadegh barani)

از دیگر بناهای تاریخی شهر چابهار که بازدید از آن ارزش زیادی دارد، باید به قلعه تاریخی تیس اشاره کنیم. این قلعه تاریخی با قدمتی که به 2000 سال قبل برمی‌گردد، یکی از ارزشمندترین جاهای دیدنی چابهار است و در طول سال گردشگران زیادی از آن دیدن می‌کنند. در ساخت این قلعه تاریخی از مصالحی مانند آجر، گچ و سنگ استفاده شده است. متاسفانه بخش‌های زیادی از قلعه تخریب شده؛ اما همچنان ارزش زیادی برای دیدن دارد.

مساحت قلعه تیس 2280 متر است و وجود تعداد زیادی اتاق، شاه‌نشین و ایوان‌های خصوصی را باید به‌عنوان مهم‌ترین شاخصه معماری قلعه معرفی کنیم. درب ورودی قلعه نیز در بخش شرقی قرار گرفته است؛ البته با وجود تخریب‌هایی که در طول زمان اتفاق افتاده، دیگر نیازی به درب ورودی برای دیدن بخش‌های مختلف نیست. اگر اهل بازدید از قلعه‌های تاریخی هستید، پیشنهاد می‌کنیم که بازدید از این قلعه را به هیچ عنوان از دست ندهید.

آدرس قلعه تیس در گوگل مپ

قلعه پیروز گت، جزو جاهای دیدنی چابهار

قلعه پیروز گت، جزو جاهای دیدنی چابهار
منبع عکس: گوگل مپ (عکاس: Hamidreza Nikfarjam)

یکی دیگر از قلعه‌های تاریخی شهر چابهار که باید از آن دیدن کنید، قلعه پیروز گت است. این قلعه بر روی یک تپه مرتفع، در روستای تیس ساخته شده و 5 کیلومتر از شمال غربی چابهار فاصله دارد. محققان و باستان‌شناسان معتقدند که این قلعه در دوره اشکانیان و ساسانیان ساخته شده؛ اما از آنجایی که بخش های زیادی از قلعه تاریخی پیروز گت تخریب شده، مدرکی برای اثبات این ادعا در دست نیست.

متاسفانه قلعه تا حد زیادی تخریب شده و اطلاعات زیادی از پلان و معماری آن در دست نیست؛ اما اگر دقت کنید، می‌توانید نشانه‌هایی از برج‌ها و اتاق‌های دیده‌بانی را مشاهده کنید. برای ساخت بخش‌های مختلف قلعه از سنگ سخت استفاده شده و از آنجایی که سنگ‌های این منطقه اکثرا رسوبی هستند، به‌نظر می‌رسد که این سنگ‌ها از مکان دیگری به اینجا آورده شده‌اند. اگر در میان جاهای دیدنی چابهار به دنبال یک قلعه تاریخی مرموز هستید، پیروز گت گزینه جذابی است.

آدرس قلعه پیروز گت در گوگل مپ

سخن پایانی

در این مقاله سعی کردیم متفاوت‌ترین جاهای دیدنی چابهار که نمونه آن‌ها در هیچ نقطه‌ای از ایران پیدا نمی‌شود را به شما معرفی کنیم. پیشنهاد می‌کنیم که در سفر بعدی خود به این شهر، حتما برای دیدن موارد گفته شده در این مقاله برنامه‌ریزی کنید. چنانچه تجربه بازدید از این جاذبه‌ها را دارید، خوشحال می‌شویم که تجربه خود را با ما و سایر کاربران گردشی تاپ به اشتراک بگذارید.

سوالات متداول

بهترین جاهای دیدنی چابهار کدامند؟

ساحل صخره‌ای، تالاب لیپار و جنگل حرا جزو بهترین جاذبه های گردشگری چابهار هستند که بازدید از آن‌ها را به هیچ عنوان نباید از دست دهید.

بهترین زمان برای بازدید از جاهای دیدنی چابهار کدام است؟

از آنجایی که شهر چابهار در یک منطقه گرمسیر قرار گرفته است، بهترین زمان سفر به این شهر و ماجراجویی در میان جاهای دیدنی آن، فصل پاییز و زمستان است.

بهترین جاذبه های تاریخی چابهار کدامند؟

قلعه تیس، مسجد جامع تیس و قلعه پیروز گت را باید به عنوان بهترین جاذبه‌های تاریخی این شهر معرفی کنیم که دیدن آن‌ها ارزش بسیار زیادی دارد.

خفن ترین جاهای دیدنی چابهار کدامند؟

جنگل حرا که در زمان مد درختان آن به زیر آب غرق می‌شوند و ساحل صخره‌ای با آبفشان‌های خارق‌العاده‌اش را باید به عنوان خفن‌ترین مکان های دیدنی چابهار معرفی کنیم.

ترتیب ستاره‌های امتیازدهی از راست به چپ می‌باشد.
0 / 5 میانگین امتیازات 3 تعداد کل امتیازات 1

رتبه صفحه شما:

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا