جاذبه های گردشگری داخلی

جاهای دیدنی چابهار

یکی از زیباترین و البته مهم‌ترین شهرهای استان سیستان و بلوچستان، شهر چابهار است. این شهر به واسطه جاذبه‌های طبیعی خارق‌العاده‌ای که دارد، سالانه میزبان هزاران گردشگر داخلی و خارجی است. در این مقاله قصد داریم متفاوت‌ترین و زیباترین جاهای دیدنی چابهار که بازدید از آن‌ها ارزش زیادی دارد را به شما معرفی کنیم. در ادامه همراه گردشی تاپ باشید.

CHABAHAR WEATHER

ساحل صخره ای، از جاهای دیدنی چابهار

ساحل صخره ای، از جاهای دیدنی چابهار
منبع عکس: مجله علی بابا (عکاس: نامشخص)

یکی از زیباترین و متفاوت‌ترین سواحل ایران، ساحل صخره‌ای چابهار است که در بین مردم محلی با نام‌های ساحل خزه و ساحل دریای بزرگ نیز شناخته می‌شود.  برخلاف تمام سواحل دیگر که شاهد رسیدن آب به شن و ماسه هستیم، در این ساحل، آب دریا به صخره‌های کوچک و بزرگی برخورد می‌کنند که هر کدام ظاهر خاص خود را دارند. برخورد آب با این صخره‌ها، آب‌فشان‌هایی را خلق می‌کند که ارتفاع برخی از آن‌ها به 15 متر می‌رسد.

تماشای این آبفشان‌ها روح و جان هر انسانی را جلا می‌بخشد؛ اما باید بدانید که این صحنه تنها چیزی نیست که در ساحل صخره‌ای انتظار شما را می‌کشد. تماشای غروب آفتاب و شنیدن صدای مرغان دریایی نیز جذابیت خاص خود را دارد که نباید از آن غافل شوید. همچنین باید بدانید که در این ساحل می‌توانید از تماشای زندگی لاکپشت‌ها نیز لذت ببرید. قرارگیری تمام این المان‌ها در کنار یکدیگر، ساحل صخره‌ای را به یکی از خاص‌ترین جاهای دیدنی چابهار تبدیل کرده است.

پیشنهاد مطالعه: جاهای دیدنی کیش

آدرس ساحل صخره ای در گوگل مپ

تالاب لیپار، از جاذبه های گردشگری چابهار

تالاب لیپار، از جاذبه های گردشگری چابهار
منبع عکس: آرگا (عکاس: نامشخص)

تالاب‌های زیادی در سراسر ایران وجود دارد؛ اما به جرات باید بگوییم که هیچکدام زیبایی تالاب لیپار را ندارند. این تالاب که یکی از مشهورترین جاهای دیدنی چابهار محسوب می‌شود، در نزدیکی روستایی به همین نام قرار گرفته است. از آنجایی که آب تالاب لیپار به رنگ صورتی است، بسیاری از مردم آن را با نام تالاب صورتی می‌شناسند. نگاه کردن به این شاهکار طبیعت با آن رنگ زیبا و متفاوتش، حسی است که در هیچ نقطه‌ای از ایران نمی‌توانید پیدا کنید.

این تالاب خارق‌العاده از راکد شدن آب اقیانوس عمان ایجاد شده و جالب است بدانید که یکی از شورترین آب‌های جهان را دارد. همچنین باید بدانید که رنگ آب آن در زمان‌های مختلف تغییر می‌کند و همیشه به یک رنگ نیست. وسعت این تالاب نیز در فصول مختلف سال متفاوت است و در فصل بارندگی، به 100 هزار متر مربع می‌رسد.

رنگ خاص و متفاوت آب در این تالاب و تفریحات متفاوتی که در دسترس است، آن را به یکی از جذاب‌ترین جاهای دیدنی چابهار تبدیل کرده است. خرید از بازارچه کوچک محلی، شترسواری، عکاسی، نگاه کردن به منظره افسانه‌ای تالاب و تماشای پرندگان را باید به عنوان مهم‌ترین تفریحات تالاب لیپار معرفی کنیم.

آدرس تالاب لیپار در گوگل مپ

جنگل حرا در چابهار

جنگل حرا در چابهار
منبع عکس: جامعه 24 (عکاس: نامشخص)

جاهای دیدنی چابهار تمامی ندارد و جنگل حرا گزینه بعدی است که بازدید از آن هوش را از سر شما می‌برد. در این جنگل درختچه‌های کوتاه‌قدی را خواهید دید که می‌توانند در آب‌های شور و نواحی گرمسیری به حیات خود ادامه دهند. این درختچه‌ها از اطراف توسط آب‌های شور احاطه شده‌اند و جالب است بدانید که در زمان مد، بیشتر ارتفاع آن‌ها به زیر آب فرو می‌رود. این موضوع باعث می‌شود که جنگل حرا مانند چندین جزیره دیده شود.

در میان درختان کوتاه‌قد این جنگل حیواناتی مانند فلامینگو، لک‌لک، عقاب، مرغ ماهی‌خوار، خرچنگ، مار دریایی و انواع قورباغه‌ها زندگی می‌کنند. همچنین باید بدانید که این جنگل زیستگاه بسیار مناسبی برای پرندگان مهاجر است. راستی، اکثر پرندگانی که در این جنگل زندگی می‌کنند، لانه خود را روی درختان میسازند. بهترین راه برای ماجراجویی در این جنگل، قایق‌سواری در میان درختان کوتاه‌قد آن است که پیشنهاد می‌کنیم از دست ندهید.

پیشنهاد مطالعه: جاهای دیدنی قشم

آدرس جنگل حرا در گوگل مپ

مسجد جامع تیس، از جاهای دیدنی چابهار

مسجد جامع تیس، از جاهای دیدنی چابهار
منبع عکس: گوگل مپ (عکاس: Behrad Moudi)

وقت آن است که کمی از طبیعت بکر و زیبای شهر چابهار فاصله بگیرید و کمی خود را در بناهای تاریخی این شهر غرق کنید. مسجد جامع تیس یکی از زیباترین بناهای تاریخی و جاهای دیدنی چابهار است که بازدید از آن را نباید از دست دهید. مهم‌ترین شاخصه‌ای که باعث شده نام این مسجد را در فهرست خود قرار دهیم، طراحی متفاوت و خارق‌العاده آن است. در حقیقت باید بدانید که مسجد جامع تیس دقیقا مانند مساجد هندوستان و پاکستان طراحی شده است.

قدمت تاریخی دومین شاخصه‌ای است که این مسجد را از سایر مساجد ایران متمایز می‌کند. قدمت مسجد جامع تیس به دوران صدر اسلام برمی‌گردد و جزو اولین مساجدی محسوب می‌شود که در خاک کشور ایران بنا شده است. مسجد دارای یک مناره مرتفع است و همین موضوع باعث شده تا در بین مردم محلی با نام مسجد تک مناره نیز شناخته شود. مناره و گنبدهای مسجد که با رنگ‌های سبز و قرمز تزئین شده‌اند، از همان دور شما را شیفته خود می‌کنند.

اگر برای بازدید از جاهای دیدنی چابهار قدم به خاک این شهر گذاشته‌اید، بازدید از این مسجد را حتما در برنامه خود قرار دهید.

آدرس مسجد جامع تیس در گوگل مپ

قلعه تیس

قلعه تیس
منبع عکس: گوگل مپ (عکاس: Sadegh barani)

از دیگر بناهای تاریخی شهر چابهار که بازدید از آن ارزش زیادی دارد، باید به قلعه تاریخی تیس اشاره کنیم. این قلعه تاریخی با قدمتی که به 2000 سال قبل برمی‌گردد، یکی از ارزشمندترین جاهای دیدنی چابهار است و در طول سال گردشگران زیادی از آن دیدن می‌کنند. در ساخت این قلعه تاریخی از مصالحی مانند آجر، گچ و سنگ استفاده شده است. متاسفانه بخش‌های زیادی از قلعه تخریب شده؛ اما همچنان ارزش زیادی برای دیدن دارد.

مساحت قلعه تیس 2280 متر است و وجود تعداد زیادی اتاق، شاه‌نشین و ایوان‌های خصوصی را باید به‌عنوان مهم‌ترین شاخصه معماری قلعه معرفی کنیم. درب ورودی قلعه نیز در بخش شرقی قرار گرفته است؛ البته با وجود تخریب‌هایی که در طول زمان اتفاق افتاده، دیگر نیازی به درب ورودی برای دیدن بخش‌های مختلف نیست. اگر اهل بازدید از قلعه‌های تاریخی هستید، پیشنهاد می‌کنیم که بازدید از این قلعه را به هیچ عنوان از دست ندهید.

آدرس قلعه تیس در گوگل مپ

قلعه پیروز گت، جزو جاهای دیدنی چابهار

قلعه پیروز گت، جزو جاهای دیدنی چابهار
منبع عکس: گوگل مپ (عکاس: Hamidreza Nikfarjam)

یکی دیگر از قلعه‌های تاریخی شهر چابهار که باید از آن دیدن کنید، قلعه پیروز گت است. این قلعه بر روی یک تپه مرتفع، در روستای تیس ساخته شده و 5 کیلومتر از شمال غربی چابهار فاصله دارد. محققان و باستان‌شناسان معتقدند که این قلعه در دوره اشکانیان و ساسانیان ساخته شده؛ اما از آنجایی که بخش های زیادی از قلعه تاریخی پیروز گت تخریب شده، مدرکی برای اثبات این ادعا در دست نیست.

متاسفانه قلعه تا حد زیادی تخریب شده و اطلاعات زیادی از پلان و معماری آن در دست نیست؛ اما اگر دقت کنید، می‌توانید نشانه‌هایی از برج‌ها و اتاق‌های دیده‌بانی را مشاهده کنید. برای ساخت بخش‌های مختلف قلعه از سنگ سخت استفاده شده و از آنجایی که سنگ‌های این منطقه اکثرا رسوبی هستند، به‌نظر می‌رسد که این سنگ‌ها از مکان دیگری به اینجا آورده شده‌اند. اگر در میان جاهای دیدنی چابهار به دنبال یک قلعه تاریخی مرموز هستید، پیروز گت گزینه جذابی است.

آدرس قلعه پیروز گت در گوگل مپ

تلگرافخانه چابهار

تلگرافخانه چابهار
منبع عکس: گوگل مپ (عکاس: محمد مرتضوی فر)

این ساختمان که با نام تلگرافخانه انگلیسی‌ها نیز شناخته می‌شود، یکی از خاص‌ترین جاهای دیدنی چابهار است. ساختمان تلگرافخانه چابهار در اواخر دوره قاجاریه، توسط انگلیسی‌ها ساخته شد و لقب قدیمی‌ترین ساختمان مدرن چابهار را به دوش می‌کشد. این ساختمان با هدف رونق روابط تجاری و دریایی بندرعباس با کشورهایی مانند هند و جاسک ساخته شد و در برهه‌ای از تاریخ نیز محل استقرار اداره پست بوده است.

وقتی به ظاهر ساختمان تلگرافخانه چابهار نگاه می‌کنید، سایه‌بان‌های قدیمی و شیبدار بیشتر از هر المان دیگری خودنمایی می‌کنند؛ هرچند که بخش‌های زیادی از آن‌ها تخریب شده است. سقف و کف این ساختمان نیز از جنس چوب است که در نوع خود جالب توجه است. دور تا دور ساختمان نیز توسط رواق‌های هلالی احاطه شده تا زیبایی مجموعه چندین برابر شود. به صورت کلی، باید بگوییم که این ساختمان معماری خاص و منحصربفردی دارد و بازدید از آن ارزش زیادی دارد.

لازم به ذکر است که ساختمان تلگرافخانه چابهار، در تاریخ 17 شهریور 1377، به عنوان یکی از جاذبه های گردشگری چابهار در فهرست آثار ملی ایران ثبت شد.

آدرس تلگرافخانه چابهار در گوگل مپ

کوه های مریخی

کوه های مریخی چابهار
منبع عکس: لیدوما تریپ (عکاس: نامشخص)

یکی از زیباترین و خارق‌العاده‌ترین جاهای دیدنی چابهار، کوه های مریخی آن است. این کوه‌های زیبا در 35 کیلومتری چابهار و به صورت رشته کوه تا ده‌ها کیلومتر به سمت شرق ادامه دارد. این مکان زیبا و دیدنی که مانند کوه‌های سیاره مریخ است را در کمتر جایی از جهان می‌توان پیدا کرد. این کوه‌ها از نوع رسوبی هستند و طبق بررسی کارشناسان، در گذشته‌های بسیار دور بر زیر خاک مدفون بودند و پس از گذشت سال‎‌ها، به کمک بارش‌ها و طوفان‌ها سر از خاک بیرون آورده‌اند. شاید برایتان جالب باشد اگر بگوییم که قدمت این کوه‌های فرازمینی بیش از 5 میلیون سال است.

بهترین زمان بازدید از این کوه‌های مریخی که جزو معروف‌ترین جاهای دیدنی چابهار محسوب می‌شود، از اواخر پاییز تا اوایل بهار است. در این مکان تفریحات زیادی نظیر عکاسی، پیاده‌روی، تماشای آسمان شب، تماشای ستارگان و صخره‌نوردی را می‌توانید انجام دهید و سفری بسیار خاطره‌انگیز و رویایی را برای خود و خانواده‌تان رقم بزنید. همچنین باید بدانید که در محوطه این کوه‌ها امکانات رفاهی زیادی وجود دارد که از جمله آن‌ها باید به مجتمع گردشگری ویژه اردوهای دانش آموزی، سرویس بهداشتی، سوئیت و سکوهایی ویژه رصد ستارگان اشاره کنیم.

آدرس کوه های مریخی در گوگل مپ

درخت مکرزن چابهار

درخت مکرزن چابهار
منبع عکس: علی اصغر افتاده

درخت مکرزن یا درخت انجیر معابد یکی دیگر از جاهای دیدنی چابهار شمرده می‌شود که در جنوب روستای رمین، در نزدیکی گورستان قرار دارد. این درخت عظیم‌الجثه که مردم محلی احترام خاصی برای آن قائل هستند، یکی از درختان بومی هند شرقی محسوب می‌شود که در خاک این منطقه روییده است. نمونه‌های این درخت در قدم به قدم جنوب کشورمان وجود دارد و این تنها درخت مکرزن ایران نیست. لازم است بدانید که این درخت در بین مردم محلی با نام کرگ شناخته می‌شود و میوه آن قابل خوردن است.

برخی از مردم محلی و غیربومی این درخت را مقدس می‌دانند و برای برآورده شدن حاجات خود، پارچه‌های رنگی به آن آویزان می‌کنند. قدمت این درخت به بیشتر از 100 سال قبل برمی‌گردد و جالب است بدانید که به عنوان یکی از درختان عجیب روی کره زمین شناخته می‌شود. فرود آمدن شاخه‌های این درخت به سمت زمین جذابیت و زیبایی آن را چندین برابر کرده و مکانی بسیار مناسب برای عکاسی خلق شده است. تمام این حقایق و اعتقادات، این درخت کهنسال را به یکی از خاص‌ترین جاهای دیدنی چابهار تبدیل کرده‌اند.

آدرس درخت مکرزن چابهار در گوگل مپ

پلاژ ساحلی تیس

پلاژ ساحلی تیس
منبع عکس: گوگل مپ (عکاس: Amir Samadpour)

اگر عاشق قدم زدن در ساحل و تماشای امواج دریا هستید، پلاژ ساحلی تیس جایی است که باید از آن دیدن کنید. این پلاژ ساحلی با امکانات رفاهی و تفریحی خوبی که دارد، به یکی از جذاب‌ترین جاهای دیدنی چابهار تبدیل شده و سالانه میزبان هزاران گردشگر است. جالب است بدانید، به دلیل شیب کم و ملایم ساحل در این پلاژ، عمق دریا تا فاصله صدها متر از ساحل تقریبا یکسان و بین 1 الی 1.5 متر است. بنابراین اگر اهل شنا کردن در دریا و آب‌تنی هستید، می‌توانید با خیال راحت خود را به آب‌های نیلگون خلیج فارس بسپارید و از شنا کردن در این دریای بی‌کران لذت ببرید.

اگر با خانواده و دوستان خود به پلاژ ساحلی تیس رفته‌اید، پیشنهاد می‌کنیم که حتما تفریحاتی مانند قایق‌سواری، جت‌اسکی، سرسره آبی و شاتل را تجربه کنید. همچنین می‌توانید از امکانات دیگر این مجموعه نظیر رستوران‌ها و اغذیه‌فروش‌ها استفاده کنید و طعم بی‌نظیر غذاهای محلی و ایرانی را تجربه کنید. در پایان ماجراجویی خود، در آلاچیق‌های این پلاژ بنشینید و از تماشای غروب آفتاب لذت ببرید. تمام این امکانات و تفریحات، این پلاژ ساحلی را به یکی از بهترین دیدنی های چابهار تبدیل کرده‌اند.

آدرس پلاژ ساحلی تیس در گوگل مپ

موزه محلی چابهار

موزه محلی چابهار
منبع عکس: چابهاران

یکی از مهم‌ترین و محبوب‌ترین جاهای دیدنی چابهار که ارزش بالایی برای بازدید دارد، موزه محلی این شهر است. این موزه در سال 1389 در یکی از ساختمان‌های قدیمی فرمانداری مربوط به دوره قاجار در شهر چابهار تأسیس شده و شامل دو بخش مردم‌شناسی و باستان‌شناسی می‌شود. با بازدید از این موزه می‌توانید بیشتر با هویت و فرهنگ و آداب و رسوم مردم چابهار آشنا شوید. برخی از بخش‌های موزه شامل دوران پیش از تاریخ، دوران تاریخی، دوران معاصر، بخش مردم‌شناسی و کتابخانه می‌شود و شما می‌توانید اشیایی نظیر سفال، سکه، ابزار سنگی و فلزی مربوط به دوران‌های مختلف تاریخی و همچنین پوشاک، زیورآلات، ابزار و وسایل زندگی مردم محلی و ماکت‌هایی از خانه‌های سنتی، مشاغل و آداب و رسوم مردم چابهار را از نزدیک تماشا کنید.

آدرس موزه محلی چابهار در گوگل مپ

گورستان جن

گورستان جن

یکی دیگر از منحصربه‌فردترین جاهای دیدنی چابهار، که در بالای تپه‌ای کوچک روبروی روستای تیس قرار دارد، گورستان جن است. این گورستان با قدمتی حدود 2500 سال، با سنگ‌قبرهای عظیم‌الجثه و شکل و شمایل خاص، سالانه گردشگران زیادی را به سوی خود می‌کشاند. جالب است بدانید به اعتقاد برخی این قبرها محل دفن اجنه هستند و برخی دیگر معتقدند این قبرهای عظیم، صرفا توسط انسان‌های اولیه حفر شده‌اند؛ اما هرچه که هست، هنوز علت دقیق بزرگ بودن این قبرها مشخص نیست. اگر به چنین جاذبه‌های رازآلود و مخوف علاقه‌مند هستید، پیشنهاد می‌کنیم بازدید از این گورستان را به هیچ عنوان از دست ندهید.

آدرس گورستان جن در گوگل مپ

سخن پایانی

در این مقاله سعی کردیم متفاوت‌ترین جاهای دیدنی چابهار که نمونه آن‌ها در هیچ نقطه‌ای از ایران پیدا نمی‌شود را به شما معرفی کنیم. پیشنهاد می‌کنیم که در سفر بعدی خود به این شهر، حتما برای دیدن موارد گفته شده در این مقاله برنامه‌ریزی کنید. چنانچه تجربه بازدید از این جاذبه‌ها را دارید، خوشحال می‌شویم که تجربه خود را با ما و سایر کاربران گردشی تاپ به اشتراک بگذارید.

سوالات متداول

بهترین جاهای دیدنی چابهار کدامند؟

ساحل صخره‌ای، تالاب لیپار و جنگل حرا جزو بهترین جاذبه های گردشگری چابهار هستند که بازدید از آن‌ها را به هیچ عنوان نباید از دست دهید.

بهترین زمان برای بازدید از جاهای دیدنی چابهار کدام است؟

از آنجایی که شهر چابهار در یک منطقه گرمسیر قرار گرفته است، بهترین زمان سفر به این شهر و ماجراجویی در میان جاهای دیدنی آن، فصل پاییز و زمستان است.

بهترین جاذبه های تاریخی چابهار کدامند؟

قلعه تیس، مسجد جامع تیس و قلعه پیروز گت را باید به عنوان بهترین جاذبه‌های تاریخی این شهر معرفی کنیم که دیدن آن‌ها ارزش بسیار زیادی دارد.

خفن ترین جاهای دیدنی چابهار کدامند؟

جنگل حرا که در زمان مد درختان آن به زیر آب غرق می‌شوند و ساحل صخره‌ای با آبفشان‌های خارق‌العاده‌اش را باید به عنوان خفن‌ترین مکان های دیدنی چابهار معرفی کنیم.

ترتیب ستاره‌های امتیازدهی از راست به چپ می‌باشد.
0 / 5 میانگین امتیازات 4 تعداد کل امتیازات 2

رتبه صفحه شما:

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا